У вересні різко виріс попит на валюту — українці купили у банків на 679 млн дол. більше, ніж продали

Поділитися

Обов’язковий продаж 50% валютної виручки дозволить майже в два рази збільшити надходження на кореспондентські рахунки банківської системи. Про це заявив перший заступник глави Національного банку України Борис Приходько, коментуючи журналістам у вівторок постанову НБУ №381 від 25 вересня 2013 року, передає УНН.

“Ми сподіваємося і не сумніваємося, що постанова дасть позитивний ефект в макро – та мікроекономічному просторі”, – зазначив Б.Приходько.

Він повідомив, що всі надходження в денному вимірі на коррахунки банківської системи наразі становлять 600-800 млн дол., з яких валютна виручка – від 250 до 400 млн доларів.

Заступник голови Нацбанку нагадав, що рішення про обов’язковий продаж 50% валютної виручки Центробанком приймалися і раніше.

“Вони дали позитивний ефект, збільшили продажі валют на міжбанківському ринку. Ми очікуємо такий же результат”, – сказав представник НБУ.

Б.Приходько повідомив, що банки сьогодні надали в НБУ запит відносно того, які саме ресурси потрапляють під дію постанови, і НБУ вже готує відповідне роз’яснення.

Відповідаючи на запитання, як МВФ оцінив введення обов’язкового продажу 50% валютної виручки, Б.Приходько сказав, що негативної реакції не було.

Нагадаємо, що в листопаді 2012 року Національний банк отримав право вводити обов’язковий продаж частини валютної виручки експортерами терміном на півроку. У травні 2013 року дію вимоги було продовжено до листопада поточного року.

У вересні 2013 року НБУ зобов’язав здійснювати обов’язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті, який перевищує в еквіваленті 150 тис. грн, всіх юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Крім того, Нацбанк розширив дію постанови ще й на власні операції уповноважених банків за зовнішньоекономічними договорами.

За оцінками спеціалістів, пошук нових заходів для наповнення ринку валютою викликаний зниженням міжнародних резервів України. Внаслідок погашень зовнішніх боргів, а також зростаючого попиту на валюту з боку бізнесу з початку року резерви НБУ скоротилися на 2,9 млрд дол. і за підсумками вересня склали 21,64 млрд дол., що покриває лише 2,6 місяця імпорту.

При цьому у вересні різко виріс попит на валюту з боку населення — українці купили у банків на 679 млн дол. більше, ніж продали їм. В результаті у вересні Нацбанку довелося продати з резервів 582,5 млн дол. на підтримку курсу, хоча в липні і серпні центробанк взагалі не виходив на міжбанківський ринок з інтервенціями. Зусилля регулятора виявилися успішними — незважаючи на стрибок на початку вересня, за місяць долар подорожчав в середньому всього на 5-6 коп.

Усик дебютує на професійному рингу в поєдинку проти мексиканця

Виявлений грип не циркулював вже понад півстоліття