111

Якщо Майдан хоче бути успішним, він мусить не повторювати головну проблему опозиції. Майдан має бути системним. Вміти діяти одночасно і на різних напрямках. Коли це стосувалось самоорганізації табору, Майдан довів – може. Тепер треба зробити те саме для самоорганізації країни.
В першу чергу треба не боятись визнати – Майдан це не намети на площі. Майдан це стан небайдужих людей готових діяти. Де б вони не знаходлись. Значить, згортання табору (а це станеться, питання часу) НЕ Є ПРОГРАШЕМ МАЙДАНУ. Так, влада спробує обернути це як свій тріумф. Лайна литиметься багато, провокаторів не бракуватиме, але…Завдання Майдану діями і інформаційно довести, що люди не здались, вони поширили Майдан на усю країну.

Як? Кожен прорахунок влади, кожен утиск, кожна спроба залякати має натикатись на Майдан. Мітинг? Пікет? Автопробіг? Флешмоб? Завалений сайт? Листівки? Форма може бути різна. Результат має бути один – влада має захищатись. Ми були байдужими і інертними противсіхами, довірливими до політиків і невігласами. Нас за це покарали Януковичем. Треба виправитись – покарання зникне.

Тут Майдану знадобляться юристи. Так, усі знають, що судової системи немає, що ж тоді нехай Крива Феміда реагує на кожну скаргу. Суди, міліція і прокуратура мають закипіти від навали адекватно оформлених скарг, позивань і запитів. Вони мусять на них реагувати, інакше це нові позивання, тепер вже на бездіяльність. Систему може заблокувати хаос. Кожен активіст Майдану в кожному місті чи містечку має бути певен – якщо трапиться лихо – адвокат буде вчасно. Свій до свого по своє. Брат за брата. Це питання принципу. Це питання нашого захисту.

Хто поведе за собою? Поки Майдан на майдані, він зобовязаний організувати себе інституційно. Як завгодно це назвіть: Хартія, Фронт, Рух – байдуже. Суть – це має бути Громадянський Кабінет Міністрів. Він має єднати УСІ громадські організації що зараз є на Майдані. Кожна має діяти за своїм профілем. Але УСІ діють зкоординовано, згідно затвердженого плану дій (меморандуму, стратегії…).

Є адекватні правники? Громадський мінюст…Вони усі один одного знають, вони в курсі хто адекват, а хто ні. Вони зможуть обрати серед себе людину, котра говоритиме від імені Правників на засіданнях громадського уряду (Зборах, Асамблеї… ) Вони відповідальні за захист активістів, за юридичне супроводження процесів, що їх ініціюватиме Майдан. Я переконаний, це товариство акомулює кращі правничі сили країни. Заодно ці ж люди зможуть розробити (ясна річ повідомляючи Майдан) ефективну реформу правової системи.

Є силовики? Гаразд – це громадська охорона акцій, що їх проводить Майдан. Є силовики із досвідом? Прошу – думайте над реформою правоохоронних органів. Зрештою – йдіть до міліції і ведіть розяснювальну роботу. Якщо Майдан не зможе протиставити регіонально-російській пропаганді свою інформкампанію серед силовиків, нас будуть бити і надалі…
І так за кожним напрямком. Інформаційна політика, економіка, освіта, комунальні потреби.
Майдан вже зібрав величезну кількість людей, котрі можуть докластися до спільної справи своїми знаннями і ресурсами. Ми вже вміємо себе самофінансувати. Тепер давайте навчимося усвідомлювати – якщо омріяних відставок зараз не станеться, в силу якихось непідвладних нам причин, це не скасовує нас як громадян.

Майдан має розподілити групи фахівців, котрі візьмуть на себе вирішення конкретних завдань по країні: промо меседжів Майдану, самореклама, просвітницькі акції, мистецькі акції… Все, що зараз відбувається на Майдані має стати лицем нової країни.
Умовні “міністерства” мають паралельно як продукувати актуальні за часом меседжі, так і залучати фахівців для написання конкретних, прорахованих, реальних планів зміни країни.

Майдан має із середовища громадських активістів найближчий час висунути дюжину людей, котрі за згодою УСІХ ГО Майдану (якщо треба, давайте влаштуємо вибори просто на Майдані), будуть говорити від імені Майдану, і з владою , і з опозицією.

Ми не загубимося. Ні. Нагадати владі, що Майдан нікуди не дівся? Гаразд, давайте придумаємо схему тотальної обструкції представників влади, їх бізнесу, їх місць роботи. Це має бути видовищно, але в межах закону. Від принципового ігнору брендів причетних до регіонів (якщо це реально) до банального – не подай владі руки. Презирство на особистісном урівні дуже дієве. Адекватна людина зараз не має жодного аргумента бути причетним до влади. Жодного.

Потрібні яскраві акції? Давайте щомісяця 30 числа влаштовувати нагадування владі, що ми не відступили і нікого не забули. По усіх містах, так як вміє Майдан – креативно, європейські… Нехай сахаються кожного 30 числа.
Нам потрібна надійна інформаційна підтримка? Гаразд, давайте проаналізуємо інформпростір і визначимо союзників в кожному регіоні. Давайте на базі якогось з громадських медія зробимо централізований інфо-центр, котрий буде регулярно і чітко інформувати о діях Майдану.
Це реально.
***
Ви питаєте, де вони ті нові лідери, котрі будуть якісно краще нинішніх? Вони вийдуть саме із вище зазначеного процесу.
Майдан створить конкуренцію нинішній опозиції. Тямущі депутати зрозуміють, що їх досвід і мандати знадобляться Майдану, зрештою ніхто не скасовує здатність людини виправляти помилки і ставати якіснішою…
***
Але головне…
Якщо Майдан розійдеться із таким чітким планом дій – він знову виграв. Перша перемога була те, що ми в приніипі вийшли.
Якщо майдан стоятиме і не продукуватиме нових сенсів в центрі столиці – ми програли. Влада із задоволенням спостерігатиме за маргіналізацією.
Якщо ми збережемо здатність самоорганізовуватись і збиратися миттєво за потреби, ми зможемо зробити Майдан блискавично, так як змогли захистити вночі 11-го.
Ми не будемо далеко ховати намети, матимемо запаси дров і якщо треба, знову відчуємо дим в залізних бочках.
Наша свобода тепер пахне димом.
Віталій Гайдукевич

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.