111

Ректор Тернопільського медичного університету Ковальчук має підпасти під люстрацію першим. Сьогодні, після повалення режиму в Україні гостро стоїть питання люстрації. Люстрації вимагають і майданівці, і суспільство. Йдеться про відсторонення від керівництва державними структурами тих осіб, які підтримували режим Януковича, які працювали в основному не на користь держави, а використовували владу в своїх інтересах.

В Тернополі питанням люстрації займається координаційна рада громадських організацій та нещодавно створена громадська організація «Громадсько-правова люстрація».

24 лютого засідала координаційна рада громадських організацій області, на якій питання люстрації обговорювалось в широкому масштабі. Мова йшла про проведення люстрації в ОДА, районних адміністраціях, відсторонення від керівництва державних установ тих осіб, які скомпрометували себе як попередньою діяльністю, так і під час останньої української революції.

Серед інших мова зайшла й про ректора нашого мед університету Л. Ковальчука. Згадувались його старі, і нові гріхи. Зокрема, що він під час президентських виборів 2004 року був довіреною особою В. Януковича, примушував членів трудового колективу, студентів агітувати і голосувати за нього, що він під час Помаранчевої революції не випускав студентів на майдан, що він зловживає службовим становищем. Згадувалось, як під час Помаранчевої революції її учасники зразу після віче на Майдані великою колоною йшли під головний корпус медуніверситету і вимагали відставки Л. Ковальчука.

До речі, після перемоги Помаранчевої революції він втримався на посаді через безпринципову позицію тодішнього голови ОДА І. Стойка та тодішнього Міністра охорони здоров’я В. Поліщука, якому в друкарні мед університету Л. Ковальчук друкував безоплатно книжки.

Проте, яка жахлива атмосфера панувала тоді в мед університеті описала доцент цього вузу Леся Романчук в статті «Помаранчева революція в медуніверситеті», яка була надрукована в нашій «Свободі». Процитую тут лише деякі фрагменти з неї: «Вільні люди вільного міста, знайте, найневільніші невільники працюють у медичному університеті. Ці невільники навчають ваших дітей. Вони виховують нових громадян нової, вільної України. Уже вісім років ми працюємо з похиленою головою, у постійному страху. Боїмося сказати студентам слово правди… Тернополяни, знайте, зараз, у вільній Україні за часів президента Віктора Ющенка, не десь у Донецьку, а у нас, в Тернополі, відбуваються політичні репресії, які чинить проти членів партії «Народний союз «Наша Україна» довірена особа В. Януковича ректор університету Л. Ковальчук».

Під час засідання Координаційної Ради громадських організацій йшлося й про те, як веде себе Л. Ковальчук як депутат нашої обласної Ради, а саме, що він з депутатами фракції від Блоку Литвина входить до провладного міжфракційного об’єднання «Стабільність і реформи», не з’являвся на сесії тоді, коли йому не рекомендували В. Хоптян чи П. Гоч, а саме, коли на сесії мали прийматися політичні заяви, звернення до Президента, ВР з приводу прийняття ними антиукраїнських рішень. Не з’являвся й тоді, коли необхідно було розблокувати роботу ТВК. Під час останньої революції з’явився на сесію лише 25 січня, коли в сесійний зал прибули активісти Майдану. І коли на майдані було оголошено, що його активісти пікетуватимуть всі ті державні установи, керівники-депутати яких не з’являються на сесії облради. 20 лютого, коли в революції наступив перелом, Л. Ковальчук навіть посмів виступити на майдані. Правда учасники Майдану добре знали хто такий Л. Ковальчук і на його виступ відповідно відреагували. Адже на Майдані не раз оголошувалось, що Л. Ковальчук в перші тижні революції забороняв своїм студентам виходити під час навчання на Майдан, в той час як ректори інших наших вузів до цього не вдавались, а навпаки, як наприклад ректор ТНЕУ, політехнічного університету виступали з трибуни майдану на підтримку Революції.

У січні 2008 року в медуніверситеті відбулися вибори ректора. На жаль трудовий колектив мед університету був заляканий і Л. Ковальчук, скориставшись з цього, скоригував таку «раду трудового колективу», в яку ввійшли найбільш надійні і залежні від нього працівники, що не відображали поглядів трудового колективу в вузі, а погляди найближчого оточення. Все було зроблено як у найкращі комуністичні часи. Демократичні вибори ректора не відбулись, хоч представники багатьох громадських організацій області робили звернення до трудового колективу медуніверситету, до Міністра охорони здоров’я і до обласного керівництва, в яких вимагали забезпечення демократичних виборів.

За час керівництва медичним університетом Л. Ковальчук встиг добре попрацювати на свою сім’ю. Його син керує приватним медичним коледжем і приватною клінікою. Він водночас є заступником головного лікаря університетської лікарні. Його невістка Ковальчук М.Т., кандидат медичних наук є завідувачем курсу дерматології, хоч на цьому курсі є людина вища від неї в наукових званнях – доктор наук і професор. Крім того, його невістка має приватний кабінет в одному з корпусів мед університету. Кажуть, що працівники цього кабінету працюють нелегально. Але це має встановити перевірка. Ходять слухи, що Л. Ковальчук хоче приватизувати бібліотеку медуніверситету, що знаходиться на вулиці Руській.

Маю достовірну інформацію, що при вступі в медуніверситет на пільгових умовах, передбачених для жителів сіл, приймають абітурієнтів, жителів міст, які мають «липові» довідки. Це, так би мовити, абітурієнти ректорські. Однак після закінчення медуніверситету їх не направляють на роботу в ті села, звідки вони отримали довідки, а влаштовуються в місті. З цього приводу у листопаді 2013 року я зробив звернення до депутата обласної ради С. Барни. Він зробив депутатський запит в обласний департамент з питань охорони здоров’я, але відповіді до тепер не отримав. Можна тільки здогадуватись чому.

До слова, Л.Ковальчук присвоїв почесне звання професора медичного університету голові ОДА, першому регіоналу області В.Хоптяну – людині, яка немає жодного відношення до медицини.

Безумовно, Л. Ковальчук, намагатиметься втриматись на посаді і після перемоги Європейської революції – адже добре знає до кого і з чим слід підійти. Сподіваюсь, що штаб національного спротиву, громадськість Тернопільщини на цей раз не дадуть йому шансу залишитись на займаній посаді.

Що ректору медуніверситету пора звільнятися вважають і тернопільські студенти, оскільки він залишатись на цій посаді не має морального права. Аргументують вони свою позицію тим, що під час початку революції студенти цього вузу мали найбільші проблеми з потраплянням на Театральний майдан в ранковий період, в той час як інші студенти в цей час могли вільно виразити свою позицію спільно з іншими жителями міста.

«Медичний університет… Там були найбільші проблеми. Там ректор має перший підпадати під люстрацію. З такою життєвою позицією сьогодні не можна бути ректором», – вважає координатор люстраційного процесу в місцевих вузах Любомир Шимків

 

Народний депутат України І скликання, член НСЖУ Володимир Колінець

5 comments

 1. Прес-секретар ТДМУ

  Звернення студентів Тернопільського державного медичного університету імені І.Я.Горбачевського до ректора член-кор. НАМН України проф. Л.Я.Ковальчука від 2 грудня 2013 р.
  Посилання – http://www.tdmu.edu.ua/ukr/general/maidan/dok_1.pdf

  Ректору Тернопільського державного медичного університету імені І.Я.Горбачевського член-кор. НАМН України проф. Л.Я.Ковальчуку від 6 грудня 2013 р.
  Посилання – http://www.tdmu.edu.ua/ukr/general/maidan/dok_1.pdf

  Вони вмирали, їм сурми не грали… (В.Ф.Заведнюк, Тернопіль: Укрмедкнига, 2000)
  Посилання – http://www.tdmu.edu.ua/ukr/general/zavednyuk/book.pdf

 2. Студрада

  Заява студентської ради

  ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет

  імені І.Я. Грбачевського МОЗ України»

  25.02.2014р.

  Події, які сьогодні відбуваються у нашій державі, створюють нову історію України. Народ України став на боротьбу за свої права та свободи. Ця боротьба, протистояння не очолювалося жодними діячами, організаціями, партіями тощо. Кожен свідомий Українець підтримував один одного у намірі створення нової країни, якісно нової, а не зміни її керівництва з одного на інше. Тільки у єдності дій кожного можна досягнути наших сподівань. І події, що мали місце у Києві упродовж останніх місяців довели, що висока свідомість кожного з нас, гуртування до спільної мети допомогли досягнути перемоги, яка, на превеликий жаль вийшла дуже високою ціною людських життів. Що ж ми маємо сьогодні? Для чого тепер свідомість кожного? Виступи молодіжного мера Тернополя Любомира Шимківа заставляють відмовитися нас від цього права. Ректора ТДМУ, проф. Л.Я.Ковальчука, заслуженого діяча науки і техніки України, члена-кореспондента АМН України безпідставно звинувачують у забороні студентам брати участь у мирних зібраннях. Таке звернення в ЗМІ є безпідставним та вкрай обурює насамперед нас, студентський актив ТДМУ, який звертався до ректора університету з проханням дозволу участі у мирних зібраннях. Відповідь Л.Я.Ковальчука була негайною: ніщо не може стати проти волі кожного громадянина. Від 2 грудня 2013р, після подій, які і заставили нас, студентство, встати на захист мирних демонстрантів, які були жорстоко побиті підрозділами МВС 30 листопада, ми були чи не найбільш активними учасниками мітингу, а деколи чи не єдиними, хто залишався на Євромайдані у Тернополі.

  Студенти вирушали до Києва, багато хто був добровольцем і надавав медичну допомогу, допомагали усім можливим, і зустрічали серед викладачів та керівництва університету лише схвалення та підтримку. Це було рішення кожного студента, а не наказ керівництва. Повідомлення про те, що ректор ТДМУ забороняв такі дії студентів, є обманом, пане Любомире. Таким чином ви принижуєте не лише нашого ректора, наш університет, а й кожного активного студента ТДМУ, який мав змогу підтримати Майдан. Якщо ви хочете побудови нової та чесної влади, будьте чесними самі. Маючи посаду молодіжного мера, повідомляйте лише перевірені дані, аргументовані фактами, а не власними хибними баченнями та слухами. Я не боюся сказати за всіх, що студенти підтримують нашого ректора за постійне сприяння студентам. Ми пишаємося навчанням у нашому ВНЗ, який упродовж багатьох років є в авангарді організації освітнього процесу. Ми є чи не єдиним в Україні ВНЗ, де повністю подолані корупційні схеми. Студенти мають нове, якісне матеріально-технічне забезпечення, отримують високі всеукраїнські показники у багатьох рейтингах та її випускники радо зустрічаються на ринку праці. Просимо молодіжного мера Любомира Шимківа перед своїми виступами розібратися в ситуації, а не виступати із гучними заявами, які не мають змісту. Приниження кожного громадянина України є не допустимим, тому ми чекаємо ваших вибачень!

  Обговорено і прийнято одноголосно на засіданні студентської ради, протокол №30 від 25.02.2014р.

  Голова студентської ради Фаріон Олег

 3. Тарас

  Дуже цікава і однобока інформація. а ще враховуючи те, що Колінець працює в ТНЕУ і Шимків випускник ТНЕУ, то виходить травля. Справа в тому, що всі вузи у Тернополі відпускали студентів після 12.00, оскільки до цієї години вони мали навчатися. інакше в університетах була перевірка від всіх можливих структур. В ТНЕУ то дозволяли, то забороняли студентам іти на Майдан, то думали як оформити страйком і т.д. І все-таки упродовж всіх подій до канікул складали списки, хто є заняттях. а кого нема. То чого ж про це мовчать? ТНЕУ найбільше за останній рік відзначився у хабарництві. було декілька гучних справ. То виходить що Шимків і Колінець вигороджують свій вуз, переводячи стрілки на інший. Пролюструвати треба і Колінця. який умудрявся служити всім владам і водночас бути дуже демократичним. Щодо Шимкова, то агато із тих активістів. які відстоювали Майдан, водночас прислужували Хоптяну. Наприклад Рустам Егершов та ще деякі молоді особи. І як до цього ставився сам Шимків також цікаво. Ну що ж вітаємо вірних ленінців із бажанням прибрати неугодних і відвести від себе підозру. Змініть систему, а тоді люструйте.

 4. Прес-секретар ТДМУ

  Від імені Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського зазначаємо, що Володимир Колінець не вперше подає неправдиву інформацію про наш заклад і його керівника – ректора Леоніда Ковальчука.
  Так 22 липня 2011 року В.Колінець звернувся листом до тодішнього Міністра освіти і науки, молоді та спорту Д.Табачника, де у спотвореному і неправдивому вигляді подав «інформацію» про навчання на дистанційній формі громадян США. Повний текст цього листа можете прочитати за посиланням ( http://www.ex.ua/987219622473 ).
  Насправді ж Тернопільський державний медичний університет єдиний в Україні, який готує громадян США за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавр і магістр з медсестринства.
  Наголосимо на тому, що сьогодні на дистанційній формі навчається 298 громадян США за освітнім рівнем «бакалавр» і «магістр» з медсестринства. На денній формі навчання освіту здобуває 35 осіб за спеціальністю «лікарська справа». В університеті уже відбулося 5 випусків, усі дипломи евалуйовані (підтверджені) відповідними агентствами у США і визнані американськими госпіталями.

 5. El

  Фото старе!!!! Щонайменше – з позаминулого літа…

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.