Як у Тернополі руйнували стереотипи ментальності українців

Поділитися

13 березня в конференц-залі готельного комплексу «Алігатор» розпочав свою діяльність семінар «Пам’ятати заради майбутнього». Захід відбувається за ініціативою Інституту політичної освіти та Фонду Кондрада Аденауера в Україні за підтримки Тернопільської обласної ради.

В перший день учасників з Полтавщини та Тернопілля привітав керівник проекту Любомир Грицак, який зазначив «Даний проект спрямований за руйнування стереотипів ментальності українців. Попередній проект об’єднував у спільну дискусію молодь Донецька та Львова». Він запевнив, що серед доповідачів будуть досвідченні історики та політологи, проте не буде жодного політика.

Також учасників семінару привітала представник Фонду Кондрада Аденауера в Україні Габріелла Бауманн. Вона розповіла про ставлення жителів Німеччини до різних історичних факторів, зокрема висловила свою повагу до всіх подій на майдані та «небесної сотні», процитувавши президента Німеччини «Слід пам`ятати тих, кому не судилося жити». Також пані Габріелла зазначила, що в Україні влада впливає на ЗМІ, а в Німеччині ЗМІ – впливає на владу

Найцікавішою видалась лекція історика, журніліста, письменника – Олександра Зінченка «Конструктор пам`яті» – як не загратися. Щоб сформувати власну версію існування колективної пам`яті українців, він присвятив один рік життя , дослідчуючи історію Польщі та написав дві книги. Він розповів про історичні міфи – спрощення сприйняття інформації, яке зачасту українці сприймають, як власну ідентифікацію роду . Тому в сьогоденні дуже важлива безперервна передачі правди з допомогою таких інструментів як освіта, засоби масової інформації, мистецтво, родинні цінності. Він зазначив, що за 23 роки незалежності ми ще не встигли реконструювати пам`ять та не провели декомунізацію.

В рамках теперішньої ситуації в державі не варто замінювати одні міфи – іншими, якнайкраще – це справжнє дослідження правди. Тому зараз громадські проекти мають максимально підтримувати історичні дискусії. На його думку конфліктне роздвоєння колективної пам`яті можна назвати синдромом «шизофринії України». Олександр Зінченко спонукав кожного здійснити власний крок у подоланні істричних стереотипів , «Рушієм змін має стати кожен, і для цього не досить просто зруйнувати пам`ятники Леніна». Для молодих людей він подав в приклад визначні вчинки Болеслава Комінека, Єжи Гедройца та Віллі Бройта, Ірен Лор, Махатми Ганді.

Також відвідувачі семінару переглянули фільм «Життя інших», провівши опісля аналітичну дискусію та відвідали найцікавіші місця вечірнього Тернополя.

 

Алла Соколовська1

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

“Правий сектор” завтра дасть перцю у Тернополі

Крим: ситуація напружена