111

У вересні цього року інтернет-газета “Про все” першою писала про те, що у Тернополі розпочала діяльність “будівельна піраміда”. Згодом нашу тему підхопили й інші колеги. Проте, після оприлюднення  ситуації у ЗМІ, правоохоронці навіть пальцем не поворухнули. Чому? Та тому, що, наприклад, прокурору Гулкевичу головне, щоб на прес-конференцію до нього не потрапили журналісти з критичним мисленням. Піарнику прокурорів Сідорова і Гулкевича  пану У. найважливіше демонструвати, що він контролює ситуацію і плести павутину хто кому чим зобов’язаний аби не потрапити під скорочення і зайняти хоча б місце “дитини з багатодітної родини”. І точно не відслідковувати ситуацію в краї через призму ЗМІ. Максимум – “викривляти” через ручні ЗМІ картинку, вигідну прокурору.  У міліції та СБУ мають “відмазку”, що цілодобово чекають на нове призначення керівника, а тому взагалі  іншими “другорядними” справами не цікавляться.

Отож, поки правоохоронці займаються бездіяльністю, довірливих тернополян заманюють до афери “Набережного кварталу” низькою ціною за квадратний метр. У вересні це було 4900 гривень. Нині вже рекламують квадратний метр нового житла за 5400 гривень. Свого часу так само робив будівельний аферист Зіновій Щепановський з фірми “Будівельник” – висмоктав з пальця найнижчу ціну і кинув згодом три тисячі сімей-пайовиків.

Ми припускаємо, що правоохоронці мовчать, бо за будівельною аферою в Тернополі стоїть колишній заступник генерального прокурора.

Для тих, хто досі не в курсі, повідомляємо, що триває  афера у файному місті на вулиці Степана Будного,30,  на масиві Дружба (біля хлібзаводу і навпроти розважального комплексу “Братіслава”).

Найцікавіше у цій ситуації те, що навіть якщо будівельникам вдасться добудувати дім, узаконити житло мешканцям Степана Будного,30 буде коштувати ще одну квартиру. Людей про це ніхто не попереджає, окрім журналістів, які довідались про цю ситуацію в інших містах, де діє “Набережний квартал”. Тернополяни не задумуються над елементарним:  новобудова навіть не має прибудинкової території, оскільки там розміщена стоянка вантажних автівок. Будівельники кажуть, що нібито хочуть її викупити. Якось важко у це віриться, що хтось комусь хоче безкоштовно зробити квіткову клумбу під вікнами.

Сьогодні на будові, яка триває 6 днів на тиждень по 12-14 годин, тривають активно будівельні роботи. Для цього підігнали аж три крани, чого не має жодне будівництво краю. Куди так поспішають взимку будівельники, які проводять роботи без жодного дозволу? Повторимося –  «Набережний квартал» для Тернополя афера, яка може продовжувати своє функціонування лише за умови вступу до неї все нових і нових членів.

***

У серпні цього року в Тернополі на вулиці Будного навпроти готельно-розважального комплексу “Братислава” на колишній автостоянці активно розпочалися будівельні роботи так званого «Набережного кварталу». Попри позиціонування цього 10-поверхового чотирисекційного будинку як сучасного та комфортного житла, ціна квадратного метра у ньому є підозріло низькою і, разом з тим, спокусливою – 4900 гривень, що за нинішнім валютним курсом складає менше 400 доларів. Таких цін на житло в Тернополі давно не було, тому одні поспіхом подалися втілити мрію свого життя – придбати власну квартиру, більш знаючі попереджають: це чистої води афера, на яку в жодному разі не потрібно вестися.

Новий «Будівельник» із хмельницькою пропискою

У Тернопільській області вже були випадки, коли будівельники ставили завідома занижені ціни, і чим це скінчилося, всі ми добре пам’ятаємо: 3000 людей залишилися без квартир та без грошей. І щоб завершити будівництво, ще раз оплачували, відповідно вартість квартири виросла в рази. Здавалося, що у нашому місті жодна будівельна афера більше не пройде. Мовляв, навчені бідою люди другий раз не дадуть себе ошукати. Проте довірливим тернополянам красива реклама на біг-бордах, яка останнім часом з’явилася в нашому місті, засліпила очі, і вони понесли гроші у сумнівну фірму.

Завітали і ми до місця продажу квадратних метрів для з’ясування, що там і як. Одразу опустилися в реальність. Нас зустрів такий собі вагончик поруч з будівельним майданчиком. Привітні молоді дівчата охоче розповідали, що «Набережний квартал» – це хмельницька фірма, яка вперше вийшла на тернопільський будівельний ринок. А до того успішно вела і веде бізнес на 12 об’єктах у багатьох куточках України. Для потенційних покупців-тернополян хмельничани запропонували ексклюзивний варіант – багатоповерхівку з автостоянкою. Люб’язні продавці одразу пропонують красивий кольоровий буклет з детальним планом квартир. Як нам повідомили, перша автономна секція будинку буде готова до здачі вже в лютому 2015 року. На сьогодні там стоїть фундамент та зведено перший поверх. Робота кипить. Але справа в іншому. За договором, який пропонують підписати пайовику, вартість житла розбивається на три рівних частини. Першу з яких людина вносить за 5 днів після підписання договору, другу – за місяць, третю – за два місяці. Тобто, заплативши за всі квадратні метри, людина змушена чекати кілька місяців до здачі будинку. Непогана виходить арифметика, чи не так? На запитання, чому пайовики здають гроші набагато раніше до завершення будівництва, дівчата з відділу продажу запевняють, що тут ніяких підводних течій немає, просто гроші потрібно для швидких темпів зведення будинку. Разом з тим, у разі, якщо пайовик прострочив внесок більш ніж на 10 днів, його можуть просто викинути з кооперативу. Зауважимо, що «пайовики» (а не покупці житла, як це мало би бути за законом) нічого не сплачують власне забудовнику, а тільки вносять членські внески на діяльність кооперативу, який фактично є посередником між забудовником і покупцями квадратних метрів.

А між тим, у разі купівлі квартири в «Набережному кварталі» клієнту пропонують, окрім стандартного набору, ще й стоянку автотранспорту перед будинком. Вона там і справді є, але в даному випадку маємо перший обман. Будівельник, і це підтверджують у «Набережному кварталі», до неї не має жодного відношення. Наразі під вікнами майбутньої висотки стоять вантажні автомобілі. Кому може сподобатися таке та як вирішуватиметься проблема сусідства з ТІR-ами, будівельники не знають. Гіпотетично вони хочуть цю ділянку викупити, але чи так воно буде, ніхто не знає. Як і не відомо, якою буде прибудинкова територія, де розміщуватиметься дитячий майданчик і чи взагалі він там буде. Можливо, саме тому і ціни у цьому хмельницькому кооперативі значно нижчі за їх тернопільських конкурентів. Хоча, в принципі, цього бути не повинно, адже будівельні норми для всіх однакові. А зважаючи на те, що об’єкт зводять, як повідомили продавці квартир, здебільшого будівельники з Хмельниччини, а це додаткові фінансові навантаження (оплата відряджень, проживання, харчування тощо), то апріорі вартість квадратного метра там не може бути низькою. На чому ж тоді вони економлять і на що в кінцевому випадку ця економія може обернутися для пайовиків? Відповідь на це запитання залишимо для фахівців-будівельників, які в цьому бізнесі працюють роками…

Будова за простроченими містобудівними умовами

А тим часом, попросивши для ознайомлення примірник того самого договору, з подивом дізнаєшся, що замість «Набережного кварталу» (грішним ділом думав, що таку назва має будівельна фірма) тобі пропонують стати асоційованим членом та підписати угоду з житловим кооперативом із загадковою назвою «Місто сад восьмий будівельний 4а». Що воно означає, напевно, ніхто не знає. Разом з тим відомо, що підпис під договором ставить не голова кооперативу О. Єрьоменко, а якийсь його представник по довіреності Б. Березовський. Але хай йому грець, йдемо далі. На цьому різноманіття комерційних структур, які дотичні до цієї будови, не закінчуються. Виявляється, що замовником робіт є таке собі ТОВ „ВКФ „Наладчик ЛТД” (м. Хмельницький), а генпідрядником – ТОВ «Укрінженірбуд» з реєстрацією в селі під Києвом. Одразу не збагнеш, хто головний у цій заплутаній схемі. Більше того, де у наведеному переліку є той самий житловий кооператив, на рахунок якого вносяться гроші? Його немає, тобто у випадку, якщо щось піде не так, покупці квартир не можуть нічого вимагати від забудовників, бо не укладали з ними жодних угод. Єдина структура, якій теоретично могли би пред’являти претензії покупці,– це сам кооператив. Але й тут на пайовиків чекає сюрприз. У випадку незавершення будівництва члени кооперативу за законом не можуть подати позов на кооператив до суду, адже це означало б, що вони судитимуться самі з собою.

Заглиблюючись далі, великий сумнів викликають дозвільні документи, якими оперує забудовник. Скажімо, містобудівні умови, які видані 21.01.2010 р., мають термін дії. І вони закінчилися 20 вересня 2014 року. Як можна працювати, не маючи їх, питання до контролюючих органів. Натомість молоді дівчата з відділу продажу запевнили нас, що ця погрішність позитивно вирішиться найближчим часом, мовляв, уже подано відповідний пакет документів. Мабуть, вони не знали або їм вищестояще керівництво не сказало, що на сьогоднішній день містобудівні умови в даного забудовника відкликано.

– Це сталося з тієї причини, що земельна ділянка, на якій проводиться будівництво, за генпланом м. Тернополя і по зонуванню призначена для інших цілей, – зазначив міський голова Тернополя Сергій Надал.

Тобто там апріорі не можна будувати житлового будинку, а щоб його зводити, необхідно внести зміни у генплан міста. Чого зроблено не було. Ось маємо і другий обман. А між тим, влада Тернополя направила листи в Держбудконтроль України, його підрозділ в Тернопільській області, а також у прокуратуру і міліцію, щоб ці органи в межах своєї компетенції та наданих повноважень вжили заходи щодо перегляду та скасування виданих забудовнику (ТОВ «ВКФ «Наладчик ЛТД») декларацій на початок будівельних робіт з будівництва багатоквартирного житлового будинку на земельній ділянці на вулиці Будного.

Іван Білий (“Номер один“)

КОМЕНТАР

Василь Лило, гендиректор ТОВ «Тернопільбуд»:

– Як на мене, це величезна афера, яка може закінчитися скандалом. Чи можуть люди давати кошти, приходячи у вагончик, і що буде, коли вони прийдуть через місяць, а того вагончика не буде (його, між іншим, уже розбирають –авт.). До кого вони будуть звертатися? Прийде другий власник і скаже, що то моє і будьте здорові. Що абсолютно актуально в даній ситуації, адже здають гроші в якийсь невідомий кооператив, земля знаходиться в оренді не зрозуміло в кого, а роботи проводить, не знати хто. А тепер давайте розмірковувати логічно. За останніх кілька місяців вартість будівельних матеріалів значно виросла. Пройдемо по позиціях: енергоносії та дизпаливо – майже на 90%, метал – мінімум на 70-80%, пінопласт зріс у ціні на 80%. Від вартості енергоносіїв і дизпалива залежить вартість піску та щебеню, які виросли на 50%. Тож чи можна спокушатися на ціну, яка завідома занижена? На сьогоднішній день навіть якщо вони працюватимуть незаконно, тобто не будуть платити податків, видаватимуть зарплату в конвертах, все одно в таку ціну не вкладуться. Якщо нині починати зводити будинок і працювати у правовому полі, платити податки, вносити 3-6% від кошторисної вартості на розвиток інженерних мереж міста тощо, то реальна собівартість квадратного метра в Тернополі становить у межах 6200-6300 грн.

Я більш ніж упевнений, що пройде 3-4 місці і пайовикам у такому кооперативі скажуть доплачувати, мовляв, усе подорожчало. Якщо уважно прочитати договір, то там ніде не написано, що ціна за кв. м фіксована. Там є відповідно пайовий внесок у кооператив. І пайовик як асоційований член кооперативу нікуди не дінеться – повинен платити або не платити і не мати нічого зі збудованого. У даному випадку приваблювання клієнта низькою ціною називається одним словом – недобросовісною рекламою. Нехай покажуть, за якою ціною вони збудували останній будинок. Як мені відомо, за своє життя вони здали півтора будинку у Вінниці та Хмельницькому і то зі скандалами. Тут однозначно афера, а не боротьба з конкурентом, як комусь може здатися. Я ніколи не боровся з конкурентами, але як депутат міськради бачу, що потрібно виступити, щоб потім тернополяни не прийшли до депутатів і не сказали, де ми були і чому не попередили. Тому треба застерегти людей на початковій стадії, щоб ті не потрапили у пастку в майбутньому.

Ігор Гуда, директор будівельної компанії «Креатор-Буд»:

– Відповідно до наказу Мінрегіонбуду від 28.07.2014 р. показник опосередкованої  вартості спорудження житла станом на 1 липня 2014 р. у Тернопільській області складає 5354 грн. за кв. м, на Львівщині – 5638 грн., у Києві – 6706 грн. – при курсі долара 12 грн. До прикладу, в 2013 р. при курсі долара 8 грн. вартість квадратного метра у новобудові на Тернопільщині складала 5200 грн. Ми повинні розуміти, що це мінімальна ціна, затверджена Мінрегіонбудом, пов’язана виключно з затратами на будівництво. Сюди не входить касовий внесок на розвиток соціальної інфраструктури, витрати, пов’язані з виконанням технічних умов з водопостачання, газопостачання та електропостачання. Сприяє подорожчанню вартості житла й суттєве подорожчання землі під забудову, узгодження проектів. Вартість нового житла також залежить від використаних будівельних матеріалів. На зміну традиційним приходять нові та більш досконалі, але дорожчі. Новобудови потребують нових звуко- і теплоізоляційних матеріалів. Будівництво вимагає сучасних технологій, значних інвестицій, що, звичайно ж, суттєво впливає на вартість житла. Цегла, метал та інші будівельні матеріали постійно дорожчають за рахунок інфляції та коливань доларового курсу. До того ж, зростають ціни на природний газ, електроенергію, транспортні послуги. Збільшуються витрати і на оплату праці робітникам.

Будівництво – це та галузь, яка прямопропорційна ситуації, що складається в країні загалом. Якщо не буде різких коливань в економіці, стабілізується курс валют, не буде проблемних моментів з бюджетом, то ситуація з цінами на ринку нерухомості стабілізується. Але ми маємо розуміти, що якісне житло не може бути дешевим. Якщо ціна нижча мінімально-встановленої – питання якості житла залишається відкритим, відповідь однозначна: вона не відповідає державним будівельним нормам.

Святослав Лебонтов (директор «Престижбуду»):

– Починаючи з квітня 2014 року, суттєво зросли ціни на окремі групи будівельних матеріалів. Особливо це стосується цегли, залізобетонних конструкцій, вікон, дверей і всього, де використовуються іноземні комплектуючі. Також зросла вартість ліфтів, кабелів, елементів внутрішніх конструкцій будинків (водо- і газокомунікацій). Особливо високими стали ціни на метал і конструкції з нього, оскільки курс гривні впав, а метал металургійні підприємства відпускають за світовими цінами. Їм байдуже – вітчизняний це покупець чи закордонний. А на зведення якісних будинків необхідно десятки, а то й сотні тонн металу.

Тому заявлена даним будівельником ціна на ринку Тернополя виглядає несерйозна, якщо не сказати недостовірна. Народ не дарма вигадав прислів’я: «Безкоштовним сир буває тільки в мишоловці». Тому люди, які «ведуться» на дешеві пропозиції, ризикують втратити в майбутньому значно більше. Здешевлена вартість квадратного метра житла компенсується забудовником. Напевно, він на чомусь економить. Люди, які роздумують над купівлею квартири за найдешевшою пропозицією, мають задати собі запитання: на чому зекономить забудовник? Чи це буде товщина стін і утеплення, чи електропроводка та комунікації до будинку, чи економитиме на безпеці на виробництві, чи на облаштуванні прибудинкової території? А може, ця економія відбудеться на всьому й одразу!?

Також слід врахувати наявність усіх дозвільних документів, оскільки в Тернополі були непоодинокі випадки, коли люди роками не могли під’єднати готовий будинок до централізованого водо- та газопостачання, електричних мереж і були змушені оббивати пороги різних інстанцій через те, що забудовник усунувся від виконання своїх зобов’язань, отримавши всі кошти від пайовика.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.