3 травня 2016 року Державний департамент США опублікує результати програми розіграшу віз, що дають право на отримання статусу постійного жителя (резидента) США, більше відомої як диверсифікаційна візова лотерея або Green Card. В останні роки кількість громадян України, які заповнили анкети для участі в лотереї, стабільно перевищує 1,2 мільйона. Чим саме приваблює візова програма українців – на ці та інші питання «Галінфо» відповів засновник компанії «Американський візовий центр» Юрій Моша .
Розкажіть докладніше, що таке Green Card, і з якого року проводиться ця лотерея?
Диверсифікаційна візова лотерея, якщо використовувати більш офіційну назву, вперше була організована Держдепартаментом США в 1994 році, саме тоді претенденти вперше могли заповнити анкети. Відповідно, найперший розіграш відбувся 1995 року, а виїхати до Америки перші власники Green Сard змогли вже в 1996-му. Тому першій лотереї було присвоєно назву «DV-1996».
Якщо коротко, виграш у візовій лотереї дозволить отримати постійне місце проживання в США, можливість користуватися багатьма правами громадян Америки, хіба що за винятком права участі у виборах. Але точно – це жити, працювати в США, вільно і без ризику в’їжджати в країну і залишати її, працювати в будь-якій американській компанії і навіть відкрити власний бізнес, а через 5 років – претендувати на громадянство.
А взагалі офіційна мета проведення лотереї – надання в кожному фіскальному році до 50 000 віз для осіб із країн з низьким рівнем імміграції до США. Тому участь у розіграші не беруть, наприклад, Китай, Канада або Мексика. А ось Україна ще з DV-1996 – постійний і активний учасник лотереї.
Чому така кількість українців – понад мільйон – хочуть скористатися Green Card і виїхати до США?
На це є кілька причин. Об’єктивно – з перевагами статусу власника Green Сard навряд чи хтось сперечатиметься, а ось обов’язків він не накладає, та й зусилля для отримання шансу виграти в лотереї – незначні: потрібно просто заповнити анкету восени, отримати код, і чекати оголошення результатів у травні.
Друге – це звиклість українців до трудової міграції. Якщо вірити статистиці, то більше 6 мільйонів українців уже легально або нелегально працюють за кордоном. Так що 1,2 мільйона заявок – це порівняно невелика цифра, якщо поруч поставити обсяги практичної міграції… А тут – такий шанс отримати можливість працювати в США!
Важливий фактор – це тривала модернізація української економіки, політичної та соціальної системи. Зверніть увагу – претендентами на DV-2013 було 1,23 млн, на DV-2014 – 1,26 млн, а на DV-2015 – 1,27 млн українців. Тобто це планомірна тенденція, мало пов’язана з потрясіннями останніх років – війною, посиленням кризи, політичною нестабільністю. Тут швидше справа в загальній недовірі українців до влади, базових соціальних інститутів і невдоволення власним життям, у складності ведення бізнесу, забезпеченні сім’ї гідним прибутком. Таку ситуацію можуть змінити лише глибокі, фундаментальні реформи.
Є ще одна можлива причина такої значної цифри – шахрайство з анкетами, яке властиво не тільки Україні. Цей факт не раз відзначали представники посольства США. А в 2014 році, здається, в Тернополі навіть було відкрито кримінальну справу з приводу такого шахрайства. Утім кількість поданих анкет все одно зростає – отже, або схеми шахраїв ніхто так і не зруйнував, або частка шахрайських анкет не така вже й велика …
Що ж має робити держава, щоб зменшити число українців, охочих виїхати з Green Card до Америки?
Хотів би відразу зазначити, що в бажанні отримати «зелену карту» немає нічого поганого. Навіть «непатріотичним» назвати це складно. Green Card не зобов’язує щасливчиків відмовитися від українського громадянства або назавжди покинути батьківщину. Навпаки – можна успішно робити бізнес на дві країни, інвестувати в українську економіку, допомагати родичам в Україні. Сотні тисяч жителів Франції, Німеччини, Австрії та інших успішних країн щороку грають в американську візову лотерею – тобто це далеко не вирок країні з підвищеним інтересом до еміграції в американському напрямку.
З іншого боку, «зелена карта» в певному сенсі – лакмусовий папір очікувань українців щодо майбутнього у власній державі.
Як складаються долі людей, які емігрували до Америки?
Я знайомий з багатьма українцями, що живуть у Нью-Йорку. На мене вони справляють враження дуже чіпких, працьовитих людей. Тому долі більшості складаються дуже оптимістично. Наприклад, історія українки Любові: вона з 9-го разу виграла у візовій лотереї – гідна поваги напористість. Любов отримала карту в 2008 році, відразу ж знайшла роботу, успішно розвивалася професійно. А ось недавно організувала в США благодійну організацію «Разом», яка допомогла зібрати для України близько 200 тисяч доларів.
А Костянтин, який емігрував з Миколаєва до Нью-Йорку нещодавно, з українського бізнесмена став монтувальником супутникових антен – але навіть це, каже, приносить більше прибутку, ніж його зайнятість в Україні. Проте, на жаль, є й такі, що не можуть знайти себе в новій країні, швидко адаптуватися – зазвичай вони повертаються на батьківщину.
Скільки ж українців вже стало переможцями лотереї Green Card?
Більше як 106 тисяч у період з DV-1996 по DV-2015. Цікаво, що Україна регулярно отримує одну з найбільших квот переможців у порівнянні з іншими країнами. Вона варіювалася від 3154 в DV-1997 до 8035 в DV-2000, але в середньому це в районі 5-6 тис. щороку.
«Конкурентами» України в настільки великих квотах є Нігерія, Гана і Бангладеш. В регіоні СНД досить багато «зелених карт» дістається також жителям Узбекистану і Росії, але все ж менше, ніж українцям.
Чи є які-небудь вікові обмеження в анкеті на участь у візовій лотереї?
Наскільки мені відомо – конкретних, зафіксованих вікових обмежень немає. Але є проста і сувора квота іншого роду. У заявника на момент подачі анкети має бути повна середня або прирівняна до неї освіта. Або ж 2 роки досвіду роботи протягом останніх п’яти років у професії, що вимагає принаймні двох років професійно-технічної підготовки.
Коли будуть відомі результати розіграшу?
У 2016 році публікація повинна відбутися 3-го травня на офіційному сайті https://www.dvlottery.state.gov. Деякий час – щось близько місяця – ці результати ще будуть доступні онлайн, тому якщо не вдалося зайти на сайт і знайти своє ім’я на початку травня – нічого, спробуйте пізніше.
Чи відомі факти корупційних історій, пов’язаних з Green Card?
Як я вже говорив, були шахрайства, зокрема і в Україні, були також збої програми, через які в 2011 році результати анулювалися і перевірялися. Однак про корупцію мені особисто чути не доводилося.
Але шахрайство – це дійсно той факт, на який варто звернути увагу. Єдине місце, де варто заповнювати лотерею, – офіційний сайт Держдепу. Але аферисти закликають людей заповнювати анкети на власних сайтах – і таким чином отримують контроль над особистими даними. Потім самі заповнюють офіційну анкету і можуть контролювати номер підтвердження участі в лотереї. Це дозволяє їм вимагати гроші у переможців, чиї номери вони контролюють. Тому перед участю у візовій лотереї варто ретельно вивчити офіційні правила і не вестися на вигадки шахраїв.
galinfo.com.ua