Детальний аналіз копії отриманого фахівцями ДемАльянсу паспорту прив’язки виявив доволі цікаву річ. Виявляється головний архітектор міста не знає, чим відрізняється тимчасова споруда від капітальної, і чим відрізняється ОДНА тимчасова споруда від ГРУПИ таких споруд! Паспорт прив’язки він видав саме на групу тимчасових споруд, але навіть необізнана в містобудуванні людина, поглянувши на цей документ та на сам павільйон посеред міста, скаже вам, що то одна «буда», а не декілька. А ще погодив він її з фундаментами (капітальна споруда), саме це дає підстави, за рішенням суду, визнати право власності та зобов’язати міську раду закріпити земельну ділянку. І це буде можливим тільки завдяки одному «магічному» незаконному підпису п. Бесаги В.Й., оминаючи усі визначені законом процедури, закони та норми.
Але, схоже, головний архітектор міста більше піклується про власні інтереси, демонструючи неприховану неповагу до громади, законодавства України, державних будівельних норм, або, як варіант, отримуючи від цих дій неправомірну вигоду. Як виявилося, міською радою видано 16 таких паспортів груп тимчасових споруд, з яких ДемАльянс отримав для аналізу лише 10. І серед тих 10, як мінімум, 4 містять ознаки вищевказаних маніпуляцій та внесення завідомо неправдивих відомостей. ДемАльянс подав запити на отримання решти паспортів груп тимчасових споруд, аби детально їх проаналізувати на предмет порушень. Крім того поверхневий огляд деяких тимчасових споруд (не груп, а просто споруд) в місті дозволяє стверджувати, що порушення стосовно перевищення площі у 30 кв.м. – є масовими. Всі вищевказані дії головного архітектора по оформленню та видачі паспорту прив’язки тимчасової споруди на площі цілком вписуються в кваліфікацію злочину по статті 366 Кримінального Кодексу України – «оформлення та видача завідомо неправдивих документів», що власне і стало предметом досудового розслідування правоохоронних органів, внесеного в ЄРДР за номером 12016210010001485. Сподіваємося, у правоохоронців стане волі та бажання припинити цей безлад стосовно розміщення тимчасових споруд у Тернополі. А ми їм у цьому допоможемо.
Сподіваємося, справжній професіонал своєї справи, який стане новим головним архітектором в результаті чесного конкурсу, зможе навести лад в управлінні містобудування, архітектури та кадастру, реформувати його. Необхідно повернути роботу управління містобудування в законне русло, забезпечити максимальну прозорість, стати на захист інтересів громади, а не забудовників, які ладні забудувати кожен вільний клаптик міста (парки, вулиці, майдани, стоянки автотранспорту) та з ненавистю дивляться на озеленення Тернополя.
Місту потрібна тотальна ревізія усіх без винятку тимчасових споруд на предмет дотримання законодавства. Незаконні, встановлені з порушеннями – прибрати. Потрібно розробити комплексну схему розміщення тимчасових споруд в місті, максимально уніфікувати вимоги до їх зовнішнього вигляду, як це зроблено в містах Європи. Врешті-решт, зробити реєстр тимчасових споруд відкритим, щоб кожен мешканець міста міг дізнатися все про цю споруду, просто навівши смартфон на QR-код на споруді або зайшовши на відповідну сторінку в Інтернеті.
Захист парків, зелених зон та їх збільшення, зокрема в центральній частині міста – повинно стати завданням номер один для нового головного архітектора, на відміну від теперішнього, який в судах відстоює інтереси забудовників- ущільнювачів.
Тож якою буде реакція очільника міста на запит громади? Чи дочекаються тернополяни врешті-решт адекватної реакції влади на масові порушення у містобудуванні? Місто чекає…