Австрія видала Фірташа США: олігарху “світить” 20 років тюрми

Поділитися
Дмитро Фірташ із дружиною Ладою та адвокатом Дітером Бьомдорфером прибули на засідання суду, Відень, 21 лютого 2017 року

Для США екстрадиція Фірташа означає отримання секретів Кремля
Справа щодо українського олігарха Дмитра Фірташа набирає обертів. 21 лютого Вищий земельний суд Відня дозволив його екстрадицію до США. Вашингтон домагається видачі Фірташа у справі про хабар на суму 18,5 мільйона доларів, заплачених за отримання дозволу на видобуток титану в Індії. Це рішення суд ухвалив, розглянувши апеляцію австрійської прокуратури на попереднє судове рішення про відмову у такій екстрадиції Фірташа за запитом американської влади. При цьому суддя зазначив, що остаточне рішення щодо цього ухвалюватиме федеральний міністр юстиції Австрії. Але за кілька хвилин після того, як Фірташ вийшов із зали суду, його затримали за європейським ордером на арешт у новій справі, пов’язаній зі звинуваченнями з Іспанії. В Австрії наразі не коментують, яким чином виконання цього європейського ордера на арешт може вплинути на рішення щодо екстрадиції Фірташа до США. Хто ж такий Фірташ і чи має він вплив в Україні? А якщо так – то який?
Дозвіл на екстрадицію до США…

Вищий земельний суд Відня ухвалив рішення про екстрадицію Фірташа до США після того, як навесні 2015 року суд першої інстанції відхилив відповідний запит, вирішивши, що Вашингтон не надав достатньо доказів причетності Дмитра Фірташа до злочину. Нині ж, колегія суддів встановила, що геополітичні інтереси США не мають нічого спільного зі звинуваченнями Вашингтона щодо Фірташа.

Захист українського олігарха наполягав на відхиленні апеляції прокуратури. Адвокати заявляли, що Вашингтон домагається екстрадиції бізнесмена у першу чергу через те, що він активно працював із російськими компаніями, у тому числі з «Газпромом».

«Фірташ – стійкий, але жах на обличчях його адвокатів і захисників у Відні. Здається, все йде своїм шляхом», – повідомляє у Twitter журналіст Сімон Шустер із зали суду.

«Мільярдер Дмитро Фірташ сьогодні у суді у Відні. Це може означати у Чикаго у наручниках, або ж до України приватним літаком», – зазначав Шустер перед початком засідання.


… і затримання за ордером Іспанії

Але за кілька хвилин після того, як Дмитро Фірташ вийшов із зали суду, його затримали за європейським ордером на арешт у новій справі, пов’язаній зі звинуваченнями з Іспанії. Як повідомила речниця прокуратури, це затримання не стосується справи про видачу до США і пов’язане з ордером на арешт Фірташа, що виданий у зв’язку зі звинуваченнями у зв’язках із організованою злочинністю і причетності до незаконного відмивання грошей, що висунені в Іспанії.
В Австрії наразі не коментують, яким чином виконання цього європейського ордера на арешт може вплинути на рішення щодо екстрадиції Фірташа до США. Сам Фірташ цих нових звинувачень іще не коментував.

Австрійські чиновники заарештували Фірташа на прохання правоохоронних органів у США в березні 2014 року. Вашингтон домагається видачі Фірташа у справі про хабар на суму 18,5 мільйона доларів, заплачених за отримання дозволу на видобуток титану в Індії. Фірташ заперечує висунуті проти нього звинувачення, називаючи їх «абсурдними й безпідставними», а запит США про екстрадицію – «політично мотивованим». Водночас у ФБР США заявили, що це «абсолютно не політична справа».

Вимога про екстрадицію Дмитра Фірташа до США була підготовлена міністром юстиції США Еріком Голдером за поданням ФБР ще у 2012 році. Цю вимогу потім підтримала його наступниця Лорета Лінч, а на початку лютого новим міністром юстиції США став Джеф Сешанс, республіканець, який упродовж всієї передвиборчої кампанії нинішнього президента Дональда Трампа активно його підтримував.

В Україні ж поліція розслідує два кримінальних провадження, пов’язаних з Дмитром Фірташем: щодо групи компаній Ostchem і колишніх керівників компанії «Нафтогаз України». У цих провадженнях він не має статусу підозрюваного. Також у грудні 2015 року Національна поліція України розпочала провадження за фактом звернення Національного банку України про неповернення кредиту рефінансування банку «Надра» в розмірі 5 мільярдів гривень, отриманих під особисту гарантію Дмитра Фірташа, повідомляє “Радіо Свобода”.

0

Мітинг українців в Португалії зірвав доповідь посла РФ про роль Росії в світі

Двері головного храму УГКЦ в Тернополі будуть зачинені сьогодні о 20 годині