Після набуття чинності Закону про декомунізацію карти українських міст і сіл змінилися до невпізнання. Яндекс вивчив, які нові назви вибрали для вулиць Західної України, що потрапили під дію закону.

За рік на Яндекс.Картах України було перейменовано більше 11 тисяч вулиць, при цьому 10,5 тисячі з них – у зв’язку з декомунізацією.

У західних регіонах України і до прийняття закону було небагато вулиць із «радянськими» назвами. Так, у Закарпатській, Львівській, Волинській, Рівненській, Тернопільській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Хмельницькій областях разом узятих було перейменовано близько 730 вулиць. Для порівняння: тільки на Дніпропетровщині змінилось понад 1400 назв.

Свої особливості зміни топонімів у Західній Україні теж є. Наприклад, із 26 перейменованих у країні вулиць Валентини Терешкової 16 – на Закарпатті. В інших областях назви на честь першої жінки-космонавта в основному збереглись: формально під дію закону вони не потрапили.

Жодну вулицю у зв’язку із декомунізацією не довелось перейменовувати у Львівській, Івано-Франківській та Тернопільській областях. Хоча протягом останніх років певні зміни на картах тут таки відбулись. Наприклад, Майдан Мистецтв у Тернополі було перейменовано на площу Героїв Євромайдану, а Гвардійська у Львові стала вулицею Героїв Майдану.

Першочергово у Західній Україні перейменовували «жовтневі» вулиці (Жовтнева; 10, 20, 40, 50 років Жовтня тощо). А ось яких назв, за даними Яндекса, зникло з карти регіону найбільше:

1. Жовтнева/Жовтня – 45

2. Радянська – 22

3. Колгоспна – 19

4. Терешкової – 17

5. Ватутіна – 16

Замість «радянських» назв на карті з’явилися вулиці Соборності та Незалежності, Козацькі й Молодіжні, Вишневі та Виноградні. Ось яких назв у регіоні додалося більше, ніж інших:

1. Незалежності – 29

2. Соборності – 22

3. Козацька – 11

4. Свободи – 11

5. Данила Галицького – 10


Якщо говорити про теми, яким віддавали перевагу при виборі нових назв вулиць, то на першому місці були події, що відображають новітню історію України. За даними Яндекса, у Західній Україні з’явилось 25 вулиць Героїв Майдану, Небесної Сотні, Героїв АТО та інших.

На другій сходинці – тема ОУН-УПА. У регіоні додалося 15 вулиць, названих на честь лідерів та учасників руху, – Євгена Коновальця, Степана Бандери, Вояків УПА тощо.

На третьому місці за популярністю – «смачні» назви, приміром вулиці Вишнева, Яблунева та Ягідна (11 нових).

Іноді під перейменування потрапляла чи не єдина вулиця в селі. Так, колишня Радянська в селі Велика Ведмежка на Волині стала вулицею Соборності.

Досить часто вулицям намагалися підібрати «зручні» назви, схожі на старі за звучанням або змістом. Наприклад, у селі Ізяслав на Хмельниччині вулицю 9 Січня перейменували на Січневу, вулиця, провулки та завулки Семена Галицького у Чернівцях тепер носять ім’я Данила Галицького, а вулиця Леніна у селі Калини на Закарпатті стала вулицею Джона Леннона.

2 comments

  1. Даник Михайло

    Майдан мистецтв – на Героїв Євромайдану. А ми хоч знаємо всі прізвища тих Героїв ?? Що запам”ятають наші діти онуки з нашої, недавньої ІСТОРІЇ ?? Давайте хоч в області викарбуємо золотими літерами їхні прізвища та місцепоходження (народження), що і онуки знали на яких теренах жили сміливці, що не боялися бути в холод під кулями снайперів і інших посіпак того режиму. Чого ми такі байдужі, що не можемо оглянутися назад і подивитися вперед. От в Скалі є пам”ятник Героям Євромайдану, скільки не звертаюся і до самого бувшого нач.ККП, який неодноразово був на Майдані, ні до інтелегенції селища, ні до влади, ні до істориків двох шкіл, ні до бібліотекарів (мають безплатний інтернет, діти ігри грають) – нікому того не треба. Я сам вже назбирав 12 прізвищ, правда – місценародження не всіх знаю. З ґазет позбирав. А якщо б влада “попросила” це зробити на державному рівні :і МВС, і воєнкомів, і громадськість, і вузи (особливо – істориків з своїми факультетами), щось би з того за пів року й получилося. Чого ми такі байдужі ?

Напишіть відгук