Громадськість Тернопільщини рятує річку Збруч

Поділитися


Вчора активісти громадської організації “Скеля”, руху “Вільний Дністер”, “Правого Сектора” разом з місцевими мешканцями у Скалі-Подільській та селі Бережанка провели попереджувальну акцію щодо усунення незаконно перегородження річки Збруч.

Молоді люди діяли в рамках правового поля: повідомили правоохоронців про злочин, попередили про акцію і попросили бути присутніми для підтримки громадського порядку.

Власники гідроелектростанцій розповідали присутнім журналістам, що мають усі необхідні дозволи від контролюючих служб, але показати не можуть: аргументи наводились різні- то вдома забули, то погода погана для носіння паперових документів, то нібито не знали, що активісти приїдуть, хоч були попереджені задовго до проведення акції…

Насправді,  згідно чинного законодавства, підприємці не мають права перегороджувати річку, тим більше чинити своїми діями шкоду людям – підтоплювати городи, перешкоджати нересту -міграції риб у верхню течію річки, заважати розвитку туризму – сплавам і т.п. Навіть накапостивши селянам, власник гідроелектростанції відмовився піти на порозуміння з громадою селища. Вся городина людям загинула…

У Скалі-Подільській правоохороці стали свідками, як власник гідроелектростанції спеціально спустив воду з вищої за течією гідроспоруди, щоб не дозволити розібрати незаконно встановлені бетонні плити в руслі річки.

Активістам вдалось частину плит відтягти.


Аналогічно було розібрано частину незаконно встановленої дамби у селі Бережанка.

Ось як описав цю подію Андрій Мельничук у Фейсбуці:

Епізод I. Лупайте дамбу сю, нехай ні дощ ні холод не спинять вас

Жадоба. Гесівці вирішили, що от весь Збруч буде крутити їхню турбіну. Бетонними плитами перегородили всю річку.

Два натовпи міліціянтів спостерігали за подіями – чемеровецькі пантрували лівий берег, борщівські – правий.

До приїзду «демонтаційної бригади» на гес готувалися – перекрили шлюзи. Пустили всю воду по обвідному каналу, щоб важче було розбирати бетонні плити. Зараз весна, води багато.

Якщо б єгипетські піраміди будували ми, вони до цього часу не були б збудованими. Тим не менше, зробили дві нових дюри в дамбі. Очевидно, що за допомогою екскаватора не важко вернуть всьо взад, суть в іншому.

Розбирання незаконної дамби ГЕС в Скалі-Подільській – перша в Україні попереджувальна акція, організована рухом «Вільний Дністер». Ніхто не буде махати прапорцями і скаржитися, якщо гесівське рило таки запхається на Дністер.

Епізод II

Народе мій замучений розбитий, мов паралітик той на роздорожжу,
Людським презирством, наче струпом вкритий.

Агонізуюче село Бережанка – 8 км нижче Скали по Збручу. Той самий власник, що і Скалі, поставив ГЕС. На відміну від Скалецької ГЕС, для ГЕС в Бережанці діє зелений тариф (бережанська гес – із легким нальотом законності, тоді як в Скалі все зовсім мимо закону).

Впоперек Збруча підвищили насип поверх старої дамби, з обох боків – по турбіні.

«Їхні діти отримають робочі місця». Аж два (сторожівка). «То для вас смішне, тут нема іншої роботи, ми бідні, голодні, з простягнутою рукою».

Власник ГЕС посипав цю руку крихтами від «зеленого тарифу», який забезпечуємо йому ми, платники податків, споживачі електроенергії України.

Бережанці готові цілувати йому руки. Їм надто складно, що є там якісь закони, екологія, Збідовані люди, їм нецікава ідея України, як території на якій мешкають мільйони громадян, яких об’єднують спільні інтереси і в яких спільне майбутнє.

В Бережанці у воду полізли самі отпєті об’єщики. Тут не суть була розбирати дамбу, а показати, що люди, які не «приписані» до громади, можуть і будуть впливати на стан речей.
Якщо «громаді села» пообіцяють завтра місця не лиш двох сторожів, а й трьох прибиральниць, так само, як сьогодні вони «вирішили», що можна городити Збруч, завтра вони голосуватимуть за акт про незалежність Бережанки. І це головна біда.

Збруч – це не просто річка, це символ. Плювати на нього ніяк не можна”,- пише Адрій Мельничук.
Для тих, кому забракло аргументів чому ж все таки потріюна ця акція – пропонуємо переглянути відео Андрія Мельничука про знищену річку Збруч місцевим ГЕСом в Скалі-Подільській

Прибирання по-чортківськи

У Тернополі СБУ викрила розкрадання бюджетних коштів посадовцями місцевої дирекції Укрпошти