Пам’яті професора Володимира Косика

Поділитися

З глибоким сумом повідомляємо, що 12 червня у Франції після важкої тривалої хвороби відійшов у Вічність довголітній провідний діяч Організації Українських Націоналістів (бандерівців)
професор Володимир Косик (Борис Марченко).
Народився 26 листопада 1924 р. в селі Вацевичі біля Дрогобича в бідній селянській родині. Середню освіту здобув у Дрогобичі. Під час Другої світової війни став учасником підпілля революційної ОУН, був вивезений на примусові роботи до Східної Німеччини, звідки у вересні 1946 р. перейшов до Західної Німеччини.
З 1948 року живе у Франції. Працював на фабриці, у вільний час займався науковою діяльністю. Навчався і здобував наукові ступені в Українському вільному університеті в Мюнхені і у Сорбонні та в Інституті історії сучасних міжнародних взаємин.
Володимир Косик був засновником і редактором франкомовного журналу «Європейський Схід» (фр. L’Est européen). Брав активну участь у громадському житті української діаспори Франції. У 1956 р. Провід Закордонних Частин ОУН призначив його редактором українських програм для “Радіо Тайпей” на Тайвані, де він працював до 1960 р.
У 1961 році його обрали головою Об’єднання українців у Франції, тривалий час очолював Тереновий Провід ОУН, був дійсним членом Наукового Товариства Шевченка (НТШ).
У 1960-1990-их роках читав лекції з історії України в Українському вільному університеті в Мюнхені, а також у Національному інституті східних мов і цивілізацій університету Париж-3. Регулярно публікував свої дослідження в українській періодиці, зокрема в часописах ОУН «Визвольний Шлях» та «Шлях Перемоги».
З 1991 року часто відвідував Україну, читав спецкурси з історії України в багатьох університетах України: (Київ, Івано-Франківськ, Тернопіль, Дрогобич). З 2000 року обіймав посаду професора Львівського національного університету ім. Івана Франка, читав лекції з історії України в цьому університеті, був обраний почесним головою Центру досліджень визвольного руху. Нагороджений французькими та українськими державними нагородами.
Професор Володимир Косик є автором багатьох наукових та публіцистичних праць з історії ОУН та УПА, україно-французьких взаємин, історії доби УНР та підсовєцької України, невтомний захисник історичної правди, принциповий борець за чистоту позицій українського націоналістичного руху, дослідник злочинів проти українського народу, упорядник збірників архівних документів, талановитий педагог. Його праці, присвячені місцю України у другій Світовій війні, визначили підходи українських істориків до вивчення перебігу історичних подій в Україні. Фундаментальна праця «Україна і Німеччина у другій Світовій війні», яка вперше вийшла в 1982 році, була перекладена багатьма мовами, в тому числі від проголошення Незалежності – українською, стала явищем, яке неможливо оминути, вивчаючи історію України минулого століття.
Довго і наполегливо вивчаючи архіви ґестапо, Володимир Косик, вже в час Незалежності, видав семитомний збірник німецьких документів про Україну, який дав можливість історикам вести аргументовані дискусії про події того часу: кожен документ виданий як фотокопія, і в українському перекладі.
З його відходом Організація Українських Націоналістів, українська наукова спільнота, все світове українство зазнали непоправної втрати.
Провід ОУН (б) висловлює глибокі співчуття рідним і близьким професора Володимира Косика, низько схилямо голови перед його світлою пам’яттю.

Провід ОУН (б)

За пост у фейсбуці прокурори з Тернополя хочуть відсудити 100 тисяч гривень

На Тернопільщині матір запакувала у пакет новонароджену дівчинку та закопала як сміття