Лише 1 тисяча 173 випускників має Тернопіль у 2017 році. З кожним роком їх все менше і менше. Торік було 1 тисяча 216.
Менше, ніж цього року, було у 2011 році – 1006 випускників із 35-ти навчальних закладів. Демографічна криза через складні економічні умови в Україні демонструє протягом 25-ти років Незалежності поступове скорочення учнів. Випускники 1995 року пам’ятають, як в 9 школі були класи від “А” аж до “Ж”! А школярі, які закінчили школу в 1997 році згадують про свій 1-Р у №23 школі та навчання у дві зміни…
Нині заможні батьки намагаються прилаштувати своїх школяриків в успішних європейських школах Польщі, Англії, США, щоб їхні випускники легше адаптувались в університетах цивілізованих країн, а не наших шараскіних канторах, які починають відмирати як бізнес-проекти. Торік вже навіть на держзамовлення окремі факультети тернопільських університетів не могли набрати “лохів” вчитися… Тернополяни, які провчились 2-3 роки в американських школах відверто кепкують з рівня англійської кращих викладачів Тернопільщини…
У 2010 парад випускників у Тернополі нагадував політичний агітаційний майданчик, де разом з тодішнім мером, а нині нардепом Романом Заставним “красувався” нардеп, а нині віце-прем’єр В’ячеслав Кириленко. У 2011 році поряд з Надалом, який був при владі тільки пів року, крокували чи не все керівництво партії “Свобода” всеукраїнського та місцевого розливу на чолі з Тягнибоком і Кайдою…
Цього року посадник Тернополя задовільнився компанією підлеглих чиновників. Не прийшов на свято випускників ні губернатор Степан Барна, ні його заступники. Навіть однопартієць-нардеп Головко десь мав важливіші справи… Більше того, привітати тернополян “область” прислала” заступницю начальника управління освіти. Краще б та бюрократка взагалі не виходила на сцену… Досвідчені чиновники міського управління освіти згадували, як у 2010 році просто депутат облради Барна біг за своїм партійним шефом десь аж у третьому ряду і нічого, корона з голови не впала… А нині відкрито “жеруться” за корито у міській раді… Депутати різних таборів вішають локшину на вуха краян хто поганий, а хто добрий…
На параді-2017 найбільшою радістю було відсутність дощу. Випускниці вже не крокували у туфлях на високих підборах. Значна частина одягли зручне взуття… Про якийсь стиль, який би домінував під час ходи – говорити не приходиться. Це лише зароджується на рівні окремих шкіл…. Хоча, звісно, було чимало доволі красивих “вкраплень”…
А ще цього року поменшало українських строїв. Так ніби випускники “натішились” цим трендом за попередні паради.
Не було й вульгарних суконь. Все було чинно й благородно як для нашого “села” за модою хмельницького базару)) Була й доволі дорога сукня – випускниця з школи №19 розповіла журналістам про свій турецький фасон за тисячу доларів…
Ще до старту промов на сцені, значна частина батьків випускників були роздратовані правилами, які встановили для глядачів. Поліція та охорона не пропускала бажаючих сісти на центральні сектори. Людей зрозуміти можна – їхня дитина мала отримати медаль, а тата з мамою запхали десь в закапелку. Місце тримали для “блатніших” шкіл. Врешті, велика хвиля бажаючих таки прорвала загромадження правоохоронців…
Здивувала велика кількість медалістів окремих шкіл. Склалося враження, що там адміністрація шкіл “малювала” атестати цілим класам… Скільки коштували “золоті” та “срібні” цяцьки – ми спробуємо з’ясувати у наступних публікаціях… Загалом в цьому році вручили аж 117 медалей ( 73 золоті та 44 -срібні). ЗНО “відсіяло” нібито ще 54 медалістів…
Після нудних промов чиновників, виступів місцевих колективів, на сцену вийшли “зірки” – гурт “Тартак”. Оголосили, що це запросив Надал. Чи це за кошти бюджету, чи “зароблені непосильною працею” мера – наразі невідомо.
Проте, музик з Положинським тернополянами сприймали… ніяк. Соліст так і оголосив після чергової пісні, що в шоці, ще ніколи не мав такого концерту, щоб на нього ніхто не звертав увагу. Але, ви, мовляв, займайтеся своїми справами -фотографуйтесь, вітайте один одного, а ми собі тут поспіваємо..не будемо вам заважати…
Ми також вирішили нагадати, як у 2014 році була настільки погана погода, що всіх випускників, разом батьками, друзями і родича запхнули до найбільшої зали Тернополя.
У 2013 році мер Тернополя Надал мав тоді свою випускницю-доньку, яка закінчила школу №29.
Цього року вже не піднімалась у місцевих ЗМІ тема чи можливо таке у Тернополі, щоб випускники відмовилися від святкових суконь і костюмів, віддавши гроші хворим дітям або хоча б на потреби українських воїнів на Сході України.
У 2013 році українські випускники відзначились надзвичайно вульгарним смаком. Тоді інтернет заполонили фото жахливих костюмів, які нагадували якісь порно-фільми та елементарний несмак. Тернопільським випускним смаком керував “хмельницький базар”. Як і цього року теж.