111

Громадяни мають вчитись контролювати витрати місцевих бюджетів, які у 2018 р. перевищать 500 млрд грн

За три роки дії закону про децентралізацію в Україні з’явилось 665 об’єднаних територіальних громад. Згідно з загальноєвропейською практикою проведення адміністративно-територіальних реформ, це один із рекордних показників за кількістю створених ОТГ протягом короткого проміжку часу. Але подібна швидкість об’єднання не гарантує усвідомлення громадянами повною мірою відповідальності, що виникає внаслідок цього кроку. Необхідно вчитись формуванню ефективних бюджетів, контролю їх виконання, публічному звітуванню за використання бюджетних коштів. З метою допомогти громадянам і владі на місцях ефективніше співпрацювати Інститутом суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) була розроблена серія відеороликів “Контролюй бюджет власними руками”.

 Зі змінами бюджетного кодексу в кінці 2014 року місцеві бюджети почали отримувати все більше і більше грошей у своє розпорядження. За даними Держказначейства, доходи місцевих бюджетів (без трансфертів) зросли з 101,1 млрд грн у 2014 р. до 207,23 млрд грн у 2017 р. (відповідно до плану) і, згідно з прогнозами, наступного року цей показник може скласти 250,38 млрд грн. Окрім доходів, збільшились і видатки. Так, у 2014 р. загальні видатки місцевих бюджетів склали 225,63 млрд грн, у 2017 р. заплановано 504,7 млрд грн, а прогноз на 2018 р. на рівні 520,72 млрд грн.

«На місцевому рівні залишається більша частина податку на доходи фізичних осіб та частина акцизів. Також у розпорядженні місцевої громади гроші з податку за нерухомість, туристичний збір, адміністративні послуги, доходи від оренди комунального майна та плата за користування деякими природними ресурсами, — уточнює керівник економічних програм ІСЕД Ярослав Жаліло. — Очевидно, що зростання обсягів бюджетних коштів на місцях має стати поштовхом і для більш відповідального ставлення громадян до контролю формування та виконання місцевих бюджетів».

Зараз в Україні на всіх рівнях триває процес формування бюджетів на наступний рік, які необхідно затвердити до 25 грудня. У бюджетному процесі передбачена участь не лише чиновників, але і громадян. Так, місцева влада зобов’язана публічно звітувати за ефективність використання бюджетних коштів перед громадою, отже, має і планувати бюджет відкрито та ефективно, а громадяни, в свою чергу, мають використовувати своє право вносити власні пропозиції щодо бюджетного забезпечення потреб громади або реалізації суспільно корисних проектів. Це ідеальна картинка, яка, за словами експертів ІСЕД, не завжди відповідає дійсності.

“Громадяни мають низьку обізнаність щодо бюджетного процесу та часто не розуміють, які місцеві проблеми розв’язує місцева влада, а з якими питаннями та вимогами звертатись до центральної. Також немає усвідомлення, що бюджетні кошти — це їхні гроші, адже з кожної гривні в бюджеті 70 копійок складають гроші платників податків”, — уточнила радник з комунікацій ІСЕД Марина Дадінова, керівник проекту «Контролюй бюджет власними руками».

Інститут суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) створив серію соціальних роликів “Контролюй бюджет власними руками”. Кожен з них відповідає на різні запитання і пояснює громадянам, звідки беруться гроші у бюджетах, звідки фінансуються різні потреби громадян і громади на місцях, як знайти інформацію про використання бюджетних коштів і як можна вплинути на формування місцевих бюджетів.

“Ці ролики допоможуть громадянам бути більш ефективними у своїх діях. Наприклад, коли люди дізнаються, що підручники до місцевої школи купує міська рада, то саме до неї будуть апелювати для вирішення цієї проблеми, а не збиратимуть десять тисяч підписів під петицією до Кабінету Міністрів, щоб уряд розібрався з проблемою місцевого рівня», – пояснює пані Дадінова.

Серія соціальних роликів “Контролюй бюджет власними руками” передана центральним і регіональним телеканалам, а також редакціям місцевих онлайн-видань зі всієї України. Окремо проведені переговори з прес-службами всіх обласних адміністрацій для допомоги у презентації роликів на офіційних сторінках ОДА. Крім того, ІСЕД звернувся до обласних Центрів розвитку місцевого самоврядування з проханням розповсюдити ролик серед об’єднаних територіальних громад.

Проект «Контролюй бюджет власними руками» є логічним продовженням ряду ініціатив ІСЕД із заохочення суспільства до участі у бюджетних процесах та їх контролю. Зокрема минулого року Інститут підготував цикл відеороликів про проект Держбюджету–2017. Відео мали неабиякий успіх саме тому, що доступно і просто показали широкій аудиторії громадян, як саме держбюджет визначає життя країни на наступний рік і чому він є одним із головних документів держави.

Довідка:

Інститут суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) – неурядовий аналітичний центр, заснований групою незалежних експертів з метою аналізу та вироблення кращої державної політики. Інститут аналізує та удосконалює державну політику в ключових сферах суспільно-економічного розвитку, починаючи від висування ідеї, її формулювання, концептуалізації аж до впровадження конкретних рішень. Більше інформації – на сайті www.iser.org.ua

Проект «Контролюй бюджет власними руками» реалізується Інститутом суспільно-економічних досліджень в рамках програми «Публічні бюджети від А до Я: інформування, активізація та залучення громадянського суспільства», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу.

2 comments

  1. Даник Михайло

    Як простий ГРОМАДЯНИН може щось КОНТРОЛЮВАТИ (як цього “вчить” ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні” та інші), якщо керівники (будемо говорити про ОТГ, бо мені це болить, я бачу БАРДАК і не можу порадити собі) НЕ ВИКОНУЮТЬ ЗАКОНИ УКРАЇНИ : ні ЗУ “Про публічну інформацію”, ні “Про засади запобігання і протидії корупції” – обрізаного “новішими” ЗУ ВРУнів по саме “фе”, ні нового ЗУ “Про корупцію”, ну – ніякого ЗУ норми на території громади (Скала-Подільська) не виконуються службовими та посадовими особами, голова ТОДА про це ЗНАЄ і “нічого вдіяти не може”. То видайте Розпорядження, добродію голово ТОДА Барна С.С. (а не наоборот) що ті закони і постанови уряду – для Скала-Подільської громади є тільки РЕКОМЕНДАЦІЙНИМИ а не ОБОВ”ЯЗКОВИМИ до ВИКОНАННЯ. До речі :вже знайшли кому належать ті 6 (шість) квадратних кілометрів борщівщини, які голова облради д.Овчарук В.В. “загубив” при відображенні площі Борщівського району на ОФІЦІЙНОМУ сайті облради ??? Що Ви з нею будете РОБИТИ ?? 25% – НАЛЕЖИТЬ ТОМУ, хто ЗНАЙШОВ ! Чи вже не діють такі закони, як за радянської влади ?? Самі зумієте вигідно продати ! Нема Земельного кадастру, а вони вже ЗЕМЕЛЬКУ намагаються продати, і – внести в бюджети громад – СУМИ ВІД ПРОДАЖУ !! Сильно заживемо, продаймо тільки ОСТАННЄ, що ще Є. Але невдовзі – і того не стане, добре що Є ОТГ, все “сконцентровано” в “добрих руках” !!! Вся ВЛАДА – РАДАМ !! Як будуть ДОБРІ РАДИ – відновляться і громади, ЄВРОПА – в нас під ногами !

  2. Даник Михайло

    Сьогодні вичитав на “офіційному” сайті ОТГ, що в суботу ПРИЇЗДЖАЄ до нас в селище нардеп Олег Барна. Машлянка, забери нахрин те ОПИТУВАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ. Вона й так не відображає ДУМКУ громадян того виборчого округу (167-го) від якого він був обраний, там “голосували” всі, кому “не лень”. Забери !!! Хочеш знати справжню громадську дкмку – приїзджай сам чи ще з ким хочеш на цю зустріч – і тихенько сиди в залі та нотуй все, що вмієш. А тоді – ПОЧУЄШ СПРАВЖНЮ громадську думку, зможеш розповісти, так сказати – з перших вуст… Тільки не мішай громадянам висловитися, нехай депутат знає “знизу” що робиться в краю, на його окрузі, тоді буде навіть в ВРУ по-іншому голосувати. Може…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.