На Тернопільщині палає суха трава

Поділитися

Настала весна, і люди почали повсюдно випалювати суху траву. Мотиви у «паліїв» різні – це і повсякденне дитяче хуліганство, і елементарна необережність тих, хто кидає непогашені цигарки і чи залишає палаючі багаття без нагляду. У деяких є і добрі наміри, допомогти швидше вирости свіжій траві. В результаті трава горить практично скрізь, випалюючи молоду лісову рослинність, пошкоджуючи господарські і житлові споруди, вбиваючи мільярди дрібних тварин. Нерідко таке випалювання провокує виникнення серйозних лісових або торф’яних пожеж та несе загрозу життю та здоров’ю людей.

7 квітня

11:45. В с.Млинівці Зборівського району, поблизу залізничної колії виникла пожежа сухої трави на площі 700 м.кв. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-17.
13:07. В с.Звенигород, Бучацького району, виникла пожежа сухої трави на площі 1 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-9.
13:50. В м.Тернопіль на вул. Яреми, 38 виникла пожежа сухої трави на площі 300 м.кв.. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-3.
14:00. В с.Курдибанівка Бучацького району виникла пожежа сухої трави на площі 500 м.кв. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-9.
14:24. В с.Чабарівка, Гусятинського району, виникла пожежа сухої трави на площі 300 м.кв. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-10.
14:54. В смт.Підволочиськ на вул. Надзбручанській виникла пожежа сухої трави на площі 80 м.кв. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-20.
16:45. В с. Королівка Заліщицького району виникла пожежа сухої трави на площі 2,5 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом МПК с.Товсте та місцевим населенням.
17:05. Між селами Борсуки та Нападівка Лановецького району на відкритій території виникла пожежа сухої трави на площі 1га. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-11.
19:37. В м. Тернопіль, поблизу р. Серет, у парку «Топільче» виникла пожежа сухого очерету на площі 100 м.кв. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-2.
22:43. В м.Тернопіль на вул. Тарнавського виникла пожежа сухої трави на площі 40 м.кв. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-3.

8 квітня

00:37. В м. Бережани на вул. Золочівська, на березі місцевого ставу виникло загорання сухої трави на площі 1 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-7.
12:16. В м. Тернопіль у гідропарку «Топільче» виникла пожежа очерету на площі 60 м.кв. Пожежу ліквідовано першим відділенням ДПРЧ-1.
13:00. На відкритій території поблизу с. Біла Тернопільського р-ну виникла пожежа очерету на площі 0,5 га. Пожежу ліквідовано першим відділенням ДПРЧ-1.
14:00. В м. Тернопіль на вул. Будного виникла пожежа сухої трави на відкритій території, на площі 250 м.кв. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-1.
20:02. На відкритій території поблизу с. Завалів Підгаєцького р-ну виникла пожежа сухої трави на площі 700 м.кв. Пожежу ліквідовано першим відділенням ДПРЧ-14 Управління.
21:24. На відкритій території поблизу с. Надрічне Теребовлянського р-ну виникла пожежа сухої трави на площі 0,5 га. Пожежу ліквідовано МПК с.Золотники.
21:48. В сел. В. Березовиця Тернопільського р-ну, поблизу залізничної колії, виникла пожежа сухої трави на відкритій території на площі 120 м.кв. Пожежу ліквідовано першим відділенням ЧСПТ АРЗ СП Управління.
22:09. В м. Борщів на вул. Підлісна, 24 виникла пожежа сухої трави на відкритій території, на площі 200 м.кв. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-8.
22:14. На відкритій території поблизу с. Стегниківці Тернопільського р-ну виникла пожежа сухої трави на площі 0,5 га. Пожежу ліквідовано МПК с.Шляхтинці. Під час гасіння пожежі не допущено перекидання полум’я на лісосмугу.

9 квітня

12:43. У м. Тернопіль на вул. Карпенка (біля річки) виникла пожежа сухої трави на відкритій території, на площі 100 м.кв. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-2.
15:22. У м. Тернопіль в гідропарку «Топільче», виникла пожежа очерету на площі 10 м.кв. Пожежу ліквідовано першим відділенням ДПРЧ-1.
16:03. У м. Тернопіль на вул. Текстильній виникла пожежа сухої трави на відкритій території поблизу лісосмуги, на площі 1,5 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-3. Під час гасіння пожежі не допущено перекидання вогню на лісосмугу площею орієнтовно 5 га.
16:35. Поблизу с. Баранівка Бережанського району виникла пожежа сухої трави на відкритій території, на площі 0,5 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-7.
16:50. У м. Борщів на вул. Нічлава виникла пожежа сухої трави на відкритій території, на площі 0,5 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-8 Управління.
17:12. У с. Шляхтинці Тернопільського району виникла пожежа сухої трави на відкритій території, на площі 2 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом МПК с. Шляхтинці. Під час гасіння пожежі не допущено перекидання вогню на лісопосадку площею 5 га.
17:25. У с. Жолоби Кременецького району виникла пожежа сухої трави на відкритій території, на площі 1 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-5 Управління.
17:48. У с. Присівці Зборівського району виникла пожежа сухої трави на відкритій території, на площі 2 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-17 Управління. Під час гасіння пожежі не допущено перекидання вогню на лісосмугу площею 10 га.
18:15. У с. Сущин Теребовлянського району виникла пожежа сухої трави на відкритій території, на площі 2 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-12 Управління.
18:32. У с. Біла Тернопільського району на відкритій території виникла пожежа очерету, окремими осередками, на загальній площі 3 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-1.
18:56. У с. Нараїв Бережанського району виникла пожежа сухої трави на відкритій території, на площі 0,05 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-7.
20:02. У м. Ланівці на вул. Вишнівецькій виникла пожежа сухої трави на відкритій території, на площі 1 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом ДПРЧ-11.
21:01. Між селами Дмухівці та Слобідка Козівського району виникла пожежа сухої трави на відкритій території, на площі 80 м.кв. Пожежу ліквідовано черговим караулом МПК с. Козлів.
22:42. В смт. Скала-Подільська Борщівського району виникла пожежа сухої трави на відкритій території, на площі 15 м.кв. Пожежу ліквідовано черговим караулом МПК смт. Скала-Подільська.

Оскільки випалювання сухої трави стало справжньою національною традицією, корисно, в черговий раз, порівняти користь і шкоду від такого випалювання.

Користі насправді небагато. Основний аргумент захисників випалювання трави полягає в тому, що таке випалювання прогріває ґрунт і збагачує її золою від згорілої трави, в результаті чого на випалених ділянках нова трава з’являється значно швидше і краще росте. Насправді ж це лише візуальний ефект: суха трава спочатку просто приховує зелені молоді пагони, і через це невипалені ділянки спочатку здаються сірими. Ґрунт від пожежі прогрівається зовсім незначно, але при цьому насіння трав, що знаходяться на поверхні, знищуються.

Що ж стосується удобрення ґрунту золою – трав’яна пожежа не додає нічого істотно нового: мінеральні поживні речовини, що містяться в попелі, все одно потрапили б у ґрунт при розкладанні сухої трави.

Про шкоду трав’яних пожеж можна сказати набагато більше, причому він ставиться як до неконтрольованого, так і до навмисного, контрольованого випалювання, яке нерідко практикується сільськогосподарськими підприємствами для очищення своїх земель для зниження ризиків загоряння лісу.

Трав’яні пожежі можуть призводити до суттєвого зниження ґрунтової родючості. Така пожежа не збільшує кількість поживних речовин в ґрунті. Однак при цьому втрачаються азотні сполуки, значна частина яких згоряє в пожежі, і органічна речовина ґрунту – відмерлі, але не розкладені частини рослин. Органічна речовина забезпечує пористість ґрунту, утримує вологу, утримує доступні поживні елементи. Спалювання органічної речовини – це основний фактор зниження ґрунтової родючості.

Підпали трави – одна з головних причин пожеж в лісах. Такі пожежі в результаті завдають великої шкоди біологічному різноманіттю. При них гинуть майже всі тварини, що мешкають в сухій траві. На згарищах досить часто знаходять згорілі пташині гнізда, обгорілі слимаки, гризуни, дрібні ссавці. Багато видів рослин також важко переживають трав’яні пожежі.

Спалювання трави – одне з головних джерел викидів вуглекислого газу до атмосфери, що пов’язані з господарською діяльністю людини. При дуже частих пожежах згорає не лише суха трава, але і накопичена в ґрунті мертва органіка, і відповідно збільшуються викиди вуглекислого газу. І як результат посилюється “парниковий ефект”.

Наведених вище аргументів цілком достатньо для того, щоб відмовитися від випалювання сухої трави повсюдно. На жаль, поки що про таку відмову залишається тільки мріяти – суха трава щорічно палахкотить по всій території нашої країни, продовжуючи наносити колосальний збиток як природі, так і людям.

Не пийте, хлопці, горілку

13 квітня до Тернополя приїде Бумбокс