В Мексиці встановили пам’ятник українцю, який розшифрував писемність майя

Поділитися

У мексиканському місті Мерида встановили пам’ятник на честь українського науковця Юрія Кнорозова, який розшифрував писемність майя.

У 1956 році уродженець міста Південне Харківського району Юрій Кнорозов захищав кандидатську дисертацію на тему “Повідомлення про справи в Юкатані” Дієго де Ланди як етно-історичне джерело”. В цьому дослідженні науковець показував, як він розшифрував писемність майя – ключовою ідеєю стало те, що ті символи, які збереглися – це не літери і не окремі слова, а склади. Доповідь вченого продовжувалась всього 3,5 хвилини, а комісія постановила одразу призначити йому ступінь не кандидата, а доктора наук.

Справа в тому, що дешифровка вважалась чи не неможливою – надто мало збереглося писемних артефактів майя. У 1562 році єпископ Юкатана Дієго де Ланда спалив грандіозну кількість книг та інших пам’яток цієї культури – базувати дослідження доводилося на зовсім нечисленних прикладах.

Саме тому відкриття дуже швидко стало світовою сенсацією, а в Латинській Америці дослідник перетворився на своєрідний об’єкт культу. Однак вперше побувати на батьківщині майя Юрій Кнорозов зміг тільки у 1990-му, коли його запросили в Гватемалу – до цього він лише один раз від’їжджав з СРСР.

У 1999 році науковець помер від інсульту, однак у Мексиці його досі пам’ятають. Перший пам’ятник на його честь встановили в 2012 році в Канкуні, другий – у березні 2018 року в Мериді.

Монумент знаходиться поруч з Великим музеєм світу майя, його автором став скульптор Пачеллі. На триметровому пам’ятнику зображений Юрій Кнорозов з улюбленою кішкою Асею на руках, повідомляє Укрінформ

У Києві урочисто відзначать 250-річчя Коліївщини

Допомогти родині Олега Сенцова в окупованому Криму: що і як можемо зробити?