111

День святого Михайла, або Собор святого архистратига Михаїла, відзначають 21 листопада.

Починаючи від Мономаховичів (1125 р.), київські князі вважали Михаїла своїм захисником, зображали його на стародавніх гербах Києва. Символ Михаїла присутній і на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на численних козацьких прапорах.

Образ святого Михайла уособлює перемогу добра над темними силами: гримить грім — значить, святий Михайло бореться з чортами.

Існує дуже поширений переказ про чорта, який намагався сховатися від архистратига Михаїла. Щоб урятувати, чорт почав називати предмети, за якими Михайло не дістав би його. Серед можливих варіантів він називав навіть людину, але архистратиг Михайло сказав, що в цьому разі людину він уб’є та дасть їй царство небесне, а чортові все одно — непереливки!

Так чорт перелічив геть усі предмети, під якими міг би сховатися, аби Бог його не дістав, а про кущ ліщини забув. Тож мисливці радять під час бурі в лісі ховатися під ліщиною, оскільки там грім не вб’є.

А за одною старою легендою, одного разу звичайний мисливець випадково вбив у лісі чорта. До нього з’явився святий Михайло та запропонував виконати будь-яке бажання мисливця. Той забажав обмінятися зі святим Михайлом рушницями.

Трохи повагавшись, Михайло погодився на такий обмін. Одну умову поставив святий: якщо мисливець передумає та схоче обмінятися рушницями назад, то мусить прийти на те саме місце.

І почало цьому мисливцеві так щастити на полюванні, що годі й казати! Тільки кожного разу, як він із цієї рушниці стріляв, такий грім над землею лунав, що люди лякалися. От і власник рушниці нарешті вирішив позбутися магічного подарунка, щоб лихо не накликати на свою голову.

Пішов на зазначене місце та й обмінявся рушницями із святим Михайлом назад. Але й колишня його старенька рушниця тепер теж набула чарівних властивостей! І мисливська удача не покидала вже його довіку.

21 листопада часто випадає перший сніг, тому й прикмета: “Михайло на білому коні приїхав”.
Народні прикмети:
Якщо цього дня сніг буде мокрим, то майбутній урожай буде хорошим.
Якщо стоятимуть густі тумани, то така погода протримається до зимового Миколая.
Якщо на Михайла ніч ясна, то зима буде сніжна і красна.
Якщо Михайло дощем служить – добру й суху весну ворожить.
Іній – на великі сніги, а туман – на відлигу.
Якщо відлига – не жди санного шляху до Миколи.
Як на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня.
День на Михайла похмурий і на деревах іній – до хорошого врожаю.
Від Михайла зима морози кує.
Як Михайло закує, то Микола не розкує.
Якщо на Михайла ніч ясна, то буде зима сніжна й красна.
Традиції свята
У народі вірили, що 21 листопада випадає перший густий сніг, тому що Михаїло приїхав на своєму білому коні. Традиційно в цей день влаштовувались пишні застілля з м’ясними стравами та різноманітними смаколиками. Вся справа в тому, що вже через тиждень починався передріздвяний Пилипівський піст.

Також до столу, крім м’яса, подавали трав’яний чай, холодець і пироги. За звичаєм, в один із пирогів клали монету – як попадеться вона холостій дівчині, то вже в наступному році вийде заміж. А якщо знайде одружений, то слід чекати поповнення у родині. Юнакам монетка пророкувала удачу, а чоловікам – достаток. Дітей на свято пригощали солодощами, щоб вони були щасливими і радісними.

День Святого Михайла 21 листопада: що не можна робити
Категорично забороняється робити прибирання в будинку – це велике свято, а значить проводити його у буденних справах гріх. Однак, ця заборона не стосується приготування їжі до святкового столу.

Ще в цей день не слід обманювати і робити комусь шкоду. Адже архангел Михаїл – це борець за правду і добро, а значить це неповага до нього.

Молитва до Святого Михайла

1 comment

  1. СТАРИЙ ГОЦУЛ

    І не тільки “в цей день не слід обманювати” ! Зовсім стараймося один одного НЕ ОБМАНЮВАТИ, говорити чи й робити по ПРАВДІ ! Тоді – й Україну швидше Відродимо ! Ми ж – жочемо України як правової, сильної, дійсно Незалежної, Соборної держави ? То ЧОМУ ДУХ НАЦІЇ – С.А.Бандера – досі покоїться в мюнхенській землі ? Історик Барна С.С. – палець об палець не вдароив, щоб посприяти Його перепохованню !!! Жодного впливового Чоловіка області “не підключив” до цього ! А ще – депутат облради, манимаєшь ? Якого хрина Ти там депутатом числишся, якщо “обіймаєш” іншу, важливу державну посаду в органах виконавчої влади ? Це – перше ! Друге – маючи вільний вхід до Тернопільської облради – Чому не сказанув : Ану, хлопці, проголосуйте за Звернення до ВРУнів та до ґаранта – нехай потурбуються про перепоховання Героя України !!! Не сказав нікому, хоч Я прол це торочу вже з пів року… А 01.01.2019 року Божого – минає 110-та річниця від дня народження провідника українського націоналізму на теренах Західної України в 20-му столітті ! Так… І САМЕ в цей деньок – офіційно скасовується мораторій на продажу земель с/г призначення ! Уловлюєте РІЗНИЦЮ в поглядах “солідаристів”, куди входять ціле БПП разом з Барнами ( обома) ?. Треба нам таких Барнів, що й за “медреформу” були обидва – руками й ногами ?? А тепер – не хватає на зарплати медикам ?! Курва, зібрати всі старі скальпелі в тих дохторів, терплячих як Ісус, та – повідрізати по одному ЯЮ в тих Барнів ( щоб менше дурних плодилося на Вкораїні ). Якщо до Нового року буде продовжуватися такий бардак з заборгованостчями медикам – то ТАК і БУДЕ ! Я – допоможу організуватися медикам в “профспілку”… Честь !

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.