111

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва 15–21 грудня 2018 року провів експертне опитування «2018 рік в оцінках експертів». Метою опитування було з’ясувати думки та оцінки експертів щодо основних підсумків 2018 року для України та прогнозів на наступний рік. Усього опитано 67 експертів.

Оцінка загальної політичної ситуації

 • Найважливішою позитивною подією 2018 року в Україні експерти майже одностайно називають процес створення єдиної помісної православної церкви в Україні. Важливими позитивами для країни, на думку респондентів, є також продовження санкційного режиму проти РФ та міжнародної підтримки України, співпраця з США в оборонній сфері та, зокрема, отримання протитанкових комплексів «Джавелін» цього року, а також поступове економічне зростання України та відновлення співпраці з МВФ, зокрема отримання чергового траншу фінансової допомоги.
 • Найбільш негативними подіями року стали агресія Росії у Керченській протоці та захоплення українських військових моряків та їхніх суден; напади на активістів та резонансний випадок вбивства Катерини Гандзюк. Експерти наголошують також на відсутності покарань та навіть відновленні на посадах корумпованих чиновників, найяскравішим свідченням цього стало нещодавнє відновлення на посаді голови ДФС Романа Насірова. Втім, деякі події можна трактувати водночас як негативно, так і позитивно. Зокрема, деякі з респондентів вважають, що агресія РФ у Керченській протоці за певних умов може мати й позитивні наслідки для України (консолідація країн Заходу на підтримку України та у протидії РФ).
 • Говорячи про внутрішньополітичні успіхи України, опитані експерти знову відзначали важливість процесу об’єднання церков та отримання Україною Томосу про автокефалію. Важливим успіхом експерти вважають розвиток реформи децентралізації, початок реалізації медичної реформи, посилення обороноздатності держави. Відзначаються також і деякі успіхи в здійсненні деяких економічних реформ всередині країни та налагодженні відносин із зовнішніми партнерами. Втім, зауважується, що для збільшення темпів економічного зростання необхідний більш системний підхід до реформування національної економіки.
 • Серед внутрішньополітичних невдач України експерти вже кілька років поспіль відзначають відсутність значущих результатів боротьби з корупцією та навіть відсутність волі до боротьби з цим явищем. Однією з найважливіших невдач експерти називають також незавершеність реформи судочинства та правоохоронних органів, що призводить до їх неналежного функціонування, ухвалення ними суперечливих рішень (на кшталт поновлення Романа Насірова на посаді голови ДФС), та як наслідок – відсутності довіри до державних органів у громадян України. Важливими проблемами названо також і поступове зниження рівня життя, підвищення тарифів ЖКГ та збільшення розриву між бідними та багатими в країні, що своєю чергою провокує соціальну напругу. Експерти не залишили поза увагою й низький рівень довіри громадян до держави, без чого неможлива нормалізація відносин влади й суспільства.
 • Серед зовнішньополітичних перемог абсолютна більшість експертів відзначила насамперед збереження санкцій проти РФ та міжнародний осуд дій Росії у Чорному та Азовському морях, підтримку України ключовими західними партнерами, отримання зброї від США, нещодавні успіхи у відновленні співпраці з МВФ та виграш Україною Стокгольмського арбітражу проти Газпрому.
 • До зовнішньополітичних невдач експерти віднесли передусім конфлікти з західними країнами-сусідами України (Польщею та Угорщиною), безсилість України у поверненні своїх громадян, захоплених РФ, відсутність нових санкцій Заходу після відкритого нападу у Керченській протоці та поступове втрачання Україною контролю за ситуацією в Азовському морі.

Персони

 • За оцінками опитаних експертів, першість серед найуспішніших політиків року цьогоріч отримав чинний Президент України Петро Порошенко. Попередні два роки місце лідера у рейтингу наших респондентів посідав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, який цьогоріч опинився на третій сходинці у рейтингу найуспішніших політиків року, поступившись також Юлії Тимошенко, успішність якої експерти обґрунтовують зростанням рейтингів напередодні президентських виборів.
 • Водночас, Президент України Петро Порошенко ледве не очолив рейтинг найменш успішних політиків року. Найменш успішним політиком 2018 року, на думку експертів, став Юрій Бойко, а Петро Порошенко посів друге місце з невеликою різницею.

Оцінки за основними індикаторами розвитку

 • Експерти оцінили позитивно стан трьох сфер суспільного життя: рівень демократії – 6,3 бала за 10-бальною шкалою[1] та стан свободи слова – 6,8 бала. Вперше позитивну оцінку здобув рівень свободи підприємництва в Україні, який у попередні роки оцінювався дещо гірше за середній. Загалом оцінка майже усіх сфер життя підвищилася на 0,3–0,5 пунктів, однак оцінка рівня корупція зросла також.
 • Економічна ситуація в Україні оцінюється експертами у 4,4 бала, що суттєво краще за показники попередніх років.
 • Рівень прогнозованості розвитку держави на наступний рік експерти оцінюють у 5 балів, що також вище за показники попередніх років, незважаючи на майбутні президентські та парламентські вибори.

 

 

 

Прогнози експертів: на що Україні варто чекати 2019 року?

 

 • Експерти прогнозують, що події суспільно-політичного життя в Україні у 2019 році здебільшого визначатимуться президентськими та парламентськими виборами. Більшість експертів вважають, що вибори супроводжуватимуться політичною нестабільністю, загостренням боротьби між партіями та окремими фракціями політичних еліт. Одним із наслідків виборів може стати сповільнення впровадження реформ, а також сплеск популізму, який відображатиметься і в риториці, і у рішеннях влади. Ці події, на думку експертів, можуть мати негативні наслідки й для економічного розвитку України.

 

 • Неоднозначною є оцінка експертами подій зовнішньополітичного характеру, що чекають на Україну у 2019 році. На основі поточних подій більшість експертів прогнозують подальшу ескалацію агресії Росії щодо України. Втім, думки розійшлися щодо можливості підтримки України її партнерами. Майже однакова кількість експертів висловила протилежні думки щодо того, чи матиме Україна в подальшому підтримку своїх ключових зовнішньополітичних партнерів.

 

 • У цих умовах експерти радять передусім сконцентруватися на боротьбі з корупцією всередині країни, подальшому посиленні обороноздатності держави шляхом реформування відповідних відомств та пошуку джерел фінансування, завершити реформу судової системи та формування антикорупційного суду, а також докладати зусиль для економічного зростання, аби уможливити реалізацію цих та інших потреб держави.

 

 

РЕЗУЛЬТАТИ ОПИТУВАННЯ

 1. Назвіть, будь ласка, ті події  2018 року, які Ви  вважаєте найважливішими для країни (не більше 5). Кожну з названих подій просимо оцінити знаком «+» – позитивна, «-» – негативна чи «+/-» – в чомусь позитивна, в чомусь негативна.

Позитивні

Кількість згадок
Отримання Томосу, створення єдиної помісної православної церкви57
Продовження санкцій щодо РФ та підтримки України, поглиблення співпраці з ЄС та конституційного закріплення прагнення членства в ЄС та НАТО13
Посилення обороноздатності, поглиблення співпраці з НАТО, отримання летальної зброї від США13
Економічні реформи, поступове економічне зростання та продовження співпраці з МВФ12
Початок створення Антикорупційного суду10
Виграш Стокгольмського арбітражу8
Оновлення складу ЦВК6
Присудження Олегу Сенцову премії Сахарова4
Розірвання договору про дружбу з Росією3
Створення Державного бюро розслідувань3
Інше

Просування реформи децентралізації – 2

Зміна формату АТО на ООС – 2

Всеукраїнська акція на підтримку виборчої реформи – 2

Арешт Надії Савченко – 2

Убезпечення від повномасштабної війни з Росією – 2

Ініціатива України з протистояння Росії в Керченській затоці, введення в експлуатацію 4G, підтвердження виборів у 2019 році, початок медреформи, ухвалення у першому читанні закону про мову, реформа фінансування культурних проектів, воєнний стан, скасування КСУ закону «Про всеукраїнський референдум» та мовного закону – по 1 згадці

 

28

 

 

Негативні

Кількість згадок
Агресія Росії в Азовському морі, затримання нею українських моряків і кораблів та наступне введення воєнного стану36
Вбивство Катерини Гандзюк та напади на інших активістів16
Відсутність покарань для корупціонерів та відновлення їх на посадах (наприклад, Р. Насіров)7
Подовження мораторію на ринок землі5
Підвищення тарифів на комунальні послуги для населення4
Інше

Зростання впливу Медведчука – 2

Відсутність прогресу в судовій реформі – 2

Зростання популізму – 2

Об’єднання церков, протести Саакашвілі, медреформа, розкол в опозиції, недостатність економічних реформ, чергові вибухи на складах боєприпасів, гальмування виборчих реформ, відсутність прогресу в переговорах по врегулювання конфлікту на Донбасі, конфлікт з Угорщиною, старт виборчої кампанії, втрата органами влади довіри населення, відсутність кандидатів, які б користувалися значною підтримкою населення – по 1 згадці

 

18

 

Частково позитивні, частково негативні

Кількість згадок
Агресія Росії в Азовському морі, затримання нею українських моряків та кораблів та наступне введення воєнного стану15
Фактичний початок виборчих кампаній4
Отримання Томосу, створення єдиної помісної православної церкви3
Інше

Конфлікти між правоохоронними органами, світові санкції проти Росії, розірвання договору про дружбу з РФ, зміна складу ЦВК, продовження співпраці з МВФ – по 1 згадці

 

5

 

 1. Що, на Вашу думку, можна вважати головними успіхами, досягнутими Україною 2018 року у внутрішній та зовнішній політиці? 

У внутрішній політиці

Кількість згадок
Отримання Томосу, створення єдиної помісної православної церкви39
Успіхи реформи децентралізації13
Реалізація медичної реформи12
Економічні реформи, зростання економіки та відновлення співпраці з МВФ, вчасне прийняття бюджету12
Посилення обороноздатності, реформування сектору безпеки й оборони11
Відносна економічна та політична стабільність10
Створення Антикорупційного суду8
Прийняття мовного закону, успіхи в культурній політиці8
Реформа освіти5
Оновлення складу ЦВК5
Важко сказати / Значимих успіхів немає5
Збереження демократичного політичного режиму3
Закріплення в Конституції курсу України в ЄС та НАТО3
Інше

Воєнний стан без обмежень прав громадян – 2.Початок реформи адвокатури, реформи в інфраструктурі та пенсійна реформа, запуск ДБР, формування директоратів у міністерствах, збільшення гендерної рівності в державній та оборонній сфері, справедливе оподаткування для «євроблях», визнання Росії агресором, визнання ветеранів УПА учасниками бойових дій, убезпечення від повномасштабної війни з Росією, зміцнення державних інститутів, зменшення впливу олігархату на процес прийняття рішень – по 1 згадці

 

13

У зовнішній політиці

Кількість згадок
Збереження санкцій проти РФ, міжнародний осуд дій РФ у Чорному та Азовському морях38
Отримання Томосу, створення єдиної помісної православної церкви16
Підтримка України (фінансова, політична, технічна) з боку західних партнерів та міжнародних організацій, конструктивний діалог з ключовими зовнішніми партнерами16
Отримання зброї від США, прогрес відносин з США загалом13
Відновлення співпраці з МВФ12
Виграш Україною міжнародних судів (зокрема, Стокгольмського арбітражу), проукраїнські резолюції міжнародних організацій12
Остаточний вихід з СНД та розірвання договору про дружбу з Росією6
Блокування Росії в ПАРЄ4
Інше

Прихід Ryanair до України, участь української команди в Іграх Нескорених у Сіднеї – по 1 згадці

 

2

 

 1. Що, на Вашу думку, можна вважати головними поразками України у 2018 році у внутрішній та зовнішній політиці?

 

У внутрішній політиці

Кількість згадок
Відсутність реальних успіхів у боротьбі з корупцією, неефективність антикорупційних органів та конфлікти між ними35
Провал реформ правоохоронних органів та судів, їх неналежна робота та сумнівні рішення суддів (наприклад, відновлення на посаді Насірова)25
Невдала економічна політика, зниження рівня життя, соціальна нерівність, підняття тарифів ЖКГ, проблема бідності15
Недовіра громадян до держави, окремих державних органів, політиків14
Зволікання з виборчою реформою13
Переслідування та напади на громадських активістів, відсутність ефективного розслідування таких випадків12
Зростання рівня популізму9
Продовження дії мораторію та продаж землі8
Високий рівень трудової еміграції6
Великий вплив олігархів на прийняття рішень, олігархічність ЗМІ6
Збережено вимогу декларування для антикорупційних активістів3
Інше

Недостатність інформаційної протидії РФ, політизація об’єднання церков, реванш проросійських сил, неможливість запобігти виникненню суспільних рухів  типу «бляхерів», неможливість гарантувати тяглість політики у будь-якій сфері, відсутність змін у розумінні сутності влади політичними елітами, посилення Медведчука, розрив влади з прореволюційним середнім класом, розвал коаліції в парламенті та відсутність політичної єдності в умовах війни, прийняття населенням перспективи обмеження своїх прав шляхом воєнного стану – по 1 згадці

 

10

У зовнішній політиці

Кількість згадок
Конфлікти з Угорщиною, блокування Угорщиною участі України в заходах НАТО, історичні спори з Польщею15
Захоплення Росією політв’язнів та військовополонених, неможливість їх повернути12
Відсутність нових санкцій від країн Заходу у відповідь на агресію РФ у Керченській протоці9
Поступова втрата позицій Україною та посилення Росії в Азовському морі8
Відсутність прогресу у напрямі деокупації Криму та Донбасу8
Незадовільні темпи інтеграції до ЄС та НАТО, затягування співпраці з МВФ та донорами6
Продовження реалізації проекту «Північний потік – 2»5
Неефективність існуючих форматів переговорів4
Інше

Непослідовність у боротьбі з російською агресією – 2

Неефективна робота з поширення інформації про позицію України – 2

Втрата довіри до чинної влади з боку міжнародних партнерів – 2

Відсутність результатів щодо миротворчої операції ООН, слабке фінансування міжнародних представництв, збільшення еміграції, відсутність прогресу в напрямі переслідування команди Януковича та арешту їх активів, погіршення позицій країни в рамках світової економіки, посилення залежності влади від рекомендацій західних партнерів, порушення угоди про безвізовий режим, відсутність позиції щодо держав, які системно порушують права людини – по 1 згадці

 

16

 

 1. Кого Ви вважаєте найуспішнішим політиком року? (назвіть не більше 3-х прізвищ)
 Кількість згадок
Петро Порошенко32
Юлія Тимошенко27
Володимир Гройсман19
Володимир Зеленський11
Анатолій Гриценко10
Уляна Супрун8
Іванна Климпуш-Цинцадзе5
Віктор Медведчук4
Андрій Парубій3
Інші

Павло Клімкін, Олександр Данилюк, Олег Ляшко, Юрій Бойко – по 2 згадки; Юрій Бова, Андрій Садовий, Генадій Зубко, Оксана Маркарова, Ігор Попов, Ринат Ахметов, Єгор Соболєв, Світлична Юлія, Дмитро Гордон, Дмитро Корчинський – по 1 згадці).

18

Кого Ви вважаєте найменш успішним політиком року? (назвіть не більше 3-х прізвищ)

 Кількість згадок
Юрій Бойко17
Петро Порошенко14
Андрій Садовий11
Юрій Луценко10
Михеїл Саакашвілі8
Олег Ляшко6
Арсен Аваков6
Святослав Вакарчук5
Анатолій Гриценко5
Юлія Тимошенко4
Надія Савченко4
Віктор Медведчук3
Арсеній Яценюк3
Олександр Турчинов3
Євген Мураєв3
Інші

Сергій Лещенко – 2 згадки

Оксана Сироїд, Олег Тягнибок, Вадим Рабинович, Володимир Гройсман, Роман Насіров, Андрій Рева, Ринат Ахметов, Євген Мураєв, Лілія Гриневич, Леонід Кравчук, Віталій Кличко, Геннадій Корбан, Михайло Добкін, Віктор Чумак, Василь Гацько, Валентин Наливайченко, Андрій Парубій, Олександр Вілкул, Сергій Каплін, Семен Семенченко – по 1 згадці

22

Як Ви оцінюєте наступні складові соціального життя України?  (середній бал за 10-бальною шкалою, де 1 – дуже низький рівень; 10 – дуже високий рівень)

2012 рік2013 рік2014 рік2015 рік2016 рік2017 рік2018 рік
Економічну ситуацію в Україні3,12,72,62,63,63,94,4
Рівень демократії в Україні3,23,26,16,05,85,96,3
Стан свободи слова в Україні4,04,96,86,76,56,66,8
Стан свободи підприємництва в Україні3,13,04,04,14,64,95,4
Рівень дотримання законності в Україні2,12,23,13,33,43,53,6
Рівень корупції в Україні[2]-//--//--//-8,07,87,47,8
Рівень прогнозованості розвитку держави на наступний рік4,02,54,04,24,34,55,0

 

 1. Які тенденції та події Ви прогнозуєте у внутрішній політиці України у 2019 році?
Кількість згадок
Жорстка та непередбачувана політична боротьба на президентських та парламентських виборах з використанням «брудних» технологій, політична нестабільність чи криза27
Зростання популістичної риторики та політичних рішень у зв’язку з виборами17
Оновлення еліт внаслідок виборів, поява нових політичних сил10
Подальше погіршення економічної ситуації9
Гальмування проведення реформ на тлі виборів9
Загострення в зоні ООС7
Втручання Росії у вибори, інформаційні диверсії проти України7
Політичне протистояння після виборів (між гілками влади, партіями в парламенті, між переможцями виборів та тими, хто програв)6
Поляризація суспільства у зв’язку з виборами5
Розвиток подій повністю залежить від результатів виборів5
Тиск на свободу слова та активну громадськість під час виборчих кампаній4
Поступове економічне зростання та реформування окремих галузей4
Вуличні протести під час чи після виборів Президента3
Вікно можливостей для активізації громадського сектору та проведення важливих реформ3
Інше

Перемога Петра Порошенка на виборах – 2

Посилення протистояння між новоствореною єдиною церквою та УПЦ МП – 2

Ухвалення нового виборчого законодавства – 2

Збільшення у ВРУ кількості колишніх регіоналів та проросійських сил – 2

Продовження трудової еміграції, отримання громадянами у прикордонних районах громадянства сусідніх держав-членів ЄС; Президенство Ю. Тимошенко, переорієнтація на неї частини депутатів БПП та НФ, створення коаліційного уряду; гучні корупційні викриття та скандали; відхід частини старих політиків та поява у владі їх «васалів»; посилення правоконсервативного тренду в політиці; автократизм нового Президента; повноцінний запуск Вищого Антикорупційного Суду; запуск нової моделі ринку електроенергії; ризики внутрішньої дестабілізації на ґрунті релігійних, мовних, соціальних, комунальних питань з насильницькими проявами – по 1 згадці

 

19

 

 1. Які тенденції та події Ви прогнозуєте у зовнішній політиці України у 2019 році?
 Кількість згадок
Ескалація агресії Росії щодо України, подальше погіршення відносин з РФ23
Продовження міжнародної дипломатичної підтримки України, розширення санкцій проти Росії17
Послаблення міжнародної підтримки України, втрата інтересу до України, послаблення санкцій проти Росії16
Посилення європейської інтеграції9
Посилення співпраці з НАТО6
Наразі важко піддаються прогнозуванню6
Стабілізація ситуації на Донбасі, введення миротворців4
Відсутність суттєвих змін4
Інше

Успішне відстоювання інтересів України в міжнародних судах – 2

Зусилля української дипломатії задля зупинки будівництва «Північного потоку 2» – 2

Покращення стосунків з Польщею, нові намагання Росії повернутися в ПАРЄ, збільшення переліку безвізових для України країн, визнання статусу Автокефальної Церкви України більшістю помісних самоврядних церков світу, запуск “Північного потоку”, переговори з Великобританією щодо нової торговельної угоди у разі Брекзіту – по 1 згадці

 

10

 

 

 

 

 

 1. Які проблеми в країні треба вирішувати в першу чергу?
Кількість згадок
Високий рівень корупції: антикорупційна реформа, покарання винних у корупції топ-посадовців27
Забезпечення обороноздатності країни: реформи в ЗСУ та профільних структурах20
Реформування судової системи: очистка від недоброчесних суддів, завершення формування антикорупційного суду17
Забезпечення економічного зростання та розвитку15
Питання війни та миру: звільнення та реінтеграції окупованих території12
Проведення виборчої реформи (в тому числі скасування мажоритарної складової парламентських виборів, прийняття виборчого кодексу)12
Вирішення нагальних соціальних питань (зокрема пенсійна реформа, підвищення соціальних стандартів, відстоювання інтересів найманих працівників тощо)12
Утвердження верховенства права та відновлення законності11
Земельна реформа, зокрема відкриття ринку землі в тій чи іншій формі10
Реформа публічного управління, формування сталих державних інститутів9
Тотальна реформа правоохоронної системи в цілому8
Підтримка малого та середнього бізнесу, зокрема високотехнологічного виробництва7
Необхідність забезпечення зміни еліти без потрясінь для країни7
Потреба в євроінтеграції та збереженні підтримки Заходу6
Деолігархізація, зокрема в медіа-сфері5
Медична реформа4
Масштабна приватизація та зменшення ролі держави в економіці4
Продовження децентралізації та реформи місцевого самоврядування4
Протистояння впливу Росії, зокрема через РПЦ4
Погана комунікація представників влади з населенням4
Реформування СБУ3
Освітня реформа3
Необхідність оновлення політики стосовно звільнення Криму3
Інше

Реформа прокуратури, зокрема звільнення Ю. Луценка; реформа митниці; створення соціальних ліфтів – по 2 згадки

Заборонити ввезення автомобілів понад 15 років; запровадити ПНВК; реформа ДФС; суттєво зменшити частку державних банків у банківському секторі; реформа галузі комунального обслуговування; створювати систему національних інтересів; анбандлінґ Нафтогазу; Роттердам плюс; застаріла система прописки; реформа системи зовнішньої політики; згуртованість, консолідація; , залучити повномасштабну американську воєнну допомогу; зміни до законодавства України з метою позбавлення громадянства України посадовців і депутатів, які отримали громадянства інших країн, дієвий механізм проти набуття громадянами України подвійного і більше громадянств; забезпечення прав і свобод громадян; популізм – по 1 згадці

22

 

 

Список опитаних експертів

 

 

Біденко Юлія

Буник Микола

Бут Юрій

Волосевич Інна

Гайдай Дар’я

Галяс Олександр

Гарань Олексій

Гелетій Марія

Гетман Олег

Головенко Роман

Горбань Юрій

Дейнеко Іван

Дубровський Володимир

Жернаков Михайло

Жолобович Інна

Жугай Віталій

Замятін Віктор

Захаров Євген

Зеленіна Олена

Іванов Антон

Ієрусалимов Владислав

Калітенко Олександр

Калниш Валерій

Квурт Костянтин

Кириченко Юлія

Конончук Світлана

Костенко Наталія

Костюк Богдана

Кузяків Оксана

Куйбіда Роман

Кульчинський Роман

Куц Світлана

Левченко Олег

Лємєнов Олександр

Лигачова Наталія

Линник Наталія

Логацький Віктор

Ляшенко Олексій

Магда Євген

Марциновський Анатолій

Мельник Олексій

Миргородський Артем

Міщенко Михайло

Мусіяка Віктор

Огородник Сергій

Палій Олександр

Пашков Михайло

Поляков Єгор

Понамарчук Дмитро

Пономаренко Володимир

Романюк Романюк

Сидорчук Кирило

Сіденко Володимир

Сінченко Дмитро

Скорик Михайлина

Славінська Ірина

Тимощук Віктор

Тищенко Юлія

Ткачук Анатолій

Федець Ірина

Федоренко Костянтин

Фесенко Володимир

Хавронюк Микола

Шелест Ганна

Шульга Олександр

Юрчишин Ярослав

Якименко Юрій

 

 

[1] 10-бальна шкала, де 1 – дуже низький рівень;  10 – дуже високий рівень.

[2] В опитуваннях 2012 – 2014 років це питання не ставилось

1 comment

 1. СТАРИЙ ГОЦУЛ

  та який там ХУЙ Ти опитував всяких ” експертів”, Ільку ? Чому Мене чи таеких як Я ніякий хуй ніколи ні про що не спитав за 20 літ ? Кому лапшу знову вішаєте Кучерои чи й кучеряві ? Думаєте : Ми – зовсім дебіли ? Спитай Мене, вую ???

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.