Тіньовий рибний ринок України сягає 6 мільярдів гривень

Поділитися

Риболовна спільнота б’є на сполох, корупція в рибному відомстві знищує галузь. Якщо її не припинити, то для відновлення галузі будуть потрібні сотні мільйонів доларів з бюджету.

За неофіційними даними сьогодні незаконний вилов риби перевищив офіційний, і становить 80 тисяч тонн на рік. Щодня з наших водойм незаконно виловлюють понад 400 тонн водних живих ресурсів. Тіньовий рибний ринок наблизився до 6 мільярдів гривень.

Через тотальну корупцію браконьєрство набуло небачених масштабів. Сьогодні рибоохорона перетворилася в пособника вбивства водойм, і сама підштовхує браконьєрів на злочин.

Якщо в 1991 році затримали 19 тисяч браконьєрів, то в 2018 число затриманих склало 104 тисячі. Статистика стверджує, що затримують не більше 15% від усієї кількості браконьєрів що промишляють.

Нераціональне використання рибного ресурсу і його тотальне знищення, на думку вчених, приведуть до того, що до 2050 року в вітчизняних водоймах може зникнути риба.

Вчені Інституту зоології ім. Шмальгаузена НАН України стверджують, що поширеного промислового виду ляща, в порівнянні з 2000 роком, в наших водоймах залишилося не більше 25%, щуки – 15%, судака, сома – 8%. А такі колись популярні види риб, як чехоня, лин, головень, сазан, жерех поставлені на грань зникнення.

В Україні 63 тисячі річок. Промисловий вилов відбувається на п’яти з них: Каскад Дніпровських водосховищ, на річці Десна в районі Чернігівської області, на річці Дністер на кордоні з Молдовою, на річці Дунай на кордоні з Румунією і на річка Південний Буг в Миколаївській області. У той же час рибні зграї катастрофічно зменшилися у всіх вітчизняних водоймах, в результаті незадовільної охорони водних живих ресурсів.

В Єдиному державному реєстрі зареєстровано 25 територіальних управлінь Державного агентства рибного господарства. У них працює 650 інспекторів рибоохорони. Але всі вони, переважно, зосереджені на акваторіях, де проходить промисловий вилов. Тобто фактично інші водойми країни знаходяться без належної державної охорони …

Екологи переконані, що настільки критичній ситуації ще не було. Водойми погубила безвідповідальність і жадібність. Жоден вид риби не пропав просто так. В останнє видання Червоної Книги України увійшло 70 аборигенних видів риби. Парадокс в тому, що вони абсолютно спокійно відчувають себе в дикій природі у наших закордонних сусідів.

Природоохоронні громадські організації обурені розгулом браконьєрства. Всі річки країни перетягнуті браконьєрськими сітками.

Побори рибоохорони змушують рибалок йти на порушення законодавства, незаконно збільшувати кілометраж мереж, зменшувати їх вічко … Тільки на Київському водосховищі щодня виставляється до однієї тисячі кілометрів мереж.

Корупція рибного відомства знищує державні рибні запаси країни. З різних куточків країни надходять повідомлення про затримання співробітників рибоохорони викритих в корупції. Сьогодні Національне агентство з питань запобігання корупції відсторонив від займаної посади начальника Київського рибоохоронної патруля. Справу передано до суду.

Після депутатських слухань в Комітетах Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування, а так само з питань аграрної та земельної політики створена Комісія в Міністерстві енергетики та захисту довкілля, яка розгляне діяльність Держрибагентства.

Фахівці Національної Екологічної Ради України стверджують, що ще недавно рибні запаси здавалися практично невичерпними, проте сьогодні загибель внутрішніх водойм здається неминучою через безперервне варварське знищення риби. Але у екосистеми є здатність до самовідновлення, тому необхідно терміново вживати жорстких заходів в галузі охорони і відтворення рибних запасів.

– За заступництво браконьєрства з боку держ службовців потрібно вводити однозначну кримінальну відповідальність, ніяких штрафів – вважають в Асоціації рибалок України.

Прес служба Асоціації рибалок України

ДОВІДКА За даними Держрибагентства в 2018 році загальний вилов водних біоресурсів підприємствами рибної галузі України склав 73,6 тис. тонн, плюс 15 тис. тонн антарктичного криля.

Росія остаточно знахабніла і атакує українські позиції з власної території

У шахрайську пастку потрапив в інтернет-торгах мешканець Лановеччини