111

Навколо відкриття ринку землі продовжуються політичні баталії. Верховна Рада розпочала розгляд законопроекту в другому читанні. Які зміни внесені до документу і хто виграє після ухвалення земельної реформи – в інтерв’ю 24 каналу з експертом Коаліції Реанімаційний Пакет Реформ, менеджером проектів EasyBusiness Дмитром Ливчем.

Росіяни навіть після референдуму не зможуть купити землю в Україні

Парламент розпочав розгляд законопроекта про ринок землі в другому читанні. Було багато критики щодо першої версії. Які важливі зміни внесені?

Законопроект про ринок землі, який розглядається в другому читанні, – компромісний варіант. По-перше, усунено іноземців з ринку землі, як реакція на протести фермерів і популістично налаштованих політичний партій. Хоча в Україні вже працює 1350 компаній з іноземними інвестиціями або частковою іноземною власністю з близька 45 тисяч агровиробників. А це дуже суттєво.

По-друге, є компроміс стосовно максимальної площі в одні руки – десять тисяч гектарів замість двохсот тисяч.

Тобто іноземці, зокрема, громадяни Росії точно не матимуть можливості купити землю в Україні, як цим залякують різні партії і політики?

Українська земля не буде продана громадянам РФ, оскільки вони під санкціями. Друге важливе обмеження – п’ятдесятикілометрова зона біля кордону, де іноземці не матимуть змоги купити землю навіть після референдуму.

Ринок землі – 40-45 мільярдів доларів за десять років

Який ефект матиме така модель ринку землі, де є певні обмеження?

Наша організація в 2015 році проаналізувала міжнародний досвід земельної реформи в шестидесяти країнах. Основний висновок – чим більш ліберальна модель – ринок без будь-яких обмежень – тим кращий економічний ефект. Обмежень щодо всього: іноземців, максимальної площі, максимальної ціни.

У даному законопроекті ми стримуємо попит. Але в нас відкладена пропозиція протягом останніх двадцяти років. Коли українці не мали можливості розпоряджатися вільно своєю власністю. Тому є ризик сповільнення темпів росту ціни на землю. Що в свою чергу негативно впливатиме на економічний ефект.

З іншого боку, земельна реформа у такому вигляді, як зараз, позитивний крок. Це одна з небагатьох структурних реформ, які дозволять забезпечити економічне зростання. Треба приймати законопроект, показати суспільству, що земельна реформа працює і приносить результати.

Скільки отримає держава після відкриття ринку землі?

Згідно розрахунків, економічний сукупний ефект у наступні десять років може скласти 40-45 мільярдів доларів приросту ВВП. Хоча максимально ліберальний ринок міг би принести 85 мільярдів доларів. У той же час ціна на землю при максимально ліберальному сценарії могла б зрости до 5,5 тисяч доларів за гектар. При моделі, яку зараз пропонують, – до 3,5-4 тисяч доларів за гектар. Що також добре.

А великі агрохолдинги зацікавлені у відкритті ринку землі? Є думка, що їм невигідно.

Одні готові до реформи, інші – ні. Агрохолдинги повинні розуміти: земельна реформа збільшить капіталізацію компанії. Зараз вони працюють на орендних контрактах. При цьому будь-яка компанія зацікавлена мати у власності землю та інвестувати в неї. Реформа дозволить інвестувати більше в зрошувальні системи, об’єкти інфраструктури. Чого вони не зацікавлені робити на орендованій землі. Тому реформа – це також поштовх до розвитку інфраструктури.

Українські аграрії зможуть конкурувати на світових ринках

Хто отримає зиск від відкриття ринку землі?

Зацікавлених сторін кілька. Українські землевласники – сім мільйонів, які не мають можливості зараз вільно розпоряджатися своїм активом і хочуть нарешті отримати право продати землю. І стереотипи, які комунікуються популістами і політиками, неправильні. Земельна реформа – дотримання прав українців розпоряджатися своїми активами.

Друга сторона – бізнес, який виграє в будь-якому випадку. Третій – держава. Якщо ми зможемо стимулювати зростання економіки, це позитивно вплине на умови життя кожного українського громадянина. Зростатимуть зарплати, соцвиплати, стимулюватиметься створення нових бізнесів і перезапуску економіки. 3% економічного росту для держави, яка втратила близько 30% ВВП в 2014-2015 роках, ненормально. Нам потрібні рішучі кроки. Земельна реформа разом із приватизацією, дерегуляцією дозволить забезпечити зростання на рівні 5-7% ВВП.

Чи стане українська агропродукція після відкриття ринку земля конкурентоспроможною на світових ринках?

Безперечно. 90% доданої вартості, який створюється в агросекторі України, – традиційні культури. Тільки 10% – культури з високою доданою вартістю. Фрукти, овочі, ягоди. Після реформи очікується значне зростання кількості підприємств, які працюватимуть із культурами з високою доданою вартістю. І вони конкуруватимуть з іншими підприємствами на європейських та інших ринках.

1 comment

  1. Олена

    Чекаємо націоналізації землі від корупціонерів, які прихватили беззаконно величезні площі землі у період дії мораторію на продаж землі.. Це вони зацікавлені у знятті мораторію на продаж землі, щоб “узаконити” те , що нагарбали. Просимо владу наділити всіх громадян України земельнимси угіддями згідно Конституції, що забезпечує рівність всіх перед законом. Тільки тоді можна говорити про зняття мораторію на продаж землі, щоб ВСІ громадяни мали що продавати, або здавати в аренду. Хто контролюватиме екологічний захист довкілля і землі від хімічного отруєння???водні ресурси, які залежать від екологічного стану земель. Ми не хочемо бачити чужинців на нашій землі. У них є своя батьківщина і своя земля в своїй країні. А українська земля належить тільки українському народу. Не продавайте державу! За неї, за святу землю України багато поколінь страдали. А за що розв’язувалися і ведуться війни??? За землю і багатства наших надр. При такому потенціалі Україна повинна стати однією з найбагатших держав але не для чужинців, а для українських громадян. Я не “…чиновник, який заробляє на землі 25 млрд гривень,…”, але я з дитинства працювала і тепер працюю на землі і знаю їй ціну, як годувальниці, як матері, як Батьківщини, як держави не для чужинців, а для громадян України, і не тих “громадян”, яких швиденько “наділять громадянством” … під купівлю земель..

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.