Помер український режисер Роман Віктюк

Поділитися

У вівторок, 17 листопада помер у віці 84 років український режисер та театральний актор Роман Віктюк. Про це повідомляє Interfax із посиланням на дирекцію московського Театру Романа Віктюка. “Роман Григорович помер”, – сказала співрозмовниця агентства. 

Віктюк помер у лікарні. Інших подробиць щодо смерті режисера не повідомляють, однак відомо, що 27 жовтня його госпіталізували із коронавірусом.

Роман Віктюк народився 28 жовтня 1936 року у Львові.

Навчався у Державному інституті театрального мистецтва, що у Москві. Згодом повернувся Львова, де працював актором у місцевому Театрі юного глядача, а згодом – режисером. Він також створив створив театральну студію при Львівському палаці піонерів.

У театрі також сказали, що режисера можуть поховати у Львові. “Вирішується питання про транспортування Романа Григоровича на батьківщину, до Львова. Поки невідомо, чи буде можливість залагодити питання про перетин кордону. Це завжди було його ще за життя бажання – бути похованим поруч з мамою і татом”, – повідомила прес-аташе театру.

За її словами, прощання з режисером пройде в Москві: “Прощання буде. Важко сказати, в якому форматі, так як Роман Григорович ще знаходиться в лікарні”.

27 жовтня стало відомо, що Віктюк перебуває в лікарні з коронавірусів. На наступний день в прес-службі театру повідомили, що режисер відновлюється там після перенесеного Covid-19.

“Сьогодні у нашого дорого лідера Романа Григоровича день народження – йому виповнюється 84 роки. Ми хотіли влаштувати свято на його честь, але вірус завадив. Роман Григорович зараз в лікарні, стан у нього задовільний, і він продовжить відновлюватися під наглядом лікарів після перенесеного коронавируса. але ми, звичайно, будемо його вшановувати “, – говорила прес-аташе театру.

У 1988 році на сцені театру “Сатирикон” поставив свій найвідоміший спектакль – “Служниці” за п’єсою Жана Жене, в якому всі ролі грали чоловіки.

У 1991 році відкрився Театр Романа Віктюка, першою постановкою став знаменитий спектакль режисера “М. Баттерфляй”. Всього Віктюк поставив понад 250 вистав.

Керівник театру свого імені, львів’янин, який більшість свого життя пропрацював у Москві, але завжди вважав себе українцем, поставив на сценах кілька сотень вистав.

Роман Віктюк народився у Львові у 1936-му, коли місто належало Польщі. Навчатися поїхав до ГИТИС – культового в СРСР Державного інституту театрального мистецтва у Москві. Закінчив акторський факультет і починав кар’єру як актор.

Режисерської освіти так і не здобув, однак це не завадило йому увійти у когорту найзнаніших режисерів світу.

Після інституту повернувся до Львова, працював актором у Театрі юного глядача, а потім створив дитячу театральну студію. Подальший його творчий шлях – це робота у театрах по всьому колишньому Союзу.

В інтерв’ю Російській службі Бі-бі-сі 2006 року Роман Віктюк казав, що навіть в період тоталітаризму ніколи не ставив вистав, які б “обслуговували систему”.

“Я пережив всіх головних вождів тоталітаризму. Але я можу з радістю сказати, що я не поставив жодної з 156 вистав, які би обслуговували систему. Вони були про людину, про біль людини, думаю, вдавалося навіть протягнути релігійні проблеми”, – казав він.

Спектаклі “Театру Романа Віктюка” – це пронизані еротикою твори.

“А тому що лише в сексі людина виявляє себе природно. У житті люди настільки закриті! Причина тому і злість, і ненависть, це норма нашого існування. Не можна пробитися від однієї людини до іншої”, – переконував він в інтерв’ю одному із російських видань.

Він вважав, що хороший театр має бути бісексуальним.

“Є гомосексуалісти, є бісексуали, місця у цьому світі вистачає всім. От чого не вистачає, то це любові. Катастрофічно! Так, я першим почав кричати про те, що людина – структура бісексуальна, котра має у собі чоловіче і жіноче начало рівною мірою”, – казав Віктюк.

Він ставив спектаклі за творами Жана Жене, Оксара Уайльда, Михайла Булгакова, Фрідріха Шиллера та десятків інших авторів.

“Я перший підійняв ту завісу, яка роками прикривала справжність людської природи. Я виніс на театральну сцену любов, ревнощі, нудьгу, очікування, підозру. Я оголив не тільки тіло, але й душу. І зробив це так, що одне без іншого існувати не може”, – зізнавався режисер.

Його театр називали і “театром сексуальних меншин”, і “театром “духовної еліти”, самого Віктюка – “класиком театральної провокації” і “головним гей-режисером Росії”.

А в його спектаклях хотіли грати найтитулованіші артисти України і Росії.

Роман Віктюк жив у Росії, але завжди підкреслював своє українське походження, приїздив до України ставити вистави, відгукувався на політичні події і брав участь у різноманітних творчих і гуманітарних проєктах.

Він підтримував “Помаранчеву революцію” в Україні, він публічно захищав учасниць групи Pussy Riot у Росії.

“Коли я раніше бував у Нью-Йорку і казав, що я – український режисер, то це не вражало. Російський режисер і все. Після “Помаранчевої революції” я вийшов до американців і з гордістю сказав – я – український режисер, зал встав”, – згадував Віктюк.

У 2014 році, коли почалися бойові дії на Донбасі, Роман Віктюк так закликав місцевих жителів визначитися: “Якщо ви не відчуваєте себе громадянами України, залиште Україну в спокої!”

Він завжди вражав не лише на сцені, а й поза нею: своєю зовнішністю, манерами, висловлюваннями.

“Я громадянин світу. Мій дім – це там, де театральні дошки. Коли виходиш на них, не має значення – це Росія, Канада, Америка, Україна, Англія … Для мене навіть три дощечки – це вже планета, це мій світ. Дайте мені три дощечки, і мені добре, там вже можна грати спектакль. Там старт твоєї душі для польоту в вічність”, – казав він колись про сенс свого життя і творчості, пише bbc.com

Підписуйтесь на наш ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛ

Долучайтесь до нашої групи у Вайбері

Ми в Instagram

Наша сторінка в facebook

Ми у whatsapp

Матч Ліги націй між збірними Швейцарії та України офіційно скасований

У селі Збручанське борщівські енергетики відмінили закон Ньютона?