Страсна п’ятниця – найскорботніший день для всіх православних християн

Поділитися

Сьогодні, 30 квітня, у християн східного обряду – Страсна, або Велика п’ятниця. Це крайня п’ятниця перед Великоднем й остання під час Великого посту.

Велика, або Страсна, п’ятниця – найскорботніший день для всіх православних християн. Ми з великою тугою згадуємо останні години земного життя нашого Спасителя: Його несправедливе осудження, страждання й муки, насмішки над Ним і знущання, розп’яття й смерть. У цей день у храмах не звершується Божественна літургія, а піст є особливо суворим.

Згадуючи велич Христової жертви і Божого смирення, ми стаємо ніби співсвідками тих подій, які по праву іменуються страстями Христовими, – стражданнями Спасителя, Який, попри страшні фізичні й духовні муки, звершує волю Свого Небесного Отця і виконує те, що було провіщено за багато століть до того часу. Як ми знаємо з Євангелія, в той день, в ту п’ятницю, навіть сама природа виявляла жах і трепет: «і настала темрява по всій землі аж до години дев’ятої. І сонце затьмарилось» (Лк. 23: 44 – 45), «і земля потряслась; і каміння порозпадалось» (Мф. 27: 52)… Але жорстокість деяких людських сердець виявилася твердішою за те каміння. Навіть після смерті Ісуса Христа первосвященики і фарисеї випросили у Пилата приставити до гробу, куди було покладено Тіло Спасителя, сторожу, привалили вхід у печеру каменем і наклали на той камінь печать. Тож і тоді одні плакали й ридали, а інші лишилися зі скам’янілими серцями. Упродовж всієї історії людства ми бачимо це розділення, є воно й зараз. Як пророкував колись праведний Симеон Пречистій Богородиці: одним людям Спаситель буде на піднесення, іншим – на падіння й на знак сперечання (Лк. 2: 34). Ми ж із вами повинні розуміти, що хресна жертва Сина Божого – це дороговказ для всіх християн: проходячи свій земний шлях, ми, за прикладом Ісуса Христа, повинні бути готові пройти своєю дорогою, несучи свій хрест. Для кожного ця дорога різна, але навіть, коли ми знаємо, що буде зрада, несправедливе осудження або коли доведеться свідомо обирати жертовність – ми перемагаємо. На відміну від слабкодухих, які підкорюються дії зла, занепадають від випробувань, страху чи непевності майбутнього. Євангельські події доводять, що Господь завжди діє і Він перемагає диявола і смерть. Тож, твердо віруючи, переможемо тимчасові труднощі і ми.

Страсна п’ятниця вважається найбільш жалобним і суворим днем усього посту, адже присвячена спогаду про засудження на смерть, хресні страждання та смерть Ісуса Христа, а також зняття з хреста його тіла та поховання

Відповідно до євангельської історії, саме в п’ятницю Христос, якого зрадив його ж учень Юда за 30 срібних монет, постав перед судом. Прокуратор Понтій Пілат назвав його бунтівником та підбурювачем і засудив до розп’яття на хресті.

Ісуса стратили на Голгофі. А хрест, на якому його було розп’ято, Христос сам виніс на гору. Через три дні він воскрес. З нагоди цієї важливої події й святкується Великдень.

Що можна робити у Страсну п’ятницю

Страсна п’ятниця є сумним днем. Віруючі журяться, адже Спаситель своєю смертю поплатився за людські гріходіяння, рятуючи від страшних бід.

У Страсну п’ятницю християнам варто помолитися.

Цей день є найбільш суворий упродовж усього Великого посту. Згідно з традиціями, у Страсну п’ятницю краще повністю відмовитися від їжі, дозволивши собі трохи хліба з холодною водою.

Що не можна робити у Страсну п’ятницю

У Страсну п’ятницю не можна братися за важку роботу по дому, зокрема, проводити прибирання, прати, шити і вишивати, працювати в городі та саду. Всю домашню роботу потрібно закінчити напередодні, у Чистий четвер.

Не можна вживати м’ясо, яйця та молочні продукти, пити алкоголь. Краще цього дня зовсім утриматися від їжі до винесення у церквах плащаниці – вона символізує полотно, в яке був загорнутий Ісус Христос після зняття з Хреста. Після цього можна їсти хліб і воду.

Категорично заборонено у Страсну п’ятницю веселитися, розважатися й сміятися. Наші предки вважали, що така неповага до подвигу Ісуса Христа матиме наслідки – людина потім весь рік плакатиме, до наступної Страсної п’ятниці.

Багато хто цього дня продовжує займатися приготуванням великодньої випічки, проте церква рекомендує зробити це в Чистий четвер.

Хочете отримувати новини в месенджер? Підписуйтеся на наш ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛ чи долучайтесь до нашої групи у Вайбері Ми є також в Instagram , у facebook та  whatsapp

СБУ закликає українців особливо дбати про безпеку під час свят

Чотири автомобілі зіткнулись біля Смиківців