Обман при працевлаштуванні за кордон: як зберегти свої гроші та час

Поділитися

Як не потрапити в пастку шахраїв, якщо ви плануєте поїхати на роботу за кордон?
«Я вже там працюю, є ще вакансія», «ми оформимо вам візу в США», «скиньте оплату на картку». Чому ці фрази можуть бути тривожними дзвіночками для шукача, який збирається на роботу за кордон, і як уберегтися від шахраїв, поділився партнер Work.ua — генеральний директор агенції з працевлаштування за кордоном «Za Kordon легко».
Чому зараз так багато шахраїв, які обманюють під час працевлаштування за кордон
Проблема шахрайства під час працевлаштування за кордон була завжди. Вона постала не сьогодні, не рік тому і навіть не п’ять років тому.

Здавалося б, що в епоху глобального розвитку інтернету, доступу до безлічі джерел інформації, має бути набагато легше перевірити компанію, через яку шукач має бажання працевлаштуватися.

Але, на жаль, із цим розвитком інтернет-технологій, переходом нашого життя в соціальні мережі та месенджери ця проблема посилилася і набрала більш глобальних масштабів.

На перший погляд, все дуже просто — це просто вакансія і хіба складно працевлаштувати туди ще одну людину? Але перед тим, як запропонувати цю вакансію кандидату, агенцією проведено колосальну роботу.
Робота над реєстрацією компанії, отримання ліцензії на посередницькі послуги з працевлаштування за кордоном, підбору менеджерів для роботи в офісі. Агенцією орендовано офіс, інвестовані гроші у розробку сайту та рекламу. А найголовніше — це тижні та місяці довгих пошуків, листування та переговорів з потенційними роботодавцями, години авіаперельотів, дні в дорозі, ночі в готелях, десятки, а іноді й сотні зустрічей із роботодавцями, складні переговори в інших країнах, візити на потенційні місця роботи. До того ж є обов’язкові витрати, такі як переклад та апостиль документів, поштові пересилки, різні мита та інші витрати, які неможливо оминути при отриманні дозволу на роботу або візи.

Лише тоді, коли сам особисто пройшов весь цей нелегкий шлях, починаєш розуміти, яку ціну довелося заплатити за те, щоб знайти відповідальних та порядних роботодавців.

І дуже шкода, що в гонитві за дешевшими послугами люди забувають про головне — безкоштовний сир буває тільки в мишоловці!

Як саме обманюють шукачів
Для початку хотілося б висвітлити явні обмани та деякі хитрощі, до яких вдаються недобросовісні агенції.

Розберемо це на кількох прикладах.

Приклад 1:
Ви бачите оголошення про роботу в Норвегії на рибному виробництві. Висока заробітна плата, офіційна процедура — все виглядає дуже привабливо. Звертаєтеся до цієї агенції й вам за невеликі гроші, а буває, що і за значну суму, обіцяють відкрити робочу візу Норвегії. Ви передаєте перелік необхідних документів і навіть не цікавитеся, чи є квоти для громадян України на відповідні підприємства і чи Норвегія відкриває робочі візи для громадян України на сьогодні взагалі.

Далі ви вносите передоплату (з упевненістю в 100% можемо сказати, що оплату ви вносите або готівкою в офісі, або ж на особисту банківську картку менеджера як звичайне поповнення картки) і чекаєте.
Проходить обумовлений термін, а робочого контракту немає, документи від роботодавця для відкриття візи ще не прийшли, агенція тягне час і обіцяє, що «ось-ось документи будуть готові». Ще за якийсь час контакт з цією агенцією переривається зовсім: на телефонні дзвінки вони не відповідають, а з офісу давно вже з’їхали й змінили назву.

Це класичне шахрайство, брехня чистої води. По-перше, робочу візу до Норвегії практично неможливо отримати. Отримати її зможе лише висококваліфікований спеціаліст зі знанням мови, профільною освітою та досвідом роботи. Іноді можливий також варіант з працевлаштуванням на норвезькі ферми, з дуже обмеженою кількістю співробітників, але ніяких вакансій на нафтові вежі та рибні заводи в Норвегії не буває.
Приклад 2:
Ви бачите таку саму пропозицію про роботу в Норвегії, але для роботи вам пропонують відкрити спочатку, наприклад, польську робочу візу. Ви вносите оплату (тут вже можуть навіть на рахунок агентства прийняти платіж та підпишуть з вами, ймовірно, інформаційно-консультаційний договір), подаєте необхідні документи та чекаєте.

І ось вам відкривають польську робочу візу, ви задоволені: здавалося б, ось вона обіцяна робота. Але тут вам озвучують, що поки відкривали польську візу, роботодавець нібито взяв на роботу людей із уже відкритими візами й потрібно трохи зачекати на появу нових робочих місць.

Ви чекаєте, чекаєте кілька тижнів, місяць, два, три, вам і далі кажуть, що поки що немає місць і можуть працевлаштувати максимум у Польщі, куди відкривалася робоча віза, або ж пропонують чекати далі. Ви ж, розуміючи, що термін візи вже добігає кінця, або погоджуєтесь на роботу в Польщі, або просто вже остаточно розчарувавшись наново починаєте пошук роботи.
Тут обман у тому, що ніякого роботодавця в Норвегії не було з самого початку. Так і було задумано. А ви могли відкрити польську робочу візу та отримати роботу в Польщі за менші гроші або навіть абсолютно безкоштовно.
У першому і другому випадках описане класичне шахрайство, лише у другому довести це юридично стає складніше, ніж у першому, оскільки візу відкрили та послуга вважається наданою.

До хитрощів, які використовують нечесні на руку агентства, ми б віднесли:

штучно завищені заробітні плати, що явно відрізняються від реальних;
опис умов проживання, що набагато відрізняються від реальних (бували випадки, коли людям обіцяли проживання у п’ятизірковому готелі з триразовим харчуванням);
оголошення не реальних термінів виготовлення документів, отримання договору, відкриття робочої візи та виїзду на роботу;
заниження ціни послуги, а процесі виникнення маси неозвучених і прихованих платежів, що у підсумку стає набагато дорожче.
Описані вище варіанти шахрайства масово працювали п’ять років тому. Нині ж їх побільшало.
Коли ми реєстрували нашу агенцію з працевлаштування за кордоном на Work.ua у 2016 році, проходили ретельну перевірку, надавали Ліцензію Міністерства соціальної політики України на посередницькі послуги з працевлаштування за кордон та виписку про реєстрацію компанії.

Зараз же будь-яка приватна особа без жодної перевірки створює сторінку в соцмережах і запускає таргетовану рекламу з можливістю модерації коментарів. Або ж створює дописи в групах з працевлаштування в соціальних мережах, а також у групах месенджерів, таких як Viber і Telegram.
При цьому, як правило, шахрай представляється не агентством, а таким самим працівником, який нібито знайшов роботу за кордоном, успішно працює і заробляє, і таким чином входить у довіру до шукачів.

Шахраї розміщують оголошення з фейкових сторінок, обіцяють заробітну плату набагато вищу, ніж вона реально може бути на такій роботі, беруть порівняно невелику передоплату у розмірі 100-300 євро, здебільшого на особисту банківську картку підставної особи.

Ми часто стикаємося із ситуацією, коли розміщуємо вакансію, вказуємо реальні умови роботи та реальну заробітну плату, а нам дзвонить шукач і каже: «У вас вказано заробітну плату 8 євро, а у фейсбуці всі пишуть 14-16 євро на такій же роботі. Отже, ви наживаєтеся на мені, ви шахраї». І, на жаль, ця людина не хоче чути аргументи про те, що таких заробітних плат, як вона побачила у фейсбуці, просто не існує, а ми просто вказуємо реальні умови від роботодавця.

Ще кілька прикладів нечесної роботи з боку агенцій з працевлаштування
🦹‍♂️ Кілька років тому був повальний бум із роботою та відкриттям візи до США. Тоді нашим співгромадянам за 150-300 доларів США агенції з працевлаштування просто заповнювали анкету, подавали це шукачам під виглядом нібито «правильного заповнення», а далі відправляли самих на подачу до посольства, спираючись на удачу. І у разі відмови посольством США у візі, агенції вмивали руки та не несли жодної відповідальності, що й прописували спочатку в умовах договору.

Так само зараз відбувається і з працевлаштуванням в інші країни. Багато агенцій лише виконують функцію заповнення анкети у візовий центр. Але жодних гарантій отримання візи та роботи вони не надають.

🦹‍♂️ Агенції «мотивують» своїх клієнтів до оплати готівкою або на картку тим, що при оплаті на банківський рахунок клієнт матиме додаткові витрати у вигляді комісії банку та податкових платежів. І шукач, бажаючи заощадити, йде на такі оплати. У такому разі він ризикує ще більше — на руках навіть не залишається квитанції про оплату.
🦹‍♂️ Агенції-шахраї та приватні особи під виглядом клієнтів вивчають реальні програми з працевлаштування, беруть копії робочих контрактів та ліцензій, фотографії, відео умов роботи та проживання у реальних агенцій, копіюють цю інформацію. А потім розміщують її на своїх ресурсах, оголошуючи при цьому у кілька разів меншу вартість своїх послуг із працевлаштування.

Страшно це тим, що, по-перше, вони вводять в оману шукачів при виборі роботи та фірми для оформлення. А по-друге, це призводить, звичайно, до втрати коштів кандидата при абсолютно нормальному і зрозумілому бажанні заощадити й не переплачувати.

На що звертати увагу під час пошуку роботи за кордоном
Хотілося б виділити кілька дуже простих, але водночас дуже важливих аспектів, на які слід звертати увагу, здійснюючи пошук роботи за кордоном і визначаючись з агенцією, через яку маєте намір оформлятися:

Ретельно вивчайте історію агенції. Як давно, ця компанія не просто існує, а веде свою діяльність. Витратьте кілька годин свого часу та вивчіть відгуки про компанію: якщо компанія працює не перший рік, то знайти в інтернеті відгуки про неї особливих труднощів не складе.
Наявність Ліцензії Міністерства соціальної політики України (зараз видає ліцензії Міністерство економіки та торгівлі України). А також перевірте, чи внесено офіс, куди ви приїхали, до переліку місць господарювання відповідно до Ліцензії (у списку ліцензіатів вказані адреси офісів).
Наявність офісу та співробітників, а також як часто ця компанія змінює офіси та свою назву.
Який тип візи та в яку країну вам відкриватимуть. Якщо вам пропонують відкрити не робочу візу або візу іншої країни, або ж взагалі по «безвізу» поїхати на роботу — це нелегальна робота. Загрожує це, в найбільш оптимістичному випадку, просто невиплатою заробітної плати, а в найгіршому вас може спіймати на робочому місці міграційна поліція, вас візьмуть під варту, оштрафують за нелегальну роботу та депортують на тривалий період.
Договір, який ви підписуєте з агенцією з працевлаштування, його предмет та вартість послуг мають співпадати з тим, що вам озвучують. Також зверніть увагу, щоб юридична особа, з якою ви підписуєте договір, співпадала з тим, що вказано у Ліцензії.
Як вноситься плата. Готівкою в офісі агенції, на особисту банківську картку менеджера/бухгалтера/керівника або ж за безготівковим розрахунком на відкритий банківський рахунок компанії, з якою ви підписуєте договір? Після оплати готівкою або на картку не дивуйтеся, що вас обдурили.
Перевіряйте, чи справді зараз та чи інша країна видає відповідні робочі типи віз. Ця інформація є на офіційних інтернет-ресурсах посольств цих країн.
Дізнайтеся, чи бере на себе зобов’язання агенція у повторній підготовці документів в разі відмови у візі через неправильно підготовані документи.
Чи бере на себе зобов’язання агенція змінити вам роботодавця у разі невідповідності умов роботи тим, що були обговорені?
І наостанок радимо бути уважними до того, як поводяться з вами менеджери, чи озвучують вам більш реальні умови роботи, проживання, терміни оформлення документів та виїзду на роботу або намагаються все прикрасити.

У 2012 році чоловік створив фірму з виробництва морозива у себе на кухні і сьогодні вона коштує 2 мільярди доларів

Відомі українці закликають подаватися на конкурс, присвячений Революції Гідності