Вартість Bitcoin впала нижче 25 тисяч доларів: чому криптовалюта падає вже пів року?

Поділитися

Найпопулярніша у світі криптовалюта біткоїн торгується на найнижчому рівні за 18 місяців – вплив даних про рекордне зростання інфляції в США продовжувало відбиватись на ризикових активах. Про це повідомляє авторитетне ділове видання Bloomberg.

Якщо ви хочете здійснити обмін bitcoin на ripple xrp, рекомендуємо скористатися надійним онлайн-сервісом.

біткоїн падає вже півроку поспіль

Інші криптовалюти також впали у ціні, оскільки розпродаж триває.

Експерти пояснюють таке падіння рекордними показниками інфляції та останніми рішеннями Федеральної резервної системи  підняти ставку.

На тлі падіння ринків крипто-фірма Celsius оголосила про призупинення всіх переказів та виведення коштів, пише Reuters.

За даними видання, на ранок понеділка біткоїн впав до 24 тисячі 888 доларів – мінімуму за 18 місяців.

Ethereum, друга найпопулярніша криптовалюта в світі, впала до 1 тисячу 303 дол.

За даними Coindesk, станом на 11:15 за Києвом біткоїн торгується по 24 тисячі 746 дол, Ethereum – 1 тисяча 267 дол.

Довідка

Через негативні настрої на ринку вартість біткоїну у січні 2022 року зменшилася вдвічі від попереднього рекордного максимуму в 69 000 доларів, що спостерігалася в жовтні 2021 року.

Спад триває вже три місяці, немає жодних ознак, що цей ведмежий тренд закінчиться найближчим часом.

Розпродаж, що зараз триває на ринку, можна пояснити різницею у співвідношенні попиту та пропозиції. Більше того, ринок криптовалют почне зростати, коли попит перевищить пропозицію. З іншого боку, ринок різко впаде, коли пропозиція на ринку перевищить попит.

Що відбувається?

    • Bitcoin (та інші криптовалюти) все ж таки сильно залежить від падіння фондового ринку та також сильно як і фіатні гроші відчуває світові події, наприклад вплив на глобальну економіку від нападу росії на Україну.
    • Back to normal. Центробанки почали зменшувати підтримку бізнесу та населення через ковід. Люди відчули, що треба знов йти на роботу та зрозуміли, що поки що вони будуть жити не у метасвіті, а у звичайному світі. Авантюризму стало менше. Біткоїн на фоні зрозумілих та послідовних дій центробанків, яких лихоманило останні роки, перестав бути «сховищем цінності».
    • США борються з інфляцією — підіймають ставки ФРС. Гроші дорожчають, і на цьому фоні інвестпривабливість tech-активів, які розвиваються, знижується. Крипта — не вийняток.
    • Переполох на ринку стейблкоїнів. Стейблкоїни прив’язані, як правило до долара та повинні надавати страховку від волатильності інших ризикованих криптовалют. Крипта падає — біжі в стейблкоїн та чекай. Але один із модних алгоритмічних стейблкоїнів — Terra (LUNA) UST — раптом рухнув.
    • Китай. Торік він заборонив майнінг у своїй країні. Майнери переїхали до Америки та Казахстану. Але дефіцит китайських мікрочіпів, необхідних для виробництва майнерів через таку релокацію тільки посилився.

Перша причина — фондовий ринок та крипта сильно зв’язані. Версія видання Time

Євангелісти криптовалюти вже давно сподіваються, що незалежність криптовалют зробить її стійкою до інфляції та криз. Біткоїн, криптовалюта номер один, не має центрального емітента або органу, що контролює його. Багато хто стверджував, що така незалежність від уряду повинна гарантувати, що біткоїн збереже свою цінність через економічні падіння, міжнародні війни або різкі зміни політики.

Але останні кілька років довели, що це неправда. Коли пандемія коронавірусу розгромила світові ринки в березні 2020 року, біткоїн впав на 57%. Фондові ринки та криптовалюти потім відновилися та піднялися з приголомшливою швидкістю, що, на думку аналітиків, було викликано поєднанням часу, наявного доходу та грошей на допомогу в умовах пандемії, які закачували у світ уряди.

Але останнім часом інвестори побоюються, що зміни витають у повітрі, оскільки інфляція змусила Федеральну резервну систему та інші центральні банки підвищити процентні ставки.

Для інвесторів, які шукають безпечну гавань, біткоїн, який сильно коливається від природи, може здатися занадто ризикованим.

Падіння біткоїна відбувається після найгіршого одноденного падіння на початку травня Dow і Nasdaq з 2020 року, а також після того, як S&P 500 досяг найнижчого рівня минулого року. Ринок був неспокійним через вторгнення росії в Україну, яке загострило інфляцію, проблеми з ланцюгом постачання і ціни на нафту. Уповільнене зростання в Китаї на тлі спалаху COVID-19 також сприяє фінансовим занепокоєнням. Деякі криптоєвангелисти передбачають, що ціна біткоїна надалі відокремиться від фондового ринку, але наразі вони дуже тісно переплетені.

Друга версія від Forbes — до ризикових активів більш немає довіри

Ризикові активи — це інвестиції, які відчувають значну волатильність у звичайному ході ринку. Акції, товари та високодохідні облігації вважаються ризиковими активами, тому що ви можете очікувати, що їх ціни будуть часто рухатися вгору і вниз практично за будь-яких ринкових умов.

Донедавна біткоїн вважався сховищем для цінності. Він був дещо захищеним від коливань вартості ризикованих активів. Це вже не так. Сьогодні BTC став жертвою різного роду факторів, які змінюють вартість ризикованих активів — таких як інфляція, фондові ринки та монетарна політика ФРС.

У 2022 році інвестори перебувають у настрої відходу від ризику, кидаючи «загальний потік (ресурсів — DEV) у безпеку в більшості класів активів», — сказав Алекс Реффетт, співзасновник компанії з управління капіталом East Paces Group.

У сукупності інвестори виявили більше інтересу до інвестицій, заснованих на вартості, і менше до спекулятивних акцій та альтернативних інвестицій.

ФРС та інші центральні банки починають зменшувати надмірні стимули економіки. Звичайні люди починають усвідомлювати, що Covid-19 припиняється, що ми повернемося до роботи й що ми не всі купуємо NFT (невзаємозамінні токени )  і перейдемо у метавсесвіт завтра.

Третя версія — вартість грошей зростає

Однією з причин, як пише Forbes, є Федеральна Резервна Система, яка здійснювала послідовне підвищення ставок, щоб подолати рівень інфляції, який у США не спостерігався протягом сорока років!

Аналітики очікують, що центральний банк продовжить посилювати ставки аж до 2023 року.

Цієї весни вона підіймалася двічі. У березні (з 0-0,25% до 0,25-0,50%), у травні (з 0,25-0,50% до 0,50%-1%). ФРС планує підняти ставку ще 5 разів цього року.

Коли ФРС підвищує процентні ставки, доступ до грошей стає дорожчим. Це призводить до зменшення попиту на компанії, що розвиваються, як-от технологічні акції та спекулятивні ризикові активи, такі як біткоїн.

Четверта версія — переполох серед стейблкоїнів

Мета стейблкоіна, як випливає з назви, полягає в тому, щоб забезпечити стабільну оцінку криптиоактиву. Це забезпечується шляхом прив’язки їх вартості до ціни фіатної валюти, наприклад долара США. Мета полягає в тому, щоб стабільна монета зберігала ту ж саму цінність — наприклад, одна монета завжди повинна оцінюватися в один долар США.

Але раптом один з популярних стейблкоінів пішов вниз. Мова про токен Terra (LUNA) та його стейблкоїн UST, зазнали серйозного удару у вихідні, втративши 90% своєї вартості, що спричинило хаос у криптосвіті.

От як це пояснює криптобізнесмен Лаша Антадзе: «Масовий тиск з боку продавців призвів до різкого падіння цін як на LUNA, так і UST. Зрештою, ринкова капіталізація LUNA вперше перевершила капіталізацію UST (тобто токену, який повинний був навпаки зберігати вартість). Коли на кожен долар UST більше не припадало LUNA вартістю 1 долар, і механізм усієї мережі став під питанням, всі почали зливати свої токени. Щоб цю ситуацію розрулити, Terra Foundation почала продавати біткоїн-резерви. Ймовірно тим вона ще додала тиску на ринок. І потім вже з’явився психологічний момент — всі почали продавати все».

Найпопулярніші стейблкоіни, Tether (USDT) і USD Coin (USD), підтримують свої прив’язки, володіючи великими резервами в доларах США та іншими активами, щоб підтримувати їх і утримувати їхню вартість від різких коливань.

Але UST працює в тандемі з LUNA зовсім іншим способом — це алгоритмічний стейблкойн.

Виглядає це ось так:

Terra Foundation вирішила, що її криптовалюта LUNA буде сама забезпечувати стабільність  власного стейблкоїна UST. Якщо щось пішло не так, робиться емісія основного токена. Кошти за від емісії можна направити на купівлю USDT — нормального стейблкоїна, який забезпечений доларом. А потім цим нормальним стейблкоїном вже буде рятуватися курс USDT.

Але вся ця схема зламалась, коли люди масово почали виходити з обох монет.

П’ята версія — вплив Китаю

Як відомо,  почав йти вниз ще, у листопаді 2021 року. Влітку Китай повністю заборонив майнинг в країні. Але курс крипти тоді ще продовжував рухатися доверху.

Вже до середини липня 90% потужностей для майнінгу у Китаї відключили. Але відбулася релокація — основними напрямками стали США, Канада та Казахстан.

Разом з релокацією індустрія ще більше відчула дефіцит китайських чіпів, який виник через зниження обсягів виробництва та зміни графіка поставок у період пандемії.

Чим більше обладнання, тим складніше майнити криптовалюту

Майнінгове обладнання зросло в ціні, а термін його постачання збільшився. Це стосується і ASIC-майнерів, і відеокарт.

Україні потрібні робочі руки

Суд заарештував активи “Моршинської” Фрідмана на 50 мільйонів