Звернення до громадян України в окупованому Криму, яких рф може мобілізувати на війну проти України

Поділитися

рф оголосила мобілізацію. За нашою інформацією, передусім мобілізуватимуть мешканців тимчасово окупованих територій, зокрема Криму. Ми вже отримуємо повідомлення про масові вручення повісток із різних куточків Криму. Для громадян України, які проживають на території АР Крим і Севастополя, це означає пастку.

Ми неодноразово повідомляли нашим громадянам на території окупованого Криму різні механізми уникнення прихованої мобілізації. Але від учора мобілізація вже не прихована, не “гібридна” – отже уникнути її значно складніше.

У консультаціях із адвокатами та правозахисниками ми намагалися розробити алгоритм дій для наших громадян в АРК та м. Севастополь, який може допомогти зберегти життя та не стати тими, хто виконуватиме злочинні накази, не стати гарматним м’ясом для імперії. Відразу скажемо – на жаль, “рецепту”, який точно спрацює, просто не існує, однак далі ми публікуємо кілька порад, які можуть вам допомогти. І в будь-якому разі, вам варто зважувати свої кроки та ризики на кожному етапі.

Алгоритм дій, якщо тебе мобілізують до армії рф на тимчасово окупованій території Кримського півострова

Що робити?

1. Ховатися, “загубитися”, та всіма способами саботувати мобілізацію до військ агресора – рецепт оптимальний, хоч і не простий:

 • Уникайте особистого отримання повісток і дзвінків з окупаційних «військкоматів». Поки ви не отримали повістки — ви не вважаєтеся сповіщеними;
 • Офіційні повістки можуть надходити також у російські мобільні додатки з надання адмінпослуг, тому спробуйте видалити ці додатки чи для певності  “загубіть” свій смартфон, змініть номер телефону або тимчасово припиніть ним користуватися.
 • Якщо є можливість залишити територію окупованого Кримського півострова та рф – зробіть це негайно, виїжджайте в будь-яку країну, в яку вдасться. Обов’язково перевірте, чи на момент виїзду на вашому шляху немає блокпостів і чи не заблокований виїзд через “кримський міст”;
 • Якщо виїхати не вийшло, але є змога заховатися на території рф, зважайте на можливі ризики: на вулицях російських міст встановлені камери відеоспостереження із системою розпізнавання облич – за можливості уникайте публічних просторів, де такі камери встановлені;
 • Якщо не вдалося виїхати з ТОТ Криму – залиште місце прописки, тимчасово змініть місце проживання та не повідомляйте про нього нікому і ніяким способом; не відчиняйте двері незнайомим людям.
 • Якщо вам вручили повістку — В ЖОДНОМУ РАЗІ НЕ ЇДЬТЕ до військкомату, звідти вас відразу відправлять на війну. Спробуйте знову “загубитися”, захворіти, зникнути. Адмінправопорушення та штраф (від 500 до 3000 рублів) – дуже мала ціна, ніж стати “гарматним м’ясом” для рф та  померти на полі бою.
 • Займіться власним здоров’ям, перевірте перелік захворювань або травм, які згідно з російським законодавством дозволять вам уникнути мобілізації чи принаймні відтермінувати її – це не стовідсоткова гарантія і вас все одно можуть незаконно мобілізувати, однак є шанс, що ви не пройдете медкомісію; (перелік хвороб дивіться в додатку до положення про воєнно-лікарську експертизу, затверджену постановою держдуми рф № 565 4 липня 2013 р.)
 • У випадку, якщо з вами вийшли на зв’язок (приїхали додому, подзвонили, перестріли на вулиці), не відмовляйтеся в розмові від виконання так званого «військового обов’язку», а обґрунтуйте причини, чому ви не можете поки приїхати у військкомат чи служити. Наприклад: за станом здоров’я, статус сина/рідного брата загиблого військового, постійний догляд за близькими з неналежним станом здоров’я, статус опікуна чи піклувальника неповнолітніх сестер/братів, виховання дитини без матері, наявність двох або більше дітей, навчання на денній формі в закладах освіти та денно-заочній формі, педагогічні працівники освітніх організацій, наявність дитини з інвалідністю до трьох років, наявність дитини та вагітної дружини зі строком вагітності понад 22 тижні, утримання чотирьох і більше дітей до 16 років тощо;
 • Враховуйте, рф – корупційна держава, ще вищим рівень корупції є на тимчасово окупованих територіях. Будьте обережні, адже шахраї можуть пропонувати вам отримати довідки про “відстрочку” та вимагати хабарі, за що ви можете понести кримінальну відповідальність.

2. У випадку, якщо не вдалося уникнути мобілізації – здавайтеся в полон Українській Армії:

 • Не виконуйте незаконних злочинних наказів, які можуть призвести до жертв серед цивільного населення або руйнування цивільної інфраструктури – інакше такі дії будуть кваліфіковані як міжнародні злочини без термінів давності, тож рано чи пізно ви понесете відповідальність, передбачену законодавством України та міжнародним правом.
 • Як тільки потрапите на території, підконтрольні Урядові України, за першої ж безпечної нагоди здавайтеся у полон і повідомляйте, що ви громадянин України з окупованої території – навіть у разі відсутності підтверджувальних документів, ми встановимо цей факт. Україна зазначить вас «як захопленого в бою».
 • Здатися в полон можна таким силовим структурам: Збройні сили України; Національна гвардія України; Національна поліція України; Сили територіальної оборони; Служба безпеки України; Державна прикордонна служба України.
 • Здатися в полон – єдиний вихід зберегти життя, адже Україна дотримується норм міжнародного права та Женевських конвенцій. Щоб запланувати або вже здатися в полон – телефонуйте або пишіть у будь-який месенджер за номерами:  +38 066 580 34 98; +38 093 119 29 84.

3. Якщо ви готові діяти – зривайте мобілізацію усіма можливими та неможливими шляхами, об’єднуйтеся, чиніть опір.

  • Повідомляйте спеціальні органи України про розташування ворожих військ, штабів, частин та їхні пересування у спеціальні боти – https://t.me/evorog_bothttps://t.me/krymbavovna_bot або https://t.me/stop_russian_war_bot.
  • Адже чим швидше Україна деокупує свої території, тим менше триватиме мобілізація рф!
  • Чим більший опір, тим слабші окупанти. Це війна, і або вас можливо посадять до в’язниці, або вб’ють на полі бою – або ж ми з вами переможемо й ви будете в безпеці.

Якщо ви добровільно приєднаєтеся до збройних сил рф і візьмете участь у війні з Україною, такі дії будуть розглядатись як злочин за національним законодавством України – до 15 років позбавлення волі.

Важливо! Якщо буде доведено, що людина виконувала незаконні злочинні накази військового керівництва рф, і це призвело до жертв серед цивільного населення чи до руйнування цивільної інфраструктури – ця людина понесе кримінальну відповідальність за статтею 438 КК України. У випадку, якщо ви займаєте командну посаду, ваша відповідальність за міжнародні злочини може розглядатися у Міжнародному кримінальному суді.

З кінця лютого Представництвом зафіксовано щонайменше 23 військовополонених та 156 загиблих у складі військових формувань держави-агресора з окупованого Криму – більша частина з них мала громадянство України. Справжні цифри набагато більші, адже поховання зазвичай таємні.

30 років на сцені: “Піккардійська Терція” презентує дуетну пісню з SASHKA

Європейські футбольні гранди зацікавилися Мудриком