Гривня зміцнюється: що буде з курсом валют навесні

Поділитися

Кінець зими для економіки України в цілому та, зокрема, банківської системи виявився несподівано сприятливим. Країна, хоч і з втратами, та все ж пережила перший воєнний рік, загроза тотального блекауту – відпала, а населення почало більше довіряти банкам. Позначилось це й на курсі гривні. У лютому він помітно зміцнився, а вартість долара в обмінниках опустилась нижче психологічної позначки у 40 гривень. Чому так відбулось та чи продовжить гривня зміцнюватись навесні – розбирались у Центрі громадського моніторингу та контролю. 

Кінець енергетичної кризи та “зернові” гроші

Курс гривні до долара потрохи зміцнювався протягом усього лютого. Ще в перших числах  долар в обмінниках можна було придбати в середньому за 40,5 грн, а вже наприкінці місяця – гривня зміцнилась до позначки у 39 гривень за долар. 

Причинами для такого покращення економісти, зокрема, називають збільшення експорту зерна через українські порти, що призвело до збільшення пропозиції валюти у країні загалом. Також, з позитивних факторів – країна пережила зимову енергетичну кризу, викликану регулярними обстрілами нашої інфраструктури з боку росіян. А загроза тотального блекауту – і зовсім відпала. 

На думку члена ради Національного Банку України Василя Фурмана, також на зміцнення нацвалюти, як і щороку, вплинув сезонний фактор. Зокрема, наближення посівної кампанії. 

«Протягом останніх тижнів гривня посилювалась. На такий тренд впливало дуже багато факторів. Перший – професійні дії Нацбанку і ті заходи, що вживав Національний банк, які пов’язані з тим, що люди можуть розміщувати кошти на депозитах у валюті. Другий фактор, який впливає на курс гривні, – сезонний фактор. Це було і до війни, що весною гривня себе дуже гарно почуває, бо аграрії “скидають валюту”, щоб закупитися. Третій фактор – комунікаційний. Люди сьогодні довіряють гривні», – під час брифінгу у Медіацентрі Україна – Укрінформ заявив Фурман.

Банківська система, попри війну, стабільна

На утримання та зміцнення курсу нацвалюти впливає і загальна стабільність банківської системи. Попри війну, фінустанови торік  показали неабияку стійкість, особливо порівняно із кризою 2014–2015 років. Тоді, через початок бойових дій на Донбасі, анексію  Криму та триразову девальвацію гривні збанкрутували сотні банків. У 2022 – припинили роботу лише поодинокі  фінустанови. 

Ба більше, за даними голови Ради Незалежної асоціації банків України Олени Коробкової, банківська система завершила рік із прибутками. Хоча й меншими, ніж у 2021 році.

 «Обсяг гривневих коштів населення в банках за минулий рік збільшився на 18,8%, а коштів бізнесу — майже на 12%. Попри війну, банківська система завершила 2022 рік з прибутком: його показали 46 з 67 банків. Порівняно з попереднім роком прибуток банківського сектору скоротився на 68%. У 2022 році прибуток склав 24,7 млрд грн. У 2021 було 77,4 млрд. Але банківська система прибуткова і є стійкою», — повідомила Коробкова.

Ще одним наочним підтвердженням стабільної роботи банківської системи є збільшення золотовалютних резервів: в січні їхній обсяг сягнув майже $30 млрд. Це більше, ніж на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. 

Прогнози оптимістичні 

Наразі курс гривні до іноземних валют залишається стабільним і банкіри сподіваються, що найближчим часом він суттєво не зміниться, вважає голова Ради НАБУ (Незалежна асоціація банків України) Олена Коробкова.

«В осяжній перспективі НБУ дотримуватиметься політики фіксованого курсу “гривня-долар” на позначці 36,6. Це означає, що вуличний курс буде на позначці 39–41. Євро залишатиметься дорожчим і коливатиметься відповідно до світового ринку в контексті співвідношення “долар-євро”», — повідомила Коробкова.

Водночас, інші експерти прогнозують не лише утримання гривні на тому ж самому рівні, а й її подальше зміцнення. Утім, незначне. Керівник відділу аналітики Concorde Capital Олександр Паращій припускає, що американська валюта може подешевшати приблизно на 10-20 копійок. Суттєвішого зниження, за його словами, очікувати не варто.
***
Курс валют на 7 березня: готівковий долар на “чорному ринку” в межах 38. У вівторок, 7 березня, готівкова гривня дещо ослабла відносно євро “чорному ринку”, але зміцнилась до долара.

На 12:30 курс долара на “чорному ринку” становив 38,62 – 38,76 грн. У понеділок, 6 березня, курс коливався між 38,63 – 38,86 грн.

Щодо “чорного” курсу гривні до євро, на цей же час курс становив 40,80 – 41,03 грн. Для порівняння, у понеділок курс коливався на рівні 40,70 – 41,06 грн.

Середні курси валют в касах банків були такими:

  • Долар США – 38,5 – 39,1 грн (курс на 6 березня – 38,6 – 39,2 грн);
  • Євро – 40,6 – 41,3 грн (курс на 6 березня – 40,5 – 41,3 грн).

У розрізі банків готівкові курси такі:

  • Приватбанк – 38,1 – 38,6 грн;
  • Ощадбанк – 38,5 – 39,55 грн;
  • Укрексімбанк – 38,6 – 39,2 грн;
  • Райффайзен – 37,9 – 38,8 грн.

Щодо безготівки, курс при оплаті карткою в банках у Приватбанку становить 37,45 грн за долар, в Ощаді – 37,12 грн, в Універсал Банку (monobank) – 37,44 грн.

Реєстрація в ігровому клубі: огляд онлайн казино Слотс Сіті

Чверті громадян може знадобитись допомога: як війна впливає на психічне здоров’я українців