Росіяни і шахраї полюють на українських користувачів. Як захистити свої соцмережі

Поділитися

Щомісяця Центр демократії та верховенства права отримує від 10 до 20 звернень із проханням допомогти відновити доступ до акаунтів у соцмережах. Останній гучний випадок, з яким Центр мав справу, – атака на Facebook-сторінки суспільно-культурного медіа Ukraїner. Сторінку Ukraїner спільними зусиллями із залученням як стандартних каналів комунікації так і працівників Мети вдалось відновити за декілька днів. Але цей кейс став ще одним показовим про те, що на українські медіа та відомі сторінки буквально полюють у соцмережах.

Як не втратити доступ до своїх акаунтів у соцмережах та не потрапити у бан від META, розповів Ігор Розкладай, заступник директора та головний експерт з медійного права Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ).

За словами Розкладая, ЦЕДЕМ співпрацює із META щодо низки питань, як мови ворожнечі, так і інших. Від початку повномасштабного вторгнення юрист, зокрема, допомагає повернути особисті профілі блогерам, лідерам думок, політикам та інших користувачам, якщо їхній акаунт було зламано чи заблоковано помилково. Йдеться лише про спірні випадки, коли рішення Meta можна оскаржити і користувач прямо не порушив правила спільноти.

«Кількість звернень щодо неправомірного блокування чи видалення акаунтів у Facebook залежить від загальної ситуації у країні та інформаційних атак ворога. В середньому у місяць ми розглядаємо від 10 до 20 скарг щонайменше. Часом більше», – розповів Ігор Розкладай.

Найчастіше Facebook блокує українських користувачів за використання заборонених слів. Це мова ворожнечі та ненависті, або англійською slur.

«І тут, з одного боку, ми розуміємо, що дуже важко бути неупередженим. А з іншого боку, ці слова заборонені. Якщо люди пишуть заборонені епітети на адресу росіян, то потрапляють у бан», – зауважив Розкладай.

За спостереженням експерта, кількість блокувань українських користувачів залежить від загальної ситуації та інформаційних атак ворога. Зважаючи на останні негативні тенденції, а це – остання атака на Ukraїner, блокування деяких топ-блогерів, причому іноді за старі пости. Велика ймовірність, що за українськими лідерами думок ведеться полювання.

Щоб не втратити доступ до своїх акаунтів через блокування чи хакерську атаку, Ігор Розкладай радить дотримуватися простих правил.

1) Остерігатися фішингу. Ніколи не натискати на посилання чи кнопки у листах, не переконавшись, що вони безпечні. Як це зробити? Для прикладу вам приходить лист від начебто META/LinkedIn чи іншої мережі з проханням щось зробити/перевірити. Не клікайте одразу на кнопку чи посилання. Спочатку наведіть на них мишкою і подивіться, куди вони ведуть (як правило, спливає підказка чи лінк внизу браузера). Якщо там умовно linkkkedin. com або meta. com. bizzare. Tw – це точно шахраї. Маркуйте такі повідомлення як фішинг.

2) Підключіть двофакторну аутентифікацію і на пошті і Facebook/Instagram. Були кейси, коли ламали Фейсбук саме через відсутність захисту на гуглі. Не забувайте перевіряти телефони і пошти, чи вони актуальні. Обов’язково перевірте, чи не ламали вашу пошту і не тільки: https://haveibeenpwned.com/.

3) Не ставте невідомих розширень. Запускається скрипт – і у вас на аватарці символіка нацистів чи ще чогось подібного. І ви в бані.

4) Віруси теж можуть нашкодити, дбайте про «здоров’я» ваших гаджетів.

5) Якщо ваш сайт заражений, ви можете потрапити в спам-лист Фейсбуку. Перевірити ваш ресурс й оскаржити можна тут https://developers.facebook.com/tools/debug/.

6) Якщо у вас кілька адмінів сторінки чи групи, подумайте, чи всім треба давати права адміністратора, чи достатньо редактора або модератора і чи всі захищені. Якщо зламають одного – доступ втратять усі.

7) Не забувайте про сильні паролі до всіх своїх профілів. Створюйте паролі, не пов’язані з домашніми улюбленцями, іменем мами, датами народження. Найкраще генерувати складніші паролі з великими і малими літерами і цифрами.

8) Не забувайте виходити з профілів, якщо ви заходите з чужих комп’ютерів.

9) Якщо ви відчуваєте, що є в зоні ризику – використовуйте апаратні засоби захисту на кшталт Yubikey.

Слідчі Тернопільського управління СБУ завершили розслідування щодо депутатів російської держдуми, які голосували за визнання “л/днр”

Азербайджанець хотів “підім’яти” під себе чортківський слідчий ізолятор