Політичним партіям хочуть утричі зменшити держфінансування

Поділитися
Політичним партіям хочуть утричі зменшити держфінансування: чому це може нашкодити?
Уряд пропонує зробити політичні партії (не)залежнішими, скоротивши їм фінансування
На фінансування політичних партій з державного бюджету хочуть виділяти менше коштів. Відповідний законопроєкт подав Кабінет міністрів.
Аналітики Центру спільних дій пояснюють, у чому суть цього рішення і чому воно може зашкодити.
Зараз щорічний обсяг фінансування обраховується, спираючись на мінімальну зарплату (6700 грн у 2023 році). У законопроєкті пропонують змінити цей принцип та обраховувати фінансування, спираючись на прожитковий мінімум працездатних осіб (2684 грн у 2023 році). Через це обсяг коштів, який виділяють на політичні партії з держбюджету, зменшиться майже втричі.
У першому кварталі 2018 року було ось так
Також право отримати державне фінансування матимуть ті партії, які набрали не 5% голосів на останніх виборах до парламенту (як відбувається зараз), а 2%. Тобто кошти, які виділять з держбюджету, розділять між більшою кількістю партій.
“Це рішення може нашкодити незалежності політичних партій. У 2016 році такий інструмент фінансування ввели для того, щоб зменшити залежність партій від олігархів. Партії можуть використовувати ці кошти на свою статутну діяльність і розвиток, навчання членів, створення аналітичних центрів. Такий інструмент існує у європейських країнах і дозволяє партіям розвиватися”, – пояснює аналітикиня Оксана Заболотна.

Утім, законопроєкт має й позитивну норму. Він стимулює партії залучати людей з інвалідністю: у рішенні встановлюють фінансові стимули брати їх у список партії.

Українці почали більше купувати

Вся правда про журналістику в ІТ