Поєднання державних гарантій з програмою доступних кредитів дозволить суттєво розширити доступ малих агровиробників до фінансування

Поділитися

Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, створений для покриття ризиків малих агровиробників розміром до 500 га, незабаром почне видавати перші гарантії. Потенційний обсяг кредитів дрібним фермерам під гарантії Фонду може досягти 43 млрд грн за умови поєднання гарантій ФЧГК із державною програмою “5-7-9”. Про це йдеться у дослідження KSE Агроцентр, підготовленому за підтримки Програми USAID АГРО. 

Повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України мало суттєвий вплив на сільське господарство. Лише за перший рік повномасштабної війни прямі втрати внаслідок знищення або пошкодження активів українських сільгоспвиробників становили 8,2 млрд дол. США. Водночас непрямі втрати – скорочення доходів сільгоспвиробників через падіння виробництва, зниження внутрішніх цін і підвищення собівартості – вже становлять понад 40,2 млрд дол.США. З них 14,5 млрд дол. США – це втрати через зниження внутрішніх цін на основні сільськогосподарські культури.

Відновлення агросектору потребуватиме суттєвого капіталу. Одним з інструментів розширення доступу аграріїв до фінансування є Фонд часткового гарантування кредитів в сільському господарстві (ФЧГК),  який вже незабаром розпочне надавати часткові гарантії на залучені кредитні ресурси сільгоспвиробникам, що мають до 500 га земельного банку.

З початку 2023 року станом на кінець вересня – понад 11,1 тис. сільгоспвиробників отримали банківське фінансування, з них понад 8,6 тис.  — за державною програмою «5-7-9». Сукупний обсяг залучених сільгоспвиробниками кредитів у 2023 році склав 56,3 млрд грн, в тому числі 33,3 млрд грн — за програмою «5-7-9». При цьому близько 35% від усієї суми кредитів, залучених українськими сільгоспвиробниками, було покрито державною програмою портфельних гарантій. Однак  такі гарантії надавались переважно середнім та великим сільгоспвиробникам, з обсягами земельного банку понад 500 га. Отже,  існує нагальна потреба у повноцінному функціонуванні ФЧГК, адже фонд покриватиме частину кредитних ризиків  виробників із земельним банком до 500 га.

За даними дослідження Світового банку та Київської школи економіки, орієнтовно 63% зацікавлених у кредитах малих сільгоспвиробників готові сплачувати як мінімум 5% річних, а 37% готові сплачувати як мінімум 7% річних за користування кредитом.

Відтак, якщо ФЧГК співпрацюватиме з державною програмою «5-7-9», потенційно 6,5-11,1 тис. малих сільгоспвиробників зможуть скористатись гарантіями Фонду. У разі, якщо ФЧГК не співпрацюватиме з програмою «5-7-9» – то не більш як 1,2 тис. сільгоспвиробників зможуть стати бенефіціарами Фонду через низький попит на кредити з високою відсотковою ставкою.

Виходячи з середнього обсягу бажаного кредиту в 3,9 млн грн (варто зауважити, що медіанне значення значно менше і складає 1,5 млн грн), ми можемо  говорити, що за умови співпраці ФЧГК з програмою «5-7-9» потенційний обсяг виданих кредитів може сягати 25,4 – 43,3 млрд грн. Якщо ж співпраці з програмою «5-7-9» не буде – максимальний розрахунковий обсяг потенційних кредитів складатиме близько 4,7 млрд грн.

Шлях до Євросоюзу: які наступні кроки України?

Що таке Ламбруско та як його правильно пити