З теплом чи з морозами: якою буде зима?

Поділитися

Після аномально теплих вересня та жовтня, холод огорнув Україну. Люди готуються до зими та намагаються передбачити — чого ж чекати від нового сезону. Питання зимової погоди стає особливо важливим, зважаючи на загрозу російських атак української енергетичної інфраструктури. Тим часом, прогнози синоптиків коливаються від апокаліптичних до дуже обнадійливих. Думки та очікування зібрав Центр громадського моніторингу та контролю.

Рекордна осінь

Цьогорічний жовтень вчені називають найтеплішим на Землі за всю історію спостережень. Більше  того — став п’ятим місяцем поспіль з рекордно високою глобальною температурою. Рекорди зафіксували і у Києві. Зокрема, найтеплішим днем за весь час спостережень в українській столиці стало 14 жовтня, коли  максимальна температура після полудня сягнула +22,5°С.

З настанням листопада осінь нарешті заявила про свої права: температура почала знижуватися. Похолоднішання триватиме і у другій половині місяця. Зокрема, за прогнозами українських синоптиків, вночі стовпчики термометрів опускатимуться до нуля. 

Що чекає взимку?

Мало снігу і відносно тепла погода: що ближче до зими, то більш одностайними стають прогнози синоптиків. За словами завідувачки відділу кліматичних досліджень та довгострокових прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту Вазіри Мартазінової, зима принесе опади, але навряд чи будуть значними. 

“В основному, взимку будуть дощі, буде мокрий сніг… Тобто, якщо раніше, як всередині попереднього сторіччя, випадав сніг, то тепер випадатиме мокрий сніг”, — прогнозує Мартазінова.

Про те, що зима 2023-2024 не матиме особливих відмінностей від минулорічної, яка була досить м’якою, йдеться і у прогнозі сервісу Wisemeteo. Середня температура повітря взимку становитиме близько 0°С. А перші морози очікують приблизно 2 грудня. Саме тоді температура опуститься до -2°С.

Хоча є й тривожні прогнози, які інколи “вистрілюють” гучними заголовками в мережі. Зокрема, чимало видань обіцяли на зиму  2023-2024 сніг і низькі температури, через те, що над Північним полюсом триває формування полярного вихору. 

Все буде змінюватися

Українська синоптикиня Наталка Діденко закликала не звертати увагу на “страшилки” про погоду в Україні взимку. “Немає таких професіоналів, які б сказали про далеку зиму. Є якісь розробки, науковці щось вивчають і займаються цими прогнозами. Вони дуже умовні — опадів більше чи менше, температура повітря буде вищою за норму чи нижчою. Пересічній людині воно ні про що не скаже — ми знаємо, що однаково взимку буде холодно і коли-не-коли буде сніг”, — розповіла Діденко.

Запастись генераторами

Тим часом, міністр енергетики України Герман Галущенко ще у жовтні радив українцям запасатися генераторами та аналогічними приладами на зиму, щоб полегшити наслідки від можливих тривалих відключень світла. Він зазначив, що Росія, як і минулої зими, знову спробує завдавати ударів по нашій енергетичній інфраструктурі. Чиновник додав, що зі свого боку Міністерство та українська ППО зроблять все, щоб українці генераторами не скористалися.

Удар по водіях: чому дорожчає автомобільне пальне?

Найприбутковіша на Тернопільщині та Україні релігійна організація збирає 30 тонн макулатури, щоб попи у Зарваниці могли заряджати свої Tesla та інші дорогі електроавтомобілі