Які партії отримають кошти із держбюджету у 2024 році?

Поділитися

У 2024 році в держбюджеті на фінансування парламентських партій передбачено менше коштів, ніж визначено законодавством. Фінансування для забороненої проросійської “Опозиційної платформи — за життя” у цьому році не заплановано і очікувані 148,3 млн гривень залишаться в бюджеті. Про це йдеться у відповіді НАЗК на запит Руху ЧЕСНО.

У бюджеті на 2023 рік кошти для ОПЗЖ були передбачені. Востаннє партія отримувала держфінансування у першому кварталі 2022 року, і ця сума становила 33 млн гривень.
Зазначимо, що у червні 2022 року проросійська партія ОПЗЖ була заборонена рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду. Вже у вересні НАЗК видало наказ про припинення державного фінансування партії.

У бюджеті на 2024 рік загалом закладено 840,5 млн гривень на фінансування статутної діяльності парламентських партій. Водночас відповідно до визначеної законодавством формули ця сума мала би становити 988,9 млн гривень.
Довідково: Обсяги фінансування розраховуються за формулою: 1% мінімальної заробітної плати за попередній рік (6700 гривень), помножений на загальну кількість виборців (14,7 млн людей у 2019 році). Із цієї суми 90% розподіляються пропорційно між партіями за результатами виборів, а ще 10% — між тими, хто дотримався гендерного розподілу (не менше ⅔ представників однієї статі в парламенті).

НАЗК у відповідь на запит Руху ЧЕСНО пояснило, що, хоча загальний обсяг розраховувався за цією формулою, у бюджет на 2024 рік видатки на діяльність ОПЗЖ не увійшли.
Таким чином, партія “Слуга народу” цього року має отримати 490 млн гривень, “Батьківщина” — 92 млн, а “Європейська солідарність” — 141 млн. Ще 115 млн гривень передбачено для “Голосу” — НАЗК відновило держфінасування партії на початку 2024 року. Нагадаємо, що з 2021 року партія не отримувала коштів з бюджету через виявлені порушення у звіті за 2020 рік. Дві партії отримують надбавки за дотримання гендерного балансу в парламенті — “Європейська солідарність” та “Голос”.

“Кошти для ОПЗЖ не закладено в бюджет 2024 року, адже партія заборонена та точно не продовжуватиме свою діяльність. Хоча минулого року фінансування було передбачене за формулою, визначеною в законі, ОПЗЖ також його не отримала. Водночас через ліквідацію юрособи ми не побачимо фінансових звітів партії з 2020 року і, відповідно, не знатимемо, хто її фінансував, як вона витрачала державні кошти та чи є у її фінансуванні російський слід”, — пояснює координаторка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.

Національне агенство запобігання корупції відновило державне фінансування статутної діяльності політичної партії “Голос”, яке було призупинене з 2021 року. Про це Руху ЧЕСНО стало відомо з перших результатів відновлення звітування партій та їхніх перевірок НАЗК.

У Нацагенстві повідомили, що за результатами аналізу уточнюючого звіту та наданих підтверджуючих документів встановлено, що партія “Голос” усунула причини, що зумовили зупинення фінансування.

Лідерка партії “Голос” Кіра Рудик в коментарі Руху ЧЕСНО зазначила, що кошти ще не надійшли, тому партія наразі не визначилась, куди саме їх спрямує.
Нагадаємо, раніше, відповідно до висновку НАЗК від 21 грудня 2020 року у звіті політичної партії “Голос” про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру за 2 квартал 2020 року було виявлені недостовірні відомості в частині витрат на суму 1 328 280 грн.

Рішення про відновлення державного фінансування партії Національне агенство з запобігання корупції прийняло в кінці грудня 2023 року, відповідно до законодавства “Голос” почне отримувати кошти з першого кварталу 2024 року.

За три роки партія не отримала з бюджету понад 227 млн гривень. У 2021 році “Голос” не фінасувався лише у 2 кварталі (20 млн гривень), тоді партія виграла один з судів проти НАЗК та отримала кошти за друге півріччя. Пізніше НАЗК оскаржило це рішення у Верховному суді. У 2022 та 2023 роках передбачені на діяльність “Голосу” 103,5 млн гривень (разом 207 млн гривень) залишились у держбюджеті.
Так, у звіті партії “Народ” за 4 квартал 2020 року не відображено відомості про фінансові зобов’язання на майже 30 тис. грн, що є адміністративним правопорушенням.

Натомість у звіті “Патріотичної партії України” за 4 квартал 2021 року відсутня інформація про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру від 14 місцевих партійних організацій, що є адміністративним правопорушенням

Епідемія “зомбі-оленів” поширюється у Єллоустонському національному парку США

На Буковині судитимуть учасників злочинної групи за організацію схеми ухилення від мобілізації