Зростання надбавок, індексація та нові вимоги щодо стажу: які зміни чекають пенсіонерів у 2024 році

Поділитися

Попри складну економічну ситуацію та невизначеність з міжнародною фінансовою допомогою, в Україні у 2024 році зростуть зарплати та соціальні виплати. 1 січня набув чинності Державний бюджет України на 2024 рік, який передбачає збільшення прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. Відповідно, зростуть і пенсії. Скільки отримуватимуть українські пенсіонери в цьому році, чи слід розраховувати на індексацію та які зміни в отриманні соціальних виплат набули чинності з початком нового року пояснює Центр громадського моніторингу та контролю.

Якими будуть пенсії у 2024-му

В перший день 2024 року в Україні зросли два ключові показники прожитковий мінімум та мінімальна зарплата. Розмір мінімального окладу українців протягом року зміниться двічі: з 1 січня він складає 7 100 грн (тоді як у 2023-му – 6 700 грн), а з 1 квітня 8 000 грн. Через це зросте і прожитковий мінімум: у порівнянні з 2023 роком він підвищиться на 331 грн до 2 920 грн.

Мінімальна пенсія з першого січня зросла на 268 грн (12,8%) і тепер становить 2 361 грн. Відповідно, зросла і максимальна пенсія, яка не може перевищувати десять мінімальних до 23 610 грн. У пенсіонерів, старших за 65 років, що мають повний страховий стаж (30 років для жінок і 35 для чоловіків), пенсія, яка не може бути меншою, ніж 40% “мінімалки”, зросте до 2 840 грн. Доплати до пенсії за понаднормовий стаж чи особливі заслуги також збільшаться: за кожен рік понаднормового стажу на 2,68 грн, за орден чи почесне звання “заслужений” на 54 грн, за почесне звання “народний” на 108 грн. Перерахунок усіх  пенсій буде здійснено автоматично.

Зміни щодо стажу

А ось тим українцям, які лише виходять на пенсію, Уряд підготував не дуже добрі новини: з кожним роком вимоги щодо стажу будуть зростати. З 2024 року для виходу на пенсію у 60 років необхідно мати від 31 року страхового стажу (раніше 30). Для виходу на пенсію у 63 роки цей стаж має бути не меншим за 21 рік, а для виходу в 65 років не менше 15 років. Хто не має 15 років страхового стажу, у 65 років отримає від держави  соціальну допомогу, обсяг якої буде залежати від рівня доходів. Але виплата не перевищуватиме прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, тобто 2 361 грн. Якщо ж людина не має достатньо стажу для виходу на пенсію, його можна докупити або допрацювати, нагадують у Пенсійному фонді. Один місяць страхового стажу обійдеться в 2 948 грн, відповідно, один рік у 35 376 грн.

Чи буде індексація?

Попри складну економічну ситуацію та невизначеність з міжнародною фінансовою допомогою Україні, пенсії виплачуватимуть вчасно, заявив нещодавно прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Більше того, у березні-квітні очікують індексації пенсій. Але якою вона буде поки що невідомо. За попередніми розрахунками, пенсіонери можуть отримати збільшення виплат в межах 7%. Утім, за словами прем’єр-міністра, Уряд готує законопроєкт щодо зміни механізму індексації. Зокрема, пропонують впровадити різні коефіцієнти для різних категорій пенсіонерів. А отже і виплати зростуть нерівномірно: українці, що вийшли на відпочинок нещодавно, можуть отримати менше підвищення, аніж люди, які вже давно на пенсії. Так в Уряді прагнуть вирівняти диспропорцію у пенсіях між громадянами, як вийшли на пенсію у різний час.

 

Завтра у Борщові дадуть грошову допомогу біженцям з півдня і сходу України

Мільйони поза домом. Чи повернуться українські біженці на батьківщину