Розробники чат-боту для вагітних “Буду мамою” презентують новий функціонал сервісу

Поділитися

Мета оновлення – підвищення обізнаності вагітних про безоплатні медичні послуги для майбутніх мам і протидія корупції в медичній сфері.

Спостереження вагітності і медична допомога при пологах є пріоритетними медичними послугами. За кожен місяць ведення вагітності однієї пацієнтки в амбулаторних умовах медичні заклади отримують від держави 786 ₴, а за пологи – щонайменше 15 137 ₴. Незважаючи на це, українці продовжують платити за обстеження та аналізи, гарантовані державою. За даними опитування БФ “280 днів” серед жінок, котрі народили в 2021-2022 роках, 58% респонденток сплачували за пологи, а 40% робили “благодійні внески” на вимогу медичного персоналу. Задля протидії подібній практиці розробники чат-боту “Буду мамою” створили спеціальний “антикорупційний” розділ сервісу.

Чат-бот “Буду мамою” – це спеціалізований цифровий сервіс для вагітних, розроблений ГО “Ліки Контроль” та БФ “280 днів” на основі відкритих даних за підтримки проєкту USAID/ UK aid “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS”. Чат-бот розпочав роботу в квітні 2023 року, і сьогодні кількість користувачів становить майже 30 тисяч осіб. Чат-бот містить покроковий алгоритм щодо того, як отримати безоплатний супровід вагітності, медичну допомогу при пологах і неонатальні послуги. Жінка вказує свій тиждень вагітності, отримує перелік необхідних обстежень та аналізів згідно її терміну і одразу знаходить найближчу жіночу консультацію чи пологовий будинок, де ці послуги надаються безоплатно (незалежно від прописки вагітної чи її фактичного місця проживання). 

Завдяки новому функціоналу чат-боту користувачі в кілька кліків можуть дізнатися, скільки саме коштів конкретний медичний заклад отримує від держави за спостереження вагітності в амбулаторних умовах, медичну допомогу при пологах, допомогу новонародженим у складних неонатальних випадках як в розрахунку за одну особу, так і загалом за рік. Чат-бот також надає інформацію про середній рівень заробітних плат медичного персоналу.  

“Ми розуміємо, що прямі заклики уникати неправомірних платежів не працюють, особливо коли мова йде про таку чутливу тему, як здоров’я. Натомість ми обрали стратегію загального просвітництва для того, щоб пацієнти бачили, як саме працює медична система, за що вже сплачено і в якій кількості, могли аналізувати інформацію і робити висновки. Наш чат-бот пропонує користувачам покрокове пояснення, як отримати якісну медичну послугу без хабарів. Ми впевнені, що досвід безоплатного спостереження вагітності і пологів сприятиме тому, що пацієнтки уникатимуть неправомірних грошових внесків і в подальшій взаємодії з медичними закладами ”, – говорить Наталія Гуран, голова громадської організації “Ліки Контроль”.

“Ми щодня спілкуємося з десятками вагітних і знаємо, що сьогодні матеріальний стан багатьох молодих родин є вкрай складним. Але навіть в такій ситуації майбутні мами продовжують сплачувати за послуги, які вже оплачені державою. Найчастіше це відбувається саме через брак інформації про безоплатні послуги, і наше завдання – надати цю інформацію у простий і зручний спосіб. Зараз ми також працюємо над новим розділом чат-боту, з якого вагітні можуть дізнатися все як про свій стан, так і про особливості програми медичних гарантій. Період вагітності – це час, коли жінка переосмислює власні цінності. Тому це напрочуд вдалий момент, щоб розвивати культуру нульової толерантності до корупції, яку майбутня мама передасть далі своїм дітям”, – говорить Алеся Азарова, директорка благодійного фонду “280 днів”. 

“Національна служба здоров’я України щодня докладає зусиль не лише для того, щоб забезпечити громадян пріоритетними медичними послугами, а й щоб сприяти прозорості цього процесу. Дані про оплати медичним закладам за надані послуги пацієнтам – публічні, і НСЗУ всіляко підтримує доступ до інформації, корисної для суспільства і сприятливої для протидії корупції”, – зазначила Наталія Гусак, голова Національної служби здоров’я України. 

«Повномасштабна війна не зупинила розвиток сфери відкритих даних. Чат-бот «Буду мамою» є прикладом того, як open data проєкти можуть вирішувати соціальні питання, сприяти антикорупційним процесам і розвʼязувати проблеми воєнного часу. Завдяки чат-боту тисячі жінок, зокрема, які стали внутрішньо переміщеними особами, отримали змогу захистити власні інтереси, а державні установи — можливість підвищити прозорість своєї діяльності», — говорить Надія Конащук, керівниця напряму відкритих даних USAID / UK aid проєктy «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS».

Для того, щоб отримати інформацію про фінансове забезпечення медичних закладів в чат-боті, необхідно обрати конкретний заклад в меню “Вагітність” (Жіночі консультації) або “Пологи” (Пологові будинки) за геолокацією або населеним пунктом та натиснути опцію “Про гроші”. Покрокова інструкція доступна за посиланням  “Про гроші”: скільки медичні заклади отримуть за спостереження вагітності і пологи Розробники чат-боту не лише закликають користувачів уникати хабарництва і  інформують про вже оплачені державою медичні послуги, але й надають жінці підтримку у захисті своїх прав: чат-бот містить алгоритм дій у випадках, коли в безоплатних послугах відмовляють.  

Чи багато залишились в Україні “шльопних” прихильники рускава міра можна буде побачити на концертах вульгарної Олі Полякової, яка вирушає у тур Україною

Ветерани та їхні родини можуть отримати 1,5 млн грн гривень на відкриття та розвиток бізнесу