Під час обговорення питання платежів при оформленні закордонного паспорта на засіданні Громадської ради При ДМС України, що відбулося 3 квітня, Голова Служби Сергій Радутний пояснив представникам громадськості, куди саме надходять кошти і як вони витрачаються. На засіданні також був присутній представник політичної партії «Демократичний альянс» Іван Фурлет.
На сьогоднішній день при оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон у звичайному режимі (протягом місяця) громадяни оплачують державне мито (170 гривень), а також вартість адміністративної послуги (87 грн. 15 коп.) та вартість документу (120 грн.). Загальна сума платежів складає 377 гривень 15 коп.
При цьому, державне мито громадяни оплачують безпосередньо до загального фонду державного бюджету, і міграційна служба жодним чином не може розпоряджатися цими коштами.
Кошти від сплати вартості адміністративних послуг (87 грн. 15 коп.) оплачуються на казначейські рахунки територіальних органів ДМС, які щоденно із зазначених рахунків перераховують ці кошти до загального фонду державного бюджету України.
Протягом першого кварталу 2014 року територіальні органи ДМС перерахували до загального фонду державного бюджету 66 млн. грн., які надійшли від громадян у якості оплати вартості адміністративних послуг.
Кошти від оплати вартості документу (120 грн.), надходять на казначейські рахунки територіальних органів ДМС та перераховуються ними на спеціальний казначейський рахунок Державної міграційної служби України.
Міграційна служба за ці кошти (120 грн.) здійснює закупівлю бланків закордонного паспорта на Державному підприємстві «Поліграфкомбінат «Україна» (ціна бланку складає 82 грн. 80 коп.) та оплачує послуги персоналізації бланку, а саме нанесення персональних даних громадянина на полікарбонатну сторінку паспорта на спеціальному обладнанні (вартість послуг складає 37 грн. 20 коп.,
персоналізація здійснюється на Державному підприємстві «Державний центр персоналізації документів».
Сергій Радутний підкреслив, що кошти, які надходять та витрачаються зі спеціального казначейського рахунку ДМС, є абсолютно підконтрольними державі та не можуть витрачатися на будь-які інші цілі.
Враховуючи той факт, що у державному бюджеті на 2014 рік не передбачено фінансування для міграційної служби на придбання бланків закордонних паспортів та їх персоналізацію, кошти, які надходять від громадян на спеціальний казначейський рахунок ДМС України, є єдиним джерелом фінансування витрат, пов’язаних із закупівлею бланків та їх персоналізацією.
Таким чином, у випадку припинення оплати вартості бланка громадянами, міграційна служба не зможе закупити бланки та оплатити послуги з їх персоналізації та змушена буде припинити видачу закордонних паспортів до виділення відповідного фінансування з державного бюджету України.
Сергій Радутний зазначив, що міграційна служба направила до МВС пропозиції щодо невідкладного нормативно-правового урегулювання ситуації із врахуванням рішень Верховного Суду України, ухваленими у грудні 2013 року, але виходячи з поточної економічної ситуації в державі, зниження загальної суми платежів (377 грн. 15 коп.) при оформленні паспорта для виїзду за кордон навряд чи є можливим, оскільки оформлення закордонного паспорта зі сплатою лише держмита у розмірі 170 гривень призведе до втрати державним бюджетом понад 400 мільйонів гривень вже у 2014 році і ця цифра щороку зростатиме разом з кількістю оформлених документів.
Голова міграційної служби висловив надію на розуміння громадян та зазначив, що остаточно питання платежів при оформленні паспорта для виїзду за кордон буде урегульовано із прийняттям Верховною Радою України відповідного закону, яким буде визначено перелік та вартість адміністративних послуг, які надаються органами влади в Україні.