3 1 по 11 серпня приймальні комісії вищих навчальних закладів вивішують списки абітурієнтів, рекомендованих до зарахування на навчання за державний кошт. Тисячі молодих людей по всій Україні перевірятимуть свою наявність у цих списках та подаватимуть до приймальних комісій оригінали документів.
Завдяки активістам кампанії «Проти деградації освіти» майбутні студенти також отримують інформацію про ті загрози, які на них можуть очікувати під час здобуття вищої освіти.
В листівках, які активісти роздають біля приймальних комісій, йдеться про норми законопроекту №1187 «Про вищу освіту». Цей законопроект отримав у народі назву «КоСяК» за першими літерами прізвищ його авторів, депутатів-регіоналів Сергія Ківалова, Миколи Сороки та Григорія Калетніка. Всі вони також є ректорами не дуже відомих та рейтингових українських ВНЗ. Цей документ передбачає можливість скорочення кількості студентів, які отримуватимуть стипендії, підвищення вартості контрактного навчання, скорочення держзамовлення, відрахування студентів за порушення будь-яких, встановлених керівництвом університету, правил, суттєве обмеження автономії вищих навчальних закладів, повернення вступних іспитів та низку інших антиосвітніх “нововведень”.
Ті ж абітурієнти, які не знайшли свої імена у списках, рекомендованих до зарахування, і мають намір повторно складати ЗНО наступного року, дізнались, що 2013 рік може стати останнім роком вступу за результатами зовнішнього незалежного оцінювання. Завдяки ще одному освітньому законопроекту – про внесення змін до чинного закону «Про вищу освіту» – Григорія Калетніка і його сина Ігоря, – теж народного депутата, але від Компартії, – може бути запроваджено корупційну систему вступних іспитів. Виші отримають можливість проводити вступні іспити, що призведе до нівеляції ЗНО та стрімкого зростання рівня хабарництва у ВНЗ. Таким чином майбутнім абітурієнтам загрожує втрата можливості прозорого та справедливого вступу до вищих навчальних закладів.
Ігор Климчук, студент, активіст громадянського руху «Відсіч»: «Очевидно, що пани регіонали, за сумісництвом ректори написали законопроект під себе, абсолютно не зважаючи на потреби вищої освіти і студентства зокрема. По суті, це чергова реінкарнація законопроекту, який був запропонований міністром Табачником ще 2010 року, але так і не був прийнятий, через масові протести. Вони хочуть дати змогу міністерству освіти керувати університетами в ручному режимі, а натомість дають право адміністрації вишів призначати стипендії студентам на власний розсуд. Тобто якщо якийсь ректор вирішить що в його ВНЗ стипендію отримуватиме лише один студент – це буде цілком законно. Про розвиток освіти відповідно до світових тенденцій теж не йдеться у цьому законопроекті, там прописані або лише декларації (про Болонський процес), або взагалі відсутні згадки, як про вільний вибір частини дисциплін студентами. »
Кампанія на захист ЗНО була розпочата в червні цього року в рамках більш широкої кампанії «Проти деградації освіти». Листівки з описом загрози нівеляції зовнішнього оцінювання активісти поширювали під пунктами здачі ЗНО у 25 містах, під вищими навчальними закладами під час вступної кампанії (в тому числі у Тернополі), і продовжують інформувати майбутніх студентів протягом першої половини серпня в період подачі оригіналів документів до приймальних комісій ВНЗ.