Якщо розбився термометр…

Поділитися

21 червня близько 19-ї години на пункт зв’язку пожежно-рятувальної служби міста надійшла інформація про те, що в одній з житлових квартир по вулиці Л.Курбаса обласного центру після розбиття ртутного термометра неповнолітньою дитиною стався розлив металевої ртуті. На щастя, господарі квартири не ризикнули прибирати ртуть самостійно, а одразу зателефонували до рятувальників.

Особовим складом групи рятувальних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління МНС області, одразу ж після оперативного прибуття на місце події, було зібрано небезпечний метал та проведено демеркурізацію приміщення. Як показало зважування, на підлозі було розлито близько 5 грамів ртуті. Небезпечну речовину вилучено для подальшої утилізації.

Про те, як правильно зібрати ртуть, що витекла з розбитого термометра, і як уникнути її шкідливої дії повинен знати кожен!

Ртуть небезпечна. Це аксіома. Потрапити в організм вона може двома шляхами: через травний тракт або через дихальні шляхи. З’їсти ртутну кульку ви, звичайно, навряд чи зможете. (Виняток – ви маленька дитина. Але в цьому випадку потрібно викликати блювоту і терміново телефонувати до швидкої). А ось вдихнути пари ртуті при наявності розбитого градусника – запросто. Результат – ртутне отруєння, яке довгий час може протікати без яких-небудь загальних симптомів. Дратівливість, нудота, схуднення. Подумаєш, з ким не буває: тиждень був складним, і потім – у місті взагалі жити шкідливо. Проте отруєння повільно, але вірно підкрадається до найважливішої ділянки нашого організму – центральної нервової системи і нирок.

Якщо ви розбили градусник, пам’ятайте головне – прибирати ртуть треба ретельно й швидко.

Що потрібно робити

1. Перед збором ртуті одягніть гумові рукавички: речовина не повинна стикатися з оголеними ділянками шкіри.

2. Обмежте місце події. Ртуть прилипає до поверхонь і може бути легко рознесена на підошвах до інших ділянок приміщення.

3. Максимально ретельно зберіть ртуть і всі частинки градусника що розбився  в скляну банку з холодною водою, щільно закрийте кришкою яка закручується. Вода потрібна для того, щоб ртуть не випаровувалася. Банку тримаєте далі від нагрівальних приладів.

4. Дрібні крапельки можна зібрати за допомогою шприца, гумової груші, двох листів паперу, лейкопластиру, скотчу, мокрої газети.

5. Банку необхідно передати фахівцям служби «101».

6. Відкрийте вікна і провітріть приміщення. Якщо і залишилися які-небудь випаровування, нехай вивітрюються у вікно.

7. Місце розливу ртуті обробіть концентрованим розчином марганцівки або хлорного вапна. Це окислить ртуть. Якщо ні того, ні іншого в будинку не знайшлося, можна приготувати гарячий мильно-содовий розчин: 30 грамів соди, 40 г тертого мила на один літр води.

 

Що бажано зробити

1. Звернутися за допомогою або консультацією до чергового МНС, зателефонувавши на номер телефону «101» (дзвінки на короткий номер з мобільного – безкоштовні).

2. Щоб не пропустити ні однієї кульки ртуті, можна скористатися ліхтариком або лампою.

3. Допоки не прибули працівники МНС ємкість з ртуттю слід виставити на балкон. За умови, звісно, що за вікном прохолодніше, ніж у приміщенні. При низьких температурах виділення отруйної пари зменшується.

4. Пийте більше сечогінної рідини (чай, кава, соки), оскільки ртутні утворення виводяться з організму через нирки.

 

Чого робити не можна

1. Не можна викидати розбитий термометр у сміттєпровід. Два грами ртуті здатні забруднити шість тисяч кубометрів повітря.

2. Не можна підмітати ртуть віником: жорсткі прути тільки роздрібнюють отруйні кульки в дрібний ртутний пил.

3. Не можна збирати ртуть за допомогою пилососа:  повітря полегшує випаровування рідкого металу. До того ж, пилосос після цього доведеться відразу ж викинути.

4. Ні в якому разі не можна створювати протяг до того, як ви зібрали ртуть, інакше блискучі кульки розлетяться по всій кімнаті.

5. Не можна прати одяг і взуття, які контактували з ртуттю, в пральній машині. По можливості цей одяг краще викинути.

6. Не можна спускати ртуть у каналізацію. Вона має властивість осідати в каналізаційних трубах. До речі, витягти ртуть з каналізації – неймовірно складно.

 

Окрім термометрів з’єднання ртуті зустрічаються в різних технічних пристроях. Наприклад, у лампах денного світла, батарейках, деяких фарбах.

 

Будьте обережні! Якщо ви не впевнені, що вам вдасться самотужки ліквідувати загрозу ртутного отруєння, звертайтеся до служби порятунку – телефонуйте «101».

У Тернополі супер-пупер святкуватимуть День молоді

До тернополян в гості прилетіли оси