У Коропці вшанували найславетнішого кандидата в парламентарі за всю історію Тернопілля

Поділитися

12 січня Тернопільська обласна організація політичної партії «Українська платформа «Собор» на чолі з її лідером Русланом Куликом вшанувала пам’ять видатного борця за волю України, одного із активних громадських діячів нашого краю, уродженця Коропця Марка Каганця. Захід приурочений 131-ої річниці від дня народження героя.

Розпочалося дійство віршованими рядками Володимира Мельника: «… вшануймо – йому слава! Станьмо на коліна! Помолімся, коропчани і вся Україна. Щоб завжди на Україні панували злагода та спокій, щоб ми горенька не знали в теперішні роки».

Учасники заходу відзначили, що Марко Каганець став символом безкомпромісної боротьби за здобуття загального, безпосереднього, рівного та таємного виборчого права кожного українця.

Першим його вагомим здобутком стало заснування восени 1905 р. разом із кількома однодумцями читальні культурно-освітнього товариства “Просвіта”, до якої швидко потягнулися свідомі коропчани. Вони збиралися у винайманій селянській хаті і слухали голосні читки українських книг та часописів, здобували ази політичної грамоти.

Марко заснував і першим очолив кооперативну кредитну спілку. Не було жодного віча чи наради в повіті, окрузі і у Львові, в яких би він не брав участі. А коли навесні 1906 р. у Коропці спалахнуло небувале заворушення сільськогосподарських робітників, Марко ввійшов до складу страйкового Комітету й сміливо захищав своїх знедолених земляків.

Боротьба коропчан за свої права сягнула апогею на початку 1908 р. Місцеві селяни, яких очолив М. Каганець, виступили проти кандидатури польського графа, великого землевласника Станіслава Генрика Бадені, який тоді балотувався до галицького сейму і лицемірно заявляв про свій намір “захищати” їх інтереси. Він поставив перед сільським провідником вимогу не брати участі в передвиборній кампанії. За це йому була дана обіцянка одержати від графа 15 морґів поля. Але коропецький селянин відмовився від цієї ласки, відповівши посланцеві графа С. Г. Бадені: “Якби я на се мав іти, краще купив бим собі шнурок і повісився, а нарід я не продам…” За що й поплатився життям.

Виступаючи перед коропчанами Руслан КУЛИК зазначив: «… кожен має усвідомити, що від нас особисто залежить багато. Починати зміни потрібно з себе. Якщо виборець продає свій голос за 100 гривень, а потім хоче допомоги від депутата, який скупив наші голоси, то потрібно розуміти наслідки такої поведінки. Якщо потрібен буханець хліба, ми йдемо в магазин і купляємо, але не сподіваємось на те, що нам його хтось подарує. Безкоштовний сир – лише у пастці. Тому потрібно мати свідому громадянську позицію: не продавати свої голоси, брати участь у виборах не за гроші, а за власними переконаннями. Крім того, у житті потрібно чітко дотримуватися законодавства. Фальшування на виборах має стати найважчим злочином. Якщо ми дотримуватимемось в житті таких правил, лише тоді, я переконаний, ми отримаємо позитивний результат».

 

Чи вистачає палива керівництву Тернопільської міської ради?

Андрій Цибульський: “Тернопільські підприємці «штурмують» податкову та відділ державного реєстратора”