111

Час, коли на посаді голови Тернопільської облдержадміністрації працював Юрій Чижмарь, — 2007-2009 роки — можна назвати одним із найскладніших для держави й області. Загальну непросту ситуацію підсилювала економічна криза, що тільки розпочалася і, як тепер роблять висновки фахівці, вдарила по Україні чи не найбільше в порівнянні з усіма пострадянськими державами. Дотаційне Тернопілля, на відміну від промислових регіонів країни, не мало найменшої стабільної фінансової подушки. Тож програмою мінімум для керівництва краю було принаймні втримати виробництво й сільське господарство на плаву. Юрій Чижмарь разом із командою, яку сформував у краї, зробив більше — за багатьма показниками розвитку вивів область із останніх позицій в загальнодержавних рейтингах у першу п’ятірку. Нещодавно він побував у Тернополі. Оскільки в останні роки працював у Києві й про ситуацію в державі знає «з перших уст», «Про все» поцікавилось про стан справ у політиці й, звичайно, про Тернопілля, яке для Юрія Чижмаря, як зізнається, за роки роботи тут стало рідним. 

 — Юрію Васильовичу, Ви свого часу очолювали юридичний департамент МНС України, потім — службу глави секретаріату Президента, нашу область, працювали в Київській облдержадміністрації. Яка з посад найлегша?

— Легких не було — не той час. Із 2003 по 2009 рік, я жодного разу не був у відпустці. Зокрема на Тернопіллі, до прикладу, щоб завоювати довіру людей, доводилося багато працювати. Навіть журналісти визнавали, що в адміністрації після двадцять першої години працює лише «сьомий поверх». У певному сенсі робота поглинала особисте життя. Тому коли отримав указ про звільнення, не думаючи ані хвилини поїхав відпочивати. В цей час були комплексні перевірки облдержадміністрації, підключені СБУ, прокуратура, КРУ. Але я був спокійний, бо мав упевненість у своїх діях. Перевіряючі були здивовані, що за три роки роботи мною не роздано жодної сотки державної землі, окрім не більше двох гектарів, переданих в оренду власникам об’єктів нерухомості, що розташовані на цих ділянках. І це в той час, коли вартість землі була на піку максимальної, коли на цьому багато хто «збив» собі капітал.

Уже в червні 2010—го, коли влада кардинально помінялася, запросили на розмову в адміністрацію Президента. Приємно було почути, що попри наші політично різні позиції, результатами роботи очолюваної мною облдержадміністрації були задоволені. Приймати запрошення на нову посаду я не поспішав. Відверто кажучи, «підкупила» пропозиція очолити напрямок розвитку інвестиційної політики в Київській області. Це те, що мені подобалося, щодо чого в мене була купа ідей і пропозицій. І головне — цей напрямок не мав жодного відношення до політики. Але коли після призначення прочитав розпорядження про розподіл повноважень між заступниками голови, де жодним словом не йшлося про інвестиційну сферу, думку про деякі речі змінив кардинально…

— Ви очолили Тернопільщину в складні часи, коли облдержадміністрацію фактично ніхто за владу не вважав, керували регіоном 2,5 року. Як удавалося справлятися?

– Попри важку політичну ситуацію в області мені вдалося створити гарну команду молодих управлінців. При цьому політична приналежність не мала для мене значення. Головним було вміння і бажання працювати. Я не проводив масових чисток під «своїх», помилки кожного сприймав як особисті. І це дало результат. Для оцінки діяльності органів влади Кабінет міністрів проводить рейтинг соціально-економічного розвитку регіонів. Прийнявши область на 26 місці, за результатами 2008 року, ми згодом зайняли четверте місце серед регіонів України. Зауважте, за роки незалежності область не піднімалася вище 14 місця. Це каже про високий рівень виконавчої дисципліни та ефективність діяльності облдержадміністрації на той час. За це в 2010 році мене нагородили орденом «За заслуги» третього ступеня. Після мого звільнення за результатами 2010—го область знову скотилася на останні місця.

 

— Пам’ятається, не відразу Вас прийняли як «свого»…

— Краще поганий, але свій — було й таке. Але я на це не зважав. Регіон мав багато проблем, які треба було розв’язувати, тож оглядатися на плітки не мав ані часу, ані бажання. Ми стримали ріст цін на продукти харчування в кризу, відновили інфраструктуру після паводку 2008 року, збудували кардіоцентр у Тернополі, центр штучної нирки в Копичинцях, водолікувальний корпус обласної психоневрологічної лікарні, відкрили військовий ліцей, завершили будівництво десятка шкіль та садочків, скоротили вдвічі кількість сиріт у сиротинцях за рахунок усиновлення, забезпечили найкращі показники серед регіонів країни з оплати за енергоносії та рівня газифікації сіл. У багатьох населених пунктах Монастириського та Бучацького районів на 20-ому році незалежності навіть не було радіотелевізійного сигналу. Це питання довелося вирішувати з телерадіокомітетом України. Всього й не перерахуєш. Жителі краю побачили позитивні зрушення. Напевно, це й змінило їх ставлення до мене. Сьогодні себе почуваю тут своїм.

Продовження розмови читайте завтра15 comments

 1. iruna

  Ю,Чижмарь дуже розумний , порівняно зі всіма хто був до нього і після, суджу про нього як журналіст. І хай йому щастить!

 2. Лео

  Чижмарь фахівець? Дай покурити то шо ти куриш.

  1. Олексій

   Та чо..адекватна стаття..так себе бачить чижик…має право…як на мене – не найгірший губернатор..мій брат казав, що, певно, у 21 столітті на Тернопільщині це був найкращий грамотний чиновник…а брат мій заступник начальника управління…

 3. читач

  Юра, прощай!
  Про шо він говорить? Адміністрація після двадцять першої години працювала……ХА-ХА-ХА!
  Правильно буде сказати адміністрація після двадцять першої бухала і на дівок чекали, а вусатий циганський друг Іванко Наливайко – на хлопців!!!

 4. Олексій

  Міфи це все… Чим більше працюєш, тим більше товчуть…Шкода…Цікаво, кого на Тернопільщині не обливали б брудом?

 5. patriot

  нам не треба гастарбайтерів!най керують в своіх областях!ТЕРНОПІЛЬ_ТЕРНОПІЛЬСЬКИМ!!!!!!!!!!!!

 6. сонька

  Гарний він мужик, нічого не скажеш, високий красивий, навіть кислота не спортила. Але хай тоді в кіно знімається. Я про нього як губернатора памятаю, тільки махінації з коштами для постраждалих від потопу у 2008 р., а ще що він гарно говорив і виглядав. А ще памятаю цирк з єдиним центром, під час вииборів облради, а тепере ті всі єцики, яких він позаняв, тепер ярі регіонали, а завтра як треба підуть в комуністи чи націоналісти. Тому погоджуюся з першим коментарем ЗРАДНИК, бо по іншому це не називається.

  1. Олексій

   За депутатів він відповідати не може..їх Тарашевський набирав, щоб в крісло першого заступника голови облради сісти.. а щодо коштів від ремонту доріг, надання допомог постраждалим – все це байки..ніяких коштів ніхто не чіпав..як в людей вкрасти..це тупі бютівці поширювали байки з пяницею миколенком…якби деревляний поставив кухарського головою – був би толк..а так…фігня вийшла..Чижмарь найбільшінформаційно обговорювана фігура..бо є про що говорити..фігура національного масштабу..тому всі місцеві глухонімі чучмеки-політики так звані писк свинячий підняли…яких байок лише не придуають..он прочитав щойно в коменті якогось троля, що Чижик – циган..хотів би я бути таким циганом…толковий мужик..і все тут…

 7. patriot

  від троля-а хто тобі мішає біжи в іншу область і вициганюй але я думаю що інші області не настільки дурні щоб чужого підпускати!і такого як ти нам тут не треба-який перед чужими прогинається!!!треба гордитись що ти ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ!!!!!!!!!!!!

 8. Саня

  Кому що цікаво обговорювати. Розумію, що зараз в газетах піар друкують..політиків, банків, фірм. Але про Чижмаря мені цікаво почитати, і його думку також.на відміну від місцевих лашаріків. Дуже вже убогі принципи висувають. Я тут народився і все. А при чому тут це, якщо інтелектуально людина убога. Що доброго від неї можна чекати? Муц місцевий – а у верховній раді лише кнопкодав, Деревляний і Стойко – теж саме. От Сухий Ярослав, якби не ставились до нього, а розумний чоловік. Чи батя мій згадує про Колінця. Лише на сміх бере. А воно досі пхається. Не розуміє, що люди вже з нього пруться. От були Джоджик, Стойко, Деревляний депутатами Верховної Ради..Де у письмовій формі був оприлюднений хоч один звіт за рік роботи? Не має.. Вони вважають, що партії зобов”язані…Та людям..Мешканцям області!!! Що вони зробили??? Та за Ющенка і Юлю глотки дерли. І все.

 9. Даня

  Чижмарь тут два роки відкантував..рішав усі поняття..це місцеве бидло заважало працювати..Звичайно, що він тут буде висуватись, бо знає усі входи-виходи..Тут чимало людей досі за нього.. У нас в Золотому Потоці досі згадують, що за нього найбільше було зроблено… А дівчата…Так він мужик, ще й молодий..то що мають писати? добре, що хоч хлопів неприплітають, як його помічникові-заступнику..З такою логікою, якщо не одружений, то відразу гей, треба все запорізьке козацтво до сексуальних меншин зараховувати..

 10. Андрійко

  Досить вже його на Тернопільщині!!! Хватіт ющенківських синочків! В той період як і до останнього часу на тернопіллі процвітали корупція, черги кілометрові, бардак в господарці. Чим він хвалиться…?

 11. Степан

  А за Коломийчука чи Курницького того не було? Було!!! Просто Чижмарь був найпрогресивнішим! Він усі розпорядження вивішував на сайті ОДА. Тепер за це його ж довбуть..бо є інформація, що він робив…Нормальний він мужик..Тому така істерія навколо його персони…Он, не побоявся “Про все” дати інтервю..Це вам не голою сракою їжака прихлопнути! Недавно дивився інтервю Надала …Бачив мера нашого на багатьох каналах, радіо..в газетах..але вперше в житті почув, як перша особа міста відверто каже журналісту, що ви найопозиційніші до влади! То треба заслужити… Щоб мені не закидали, бо напишуть багато, знаю, у мене сестра в журналіст, але якщо Чижмарь дає інтервю сайту, який колошматить усіх по дєлу, значить кишка в нього не тонка… А сесруха казала, що якби таких як чижмарь хоч на 5 років на тернопільщину, то область точно піднялась…її вже тошнить від нинішнього пянички…

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.