111

Сьогодні ми завершуємо публікацію нашої розмови з головою Тернопільської облдержадміністрації Юрієм Чижмарем у 2007-2009 роках

У попередніх частинах інтерв’ю йшлося про те, за яких складних умов прийшов до влади на Тернопільщині Юрій Васильович, як області боролись з паводком у 2008 році, ставили пам’ятник Степану Бандері та проводили перші в історії України перевибори облради

–  Очевидно, певним компромісом можна було назвати й сприяння місцевим органам самоврядування у розв’язанні «сміттєвої» проблеми, що на той час назріла в Тернополі?

— Екологічні питання, пов’язані з вивозом та утилізацією сміття, для України в найближчих десять років будуть дуже актуальними. Навіть Київ з багатомільйонним бюджетом сьогодні не спромігся збудувати завод з утилізації відходів. Україна із всього ланцюга технологічного процесу утилізації сміття проводить тільки його сортування. Усе інше, а це 80-85 відсотків, складуємо на полігонах твердих побутових відходів, більшість з яких не паспортизовані й не облаштовані згідно з технічними та екологічними нормами. Якщо на карті країни точками позначити місця стихійного захоронення твердих побутових відходів, то вона стане схожою на хворого на кір.

Кардинально проблема із утилізацією сміття не вирішена й досі в області. Протягом  2009—10 років вдалося зняли напругу в стосунках між мерією Тернополя і громадами сіл, на території яких незаконно розміщено полігон. Я особисто виступив посередником між містом і сільськими громадами, багато зустрічався з людьми, переконав їх розблокувати дорогу. Натомість ми змусили місто виконувати фінансові зобов’язання перед сільськими громадами з належного утримання полігону, виділили ділянку землі під новий полігон та визначили сучасну технологію його утримання. Також вивчили досвід інших країн щодо цього й запропонували Кабміну розглянути питання реконструкції Ветсанзавод, на якому утилізовували тваринні відходи. У результаті нині Тернопіль включено в десятку міст, де за сприяння Агенства з реалізації національних проектів і при реальній підтримці теперішнього мера  втілюватиметься державна програма з будівництва сміттєпереробних заводів. Переконаний, що наші напрацювання ляжуть в основі цього проекту.

— Ви практично весь час пропрацювали в органах влади. Якою була попередня й є теперішня? Що змінилося? 

— Оцінку владі повинні давати люди на виборах. Я можу означити лише основні принципи, за якими мала б працювати влада, яка поважає народ. Економію бюджетних коштів треба здійснювати не урізуючи соціальні програми, а за рахунок скорочення видатків на державний апарат та реальної боротьби з економічною корупцією — відмиванням коштів через офшори, розкраданням ПДВ, тендерною корупцією. Резерви економіки слід шукати в оптимізації дозвільної системи підприємництва, ліквідації державної монополії, створення умов для інвестицій. Інвестора цікавить не стабільність влади, а прозорість ведення бізнесу й захищеність інвестицій, яку може гарантувати тільки незалежний суд. А з цим у нас поки що проблема. Тому й інвестицій чекати нема чого. Хіба з Кіпру, де відмивають гроші наші олігархи. Та й з правами людини не все в нас гаразд, цього не зауважує хіба що глухий чи сліпий.

А от у зовнішній політиці вважаю ми, попри внутрішні політичні проблеми, значно далі просунулися на шляху до євроінтеграції. Позитивом на мою думку є те, що за останні два роки з багатьма країнами вирішено питання щодо спрощеного, в тому числі безвізового режиму в’їзду для українців. До прикладу, Ізраїль, Гонконг, Аргентина, Македонія, Сербія, Чорногорія, Бруней, Боснія і Герцеговина. Відновлено південно-східний напрямок дипломатії та економічних зв’язків з країнами-лідерами цього регіону — Китаєм, Японією, В’єтнамом, Сінгапуром. Із проблем у зовнішній політиці найбільшими, на мою думку, є зниження демократичного іміджу країни й провал газових перемовин.

Щодо порівняння із теперішньою владою, попередня влада не мала єдності. Існувала не тільки опозиція, а ще й «опозиція при владі». І це дуже негативно впливало на можливості керівників на місцях розв’язувати проблеми регіонів. Сьогодні зовсім інша ситуація. Опозиції взагалі нема, або її роль виконують на замовлення такі собі «ляшки» та їм подібні. Ця ситуація ще гірша за попередню. При відсутності структурованої сильної опозиції центральна й місцева влада виходить з-під контролю не тільки суспільства, а й Президента. Влада стає більш корумпованою і антинародною, бо немає контролю над нею, немає альтернативної думки. Така ситуація створює умови для адміністративної та інформаційної ізоляції влади від суспільства. Так легше управляти країною, але досягти позитивних змін неможливо.

 

 7 comments

 1. Степан

  Цікаве інтерв’ю. Можна не погодитись з багато чим, але цікаво було почитати. Я колись був на прийомі в Чижмаря, то бачу він як мав свої переконання, так і дотримується. Бо він тоді стільки понарозказував, бо певно, мав хороший настрій
  І щодо коментарів. Як побачив вранці інтерв’ю з Чижмарем, зрозумів, що нарешті проплачені коментатори перестали лити бруд..Таке враження, що їм зарплату не заплатили..Бо першу частину інтерв’ю так закидали лайном, що аж гидко було. Мені сусід розказував. Закінчив політех, не має роботи. То таких як він найняли 20 хлопців у штабі наливайченка. От вони й всіх обсерають, а тільки того кадебіста хвалять. Питаю навіщо Тобі це? А він – мені в Бережанах не жити. Там й так вже обирали колись такого. Їм не привикати… Напевно, не підуть на вибори розумні молоді люди, які читають це все в інтернеті і розчаровуються

  1. Андрій

   Чижмарь молодець. Молода людина і стільки добилась в житті. В будь-якому випадку – респект і уважуха.. Щоб там ті проплачені під*раси не писали.

 2. Дмитро

  А мені здається, розумні люди не повинні реагувати на тупі коментарі. От, написав екс-губернатор..Щось мудре, щось не дуже. Про це йому й писати. я так розумію, проплачна стаття чи ні, але людина розміщаючи її на класні сайти, очікує зворотнього звязку, оперативного. От що мудрого підказали Чижмарю? Чи порадили?

 3. Таня

  Діма – супер! Я сьогодні почитала Чижмаря…мушу бути в курсі. бо вчусь заочно у львові на політолога, дійсно..рівень коментаторів-тролів – нижче плінтуса..Шкода, що розумні мужі, які читають інтернет, ліняться написати пару слів..чи може соромляться, що їх покритикують..От наприклад…Розумію, що опонентом Чижмаря є колишні конкуренти з БЮТУ. То якщо мали б що сказати, прямо, написали сво імя, де є депутатом чи працює..а то рівень виходь як між бабою Параскою та Палажкою..соромно…

 4. Олег Тарасович

  А для чого ви читате коментаторів? Вони як надоїдлива реклама на 1+1.. А Чижмарь завжди говорив. а головне робив по ділу. А це мені подобалось. Кум мій працював до пенсії якраз за Чижмаря в адміністрації То каже, що за 20 років вТернопільській обласній адміністрації були два професіонали-губернатори – Косенко покійний та Чижмарь.

 5. несвідомий

  єцануті діоксинові противсіхи скоро день народження вашего хоружівського фюрера,а циганча його синок як і внучатко данилича.

 6. ВІКТОР

  За часів української незалежності Чижмарь Ю.В.найпрофесійніший голова ОДА в області.Сьогодні патріотизм любити УКРАЇНУ переходить в нові категорії.Це не вміння голосно кричати на мітингах,бити себе в груди чи обливати когось брудом а вміння управляти і професійно робити свою роботу,робити благо для людей.працювати на результат.Це вміє якісно виконувати Юрій Васильович.Він керівник новоЇ,молодої генерації.Він високопрофесійний управлінець.Вміє бути вимогливим,вміє розуміти підлеглих і людей,вміє розвязувати найскладніші завдання.За такими керівниками майбутнє справді НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ-держави європейської,могутньої і вільної.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.