111

Про витрати на випускний щороку у тернопільських ЗМІ пишуть чимало статей. У публікаціях йдеться  про модні тенденції, фасони плать і прогнози кольористики свята. Згадуються проблемні моменти вступних кампаній. І дуже зрідка йдеться про обов’язкові побори з батьків випускників. До тернопільської інтернет-газети «Про все» звернулась обурена мати випускника, який навчається у одній із шкіл на масиві «Дружба». Жінка розповіла шокуючі факти. Пропонуємо вам почитати розмову і написати у коментарях, які ж побори запроваджено цього року у вашій школі, де навчається ваша дитина. Сподіваємось, що активне обговорення проблеми, оприлюднення вражаючих фактів чи не з кожної школи Тернополя, зменшить «апетити» не надто скромних педагогів і випускний -2012 пройде у більш-менш цивілізованому руслі.

–          На початку навчального року новий директор  школи говорив, що в ресторан з випускниками піде лише класний керівник. Тепер, виявляється, йде 15 вчителів. У нас в класі є такі батьки, які за свою дитину ледве спроможні заплатити в ресторан, а за педагогів мусять. А це не дешево – 250 гривень за людину. У нашій школі два класи випускних. Я розумію, що таке здирництво є у кожній школі. На роботі спілкуюсь з колегами, які теж мають випускників, то всі кажуть – надзвичайно багато грошей вимагають ті вчителі.  На закінчення школи класним керівникам треба робити надзвичайно дорогі подарунки.

–          У 1995 році, коли автор цих рядків закінчував 9 школу, то викладачка з фізики відмовилась від золотого ланцюжка з кулончиком, бо не сподобався. Відкритим текстом вимагала кращого подарунка – дорожчого.

–          У нас збирають 2000 гривень.

–          Це як? У конверті гроші.

–          Так.

–          Йолки-моталки. Це вже як хабар…

–          Класному керівнику  запропонували вибрати подарунок. Вона прямо спитала – на яку суму я можу розраховувати. Кілька активістів, чиї діти ще на щось там претендують,  заявили, що треба дати їй 2000 гривень. Мовляв, нехай собі купляє.  Це не можливо сказати, що вчителька сказала. Але кілька батьків таке «мутять».

–          Їхні діти мають отримати медаль чи ще якісь блага для вступу?

–          Так.

–          Тому у вас така ситуація. Але ж більшість батьків мають дітей середнього рівня. Чому не скажуть слово проти цього?

–          Та я вас прошу. Хіба ви не знаєте нашої системи? Он на день народження у березні класному керівнику віддали 1000 гривень.

–          Чи кожному вчителю щось куплятимуть на випускний?

–          Цього не знаю. Поки вирішили 24 букети купити. Але це по 100 гривень мінімум. Це не жарти.

–          А  директору школи, напевно, теж якийсь подарунок?

–          Цього не знаю. Тому нічого сказати не можу. Але діти закінчують школу, а батьки випускників змушені ще ремонт класу робити!

–          Це як так?

–          А от так заявили, що потрібно здавати гроші на ремонт класу! Правда дрібна сума, але сам принцип! Ми ж робили капітальний ремонт класу, коли діти перейшли в 10 клас! Чи тепер буде 20 чи 30 гривень,  я вважаю, що кожна гривня в сумі дає у загальному величезні затрати для сімейного бюджету. Якщо ж вдуматись, то значна частина цих витрат не є обов’язковими.

–          Я згідний з вами.

–          Переконана, що таких батьків як я, є багато. Найбільше мене вбиває, що на початку навчального року новий директор заявив, що ви, шановні батьки, не тратьтеся, зараз криза економічна, вчителі наші не підуть на випускний в цілях економії. Сьогодні, виявилось, йде директор і 15 вчителів!Жах!!! Я розумію, що йдуть класні керівники і директор, але 15 педагогів – це занадто. У нашому класі ще пів десятка батьків не здали кошти за своїх учнів! Просто не мають за що!!!! А тут «нове щастя» підвалило! Комусь з батьків також треба йти на випускний, у щось одягнутись. Ви зробіть таку таблицю, розпишіть усе це…туфлі, плаття, перукарня… Нехай вдумаються освітяни, що вони роблять. На початку навчального року на батьківських зборах було обговорено все. Порахували, що затрати на рік з випускним становитимуть 1700 гривень. У жовтні ми здали 200 гривень, потім 1000. До кінця навчального року здала більшість заплановану суму. А весною нам почали розказувати, що частину грошей дали на ремонт  фундаменту  школи.  На днях, на батьківських зборах нам повідомили, що найняли телеоператора на випускний, якому треба заплатити 6400 гривень! По 30 доларів з учня…

 

Поспілкувавшись зі справедливо обуреною жінкою, «Про все» вирішило не писати таблички, щоб не виглядала вона середньо статичною і штучною Пропонуємо усім бажаючим коментаторам писати де дешевше чи дорожче купити плаття чи зробити зачіску, поділитись власним досвідом батьків, які вже пережили випускний і можуть порадити з власного досвіду як вчинити краще.

І на завершення.

Торік інтернет-газета «Про все» писала про приховування жовтухи у 16 школі. Тема набула надзвичайного резонансу. Тодішнього директора Бориса Кордубу було звільнено. Сподіваємоcь, що керівництво тернопільської міської ради у гуманітарній сфері візьме на контроль скарги батьків і допоможе їх вирішити у цивілізованому руслі.14 comments

 1. Тарас

  Задрали мене ці педагоги..Плачуться, що зарплати малі, а самі як німі раби… То пікетуйте мерію, управління освіти…Так ні, будуть батьків учнів доїти…За союзу такого позориська не було..Мій старший син не ходив навіть на 5-річчя закінчення школи торік…А до кого там йти вітатися? Здирників? Якби не репетитори, то нікуди б він не поступив..убогі ті вчителі..таке враження, що нині це лишень одна назва – школа…працевлаштовані дебіли в загальній масі…Визнаю, що є й вчителі від Бога…але одиниці…

 2. Іван

  Я учнів і випускників не маю, побори в школі це – жахливо! Але чому прозвучала школа на Дружбі? Розкажіть краще про побори в елітних школах у центрі міста, де платять не гривнями, а доларами і євро на всі заходи – і це всім відомо.

 3. Степан

  Немає різниці елітна школа чи звичайна. Людське обличчя і честь вчителя втратили всі! На прикладі таких “педагогів” виховується молоде покоління і після того всі нарікають, що нам так погано живеться. “Елітна” школа № 5 у Тернополі, “збідніла” настільки, що кошти на бланки атестатів та на роздруківку додатків до них оплачують батьки учнів. А про інші побори годі й говорити. Є такі звірі в Африці, називаються гієни. Поведінка дирекції та педколективу нагадує поведінку цих тварин. А вам батьки раджу схаменутися! Не відкупляйтеся хабарями, а займіться гідним вихованням своїх дітей. Викорініть з себе полохливого раба та почуття стадного інстинкту. Не буде тих, що дають – не буде тих, що беруть!

  1. Максим С

   Шановний Степане!
   Пише вам учень 11-а класу(2012р.в.) 5 школи(так саме тої школи яку ви безпідставно обливаєте брудом)
   1. Гроші на атестати здають у всіх школах нашої країни, збір коштів проводиться згідно постанови МОН, хочу додати що гроші на бланки атестатів здають також і студенти
   2. Учні нашої школи ніколи не вважають себе учнями “панської школи”
   3. Принижуючи адміністрацію школи і вчителів, ви опускаєтеся самі до рівня “гієн”. Я вважаю, що у Вашому віці є не коректно порівнювати людей з будь-якими тваринами, хоча б з норм людської моралі
   4. Якщо ви не вчилися в школі і вам потрібно було “підтягнути” якийсь предмет, то це вже ваші особисті проблеми і не потрібно їх виносити на загал!
   5. Якщо вас цікавить, то я вже не учень 5 школи, а тому міг тут написати будь-що, але принаймі я поважаю тих людей які мене вчили протягом 11 років

  2. Христя

   Степане, на закріплення до слів Максима хочу додати:
   Ви особисто знайомі з кимось із педколективу 5 школи?
   Кожна людина хоче, щоб до неї ставилися достойно. Вчителі – люди!
   І якщо до них ставитися нормально, вчити предмет або хоча б старатися його вчити, то ніяких проблем ніколи не буде.
   Вчителі 5 школи – виховані, добрі люди. З повагою ставляться до учнів. Коли я лише перейшла у цю школу, то таке ставлення мене приємно здивувало.
   Хочу додати ще й те, що окрім знань із предмету, багато вчителів дали дуже багато корисних порад, як жити. ЦІ розмови на просто житейські справи я не забуду ніколи.
   Також, якщо не розуміли якоїсь теми, то якщо підійти до вчителя і сказати йому це, то він пояснював! і не треба на кожен предмет ще від середньої, а то й початкової школи, шукати репетитора.
   Як на мене, то проблема у самих дітях та батьках. Вчіть їх елементарних правил поведінки із старшими. Тоді не буде проблем ні у них, ні у вас.
   І на завершення, я дуже рада, що навчалася саме у 5-ій школі. Це насправді середовище, де кожен може відшукати себе, знайти підтримку, творчо реалізуватися, здобути знання.

 4. kkykkkk

  Шановна мама 11-Б класу!
  Чи не здається вам, що жінці у ваших роках не культурно писати такі речі і обливати школу, у якій вчиться ваш син, брудом.
  Методом нехитрих математичних обчислень легко вирахувати, що ви були у “цікавому” стані, коли випускалися зі школи, тому не вам судити про моральність однієї зі шкіл “Дружби”…

 5. =)

  І чому люди такі ідіоти?

  по-перше, гроші в основному збиралися на наш випускний. тобто для НАС (на ресторан, вінєтку, відеозйомку, і. т. д) Батьківський комітет, а не вчителі вирішували скільки необхідно здати грошей.

  Так, ми робимо подарунок школі. але це справа ДОБРОВІЛЬНА. я вважаю, що за 11 років ми можемо собі це дозволити, школа для нас багато зробила

  По-друге, ви звинувачуєте вчителів у хабарництві. Так вот, якщо ви матір учня, якого щось не задовольнило, то не потрібно поливати школу брудом. Вчителі до нас ставилися лояльно, потреби у “конвертиках” просто не було…..і це може довести чимало людей

  Я би на місті керівництва школи подала до суду за цю статтю. Наклеп – це серйозна справа…

 6. Ivan

  справа “ДОБРОВІЛЬНА” -ха-ха… Добровільне сраколизтво! А до суду не подадуть, бо у кожного рильце в пушку .

 7. Остап

  Запахло привидами радянського союзу – добровільно-примусово!
  Дорогі батьки майте гідність! Дорогі вчителі не втрачайте честь! Освіта утримується за рахунок бюджету! І справа держави як витрачати по господарськи наші податки, Може треба менше бігбордів і вихвалянь може тренба менше показухи. Ремонт фундаменту за рахунок батьків, А 14 МЛРД. ДОЛАРІВ НА єВРО 2012! А теплі тротуари, а штати чиновників що вже не має місць в кабінетах. Бардак починається з директора! Можна жити скромніше!

 8. Незалежність

  Шановні батьки випкскників, читачі і дописувачі інтернет – газети, зокрема цієї статі. Згадана проблема “фінансування” шкіл стосується не тільки школи на масиві Дружба. Це проблема всього міста. Чому ніхто неопише систему “вливання” батьківських коштів учнів однієї із шкіл на масиві Східний, в і так чималий бюджет школи!!!!????? (Внесу роз’яснення: – кожного року на рівні сесії міської ради затверджується фінансування кожної школи в цифрах із 6- ти нулями). Батьки, спершу чим робити якісь “добровільні” внески і подарки пропонує Вам з’ясувати спочатку скільки коштів виділено з міського бюджету на Вашу школу. Я особисто коли взнав цифри, принципово перестав здавати гроші!

 9. А чи зенаєте ви що в цієї суми як ви сказали з 6 нулями левова частка це заробітня плата вчителів?

 10. МИХАЙЛО

  ЩО ЦЕ ЗА ЗБОРИ НА ТУАЛЕТИ – ПО 300 ГРН. З КОЖНОЇ ДИТИНИ, ЯКА НАВЧАЄТЬСЯ В ШКОЛІ?!!! 29 ШКОЛА – ЛІДИРУЄ В ЕСТАФЕТІ ПЕРШОСТІ. НАВІТЬ КОШТОРИС РОЗРОБЛЕНИЙ, ЯКИЙ БАТЬКАМ ДАЮТЬ. ВСЕ ШИКАРНО – І МІСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ В КУРСІ. А ВИ КАЖЕТЕ ШКОЛАМ ВИДІЛЯЮТЬ. ДЕ Ж ГРОШІ…КОЛИ ВСЕ ВИКЛЮЧНО ЗА КОШТИ БАТЬКІВ. ЯК НА МЕНЕ – НЕХАЙ ВЖЕ ЗРОБЛЯТЬ ВІДКРИТО ШКОЛИ ПРИВАТНИМИ. ТОДІ Я ЗАПИТАЮ, ЧОМУ НЕМАЄ РІВНЯ ЗНАНЬ В УЧНІВ. ХІБА РОБОТА ВЧИТЕЛЯ – ЦЕ ЛИШЕ ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ?! Я Ж ЗА ВСЕ ПЛАЧУ. ЛИШИЛОСЯ ПЛАТИТИ ЛИШЕ ЗАРПЛАТУ ВЧИТЕЛЯМ, А ТО НА СЬОГОДНІ ЦЕ ЛИШЕ – ПРЕЗЕНТ НА СВЯТО ВЧИТЕЛЯ, ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ, 8 БЕРЕЗНЯ… (ЗАТО ОПТОМ). А ХОЧЕШ, ЩОБ БУЛА ОЦІНКА -НАЙМАЙ РЕПЕТИТОРА! (ТОГО Ж ВЧИТЕЛЯ) … БЕЗКОНЕЧНА ІСТОРІЯ ПРО ОСВІТУ І РІВЕНЬ ЗНАНЬ ТЕРНОПІЛЬСЬКИХ ШКІЛ…
  ЦІКАВО, А ПЕРЕВІРИТИ ЦЕ ДЕРЖАНІ ОРГАНИ НЕ МОЖУТЬ, НЕ ХОЧУТЬ, НЕ ВМІЮТЬ ЧИ ВОНИ З НИМИ СОЛІДАРНІ???…

 11. Степан

  ” Я би на місті керівництва школи подала до суду за цю статтю. Наклеп – це серйозна справа…”
  – Повністю підтримую.

  Не школа збирає гроші на випускні альбоми та відеооператора за 6400 грн, не школа збирає гроші на п’яну гулянку випускників, директор і вчителів можна зрозуміти, він (чи вона) напевно і не хоче іти, але ж батьки так настирливо просять, мовляв, вони “ображатимуться”, якщо вчитель не прийде в ресторан.І т.д. і т.п.

  А про туалети, і ремонти, і таке подібне, то подякуйте керівництву держави, яке виділяє кошти на освіту. На зарплату вчителям не вистачає, а про фінансування якихось поточних робіт забудьте. Наш високоповажний міністр Табачник вже передбачив залучення коштів батьків майбутніх першокласників. Про що може бути мова? Риторичне питання…

 12. Оксана

  Працюю вчителем в одній із центральних шкіл. Прикро читати такий негатив про вчителів, але не можу не погодитися – доля правда у роздумах авторів є. І пояснення тут одне – усі люди різні. Звичайно, і серед нас є хабарники, але дуже багато серед вчителів порядних, високоморальних людей, які справді люблять свою роботу і виконують її сумлінно. А на слуху у людей, звичайно ж, негативні випадки. Багато і серед батьків таких, що звикли до реалій нашого життя і думають, що усе можна купити. Про себе можу сказати ( хоча нікому нічого доводити не збираюся, достатньо, що сама знаю ) хабарів ніколи не брала, квітка чи скромний букет, шоколадка на День учителя чи цукерки на 8 Березня – так, такі подарунки трапляються. Було й таке, що учні (читай – батьки) 11 класів дарували коштовні подарунки, я ніколи їх не брала, тому й не можу озвучити, що саме це було. На випускний не хожу, причому попереджаю про це класних керівників завчасно, щоб батьки не витрачали зайвих коштів. А батькам можу порадити одне – виборюйте свої права, не здавайте гроші, якщо вважаєте це непотрібним, ніхто не в змозі вас примусити це робити, не бійтеся висловити свою думку і позицію, не бійтеся розголосу, тільки так можна викорінити хабарі. І повірте, серед вчителів багато чесних людей, закоханих у професію. Шкода, що у суспільстві думка про вчителів негативна. І ще наостанок. Дуже розповсюдженим тепер стало репетиторство, і тут, я вважаю, винні перш за все батьки. Повірте, якби ви, батьки, доклали мінімум зусиль вдома – проконтролювали, чи виконує ваша дитина домашні завдання, такої потреби не було б. Вчитель не може собі дозволити не проводити урок, не викладати матеріал, але далеко не всі учні, чуючи негатив про школу, прагнуть працювати належним чином. Школа і вчителі забезпечать вашим дітям міцні знання, якщо ви виконаєте свій батьківський обов’язок, а не будете намагатися купити знання, це неможливо.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.