Підліткам безкарно продають алкоголь та тютюнові вироби. Прокуратура відреагувала на порушення

Поділитися

Впродовж останніх років однією з гострих соціальних проблем є вживання підлітками алкоголю та тютюнових виробів. Сьогодні спиртне та сигарети можна придбати практично не виходячи з навчального закладу, особливо – у містах. Заборона ж продавати спиртне та цигарки особам віком до 18 років існує лише на папері. Відтак когорта прихильників «алкогольного», а особливо, «пивного» стилю життя постійно збільшується. Як наслідок, останні дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я показують, що Україна займає перше місце в світі по вживанню алкоголю серед дітей та молоді.  

Як засвідчили прокурорські перевірки, на Тернопільщині підрозділи кримінальної міліції у справах дітей не вживають дієві заходи для встановлення джерел придбання підлітками алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Торік виявлено майже 900 фактів розпивання дітьми спиртного, появи у нетверезому стані та тютюнопаління у громадських місцях. Однак, за порушення правил торгівлі тютюновими виробами та алкогольними напоями складено лише 107 адміністративних протоколів.
Для прикладу, вироком одного з районних судів за вчинення тяжкого злочину засуджено 17-річного учня професійно-технічного навчального закладу. Незважаючи на те, що підліток перебував на обліку в кримінальній міліції у справах дітей, профілактична робота з ним не проводилася. Як наслідок, упродовж другого півріччя 2011 року неповнолітнього двічі притягнуто до адміністративної відповідальності за розпивання спиртних напоїв та появу у громадських місцях у стані алкогольного сп’яніння. Однак, будь-яких заходів до виявлення осіб, які продавали йому спиртні напої, працівники міліції не вжили.

Більше того, виявлено, що органи внутрішніх справ не налагодили належну взаємодію з регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПС України в області. Із 48 адміністративних матеріалів, складених упродовж минулого року за фактом продажу дітям тютюнових виробів та алкоголю, до цього підрозділу для застосування до суб’єктів господарювання фінансових санкцій та позбавлення ліцензій скеровано лише 11, один з яких відхилено за відсутності відповідних доказів. Отже, більшість суб’єктів господарювання, що допустили зазначене порушення, уникли передбаченої законом відповідальності, до бюджету не надійшло 250 тис. гривень.
Також встановлено, що не всі підрозділи кримінальної міліції у справах дітей забезпечують контроль за результатами розгляду протоколів про адміністративні правопорушення.

Так, із 14 протоколів, складених підрозділом кримінальної міліції у справах дітей одного із райвідділів міліції за продаж дітям алкоголю та тютюну, лише 5 надійшло на розгляд до адміністративних комісій. Разом з тим, працівники міліції контроль за належним скеруванням та розглядом зазначених протоколів не здійснювали, що призвело до непритягнення до відповідальності осіб, які здійснили незаконний продаж дітям забороненої продукції.

Окрім того, перевірки засвідчили, що у області надалі мають місце факти несвоєчасного виявлення та постановки на облік дітей, які вчиняють злочини та правопорушення, дорослих осіб, які залучають їх до протиправної діяльності. Поза увагою органів внутрішніх справ залишаються причини та умови, що сприяють вчиненню підлітками злочинних діянь.

Зокрема, прокурором м. Тернополя з’ясовано, що профілактична робота з неповнолітніми правопорушниками носить виключно формальний та епізодичний характер. Діти не відвідуються за місцем навчання, не з’ясовується коло їх оточення, особи, яки негативно впливають на їх поведінку, тощо. Саме це у багатьох випадках сприяє вчиненню підлітками злочинів повторно. Так, із 12-ти неповнолітніх, які упродовж 2011 року вчинили злочини повторно, 7 перебували на профілактичному обліку в підрозділі кримінальної міліції у справах дітей міського відділу міліції.

Крім цього, вироком Збаразького райсуду засуджено учня школи-інтернату за вчинення крадіжки та призначено покарання, не пов’язане з обмеженням волі. Однак, працівники міліції не вжили заходів щодо попередження скоєння підлітком нових злочинів. Така бездіяльність сприяла вчиненню неповнолітнім у грудні минулого року повторної крадіжки.

Разом з тим, як з’ясовано перевірками, кримінальною міліцією у справах дітей не налагоджена дієва взаємодія з органами та закладами охорони здоров’я, освіти, службами у справах дітей. Не всіма зазначеними підрозділами проводяться систематичні взаємозвірки щодо виявлення підлітків, схильних до вживання алкогольних напоїв та наркотичних речовин.

Із урахуванням наведеного, прокурором області начальнику управління МВС України в області внесено подання, за наслідками розгляду якого до  дисциплінарної відповідальності притягнуто двох працівників органів внутрішніх справ.

 

Ірина Вигонна

Старший помічник прокурора області

Підтримай свого кандидата в депутати від Тернопільщини!!!

У природному заповіднику “Медобори” підведено підсумки акції “Майбутнє лісу у твоїх руках”