Руслан Кулик: «Зроблю все, щоб держава визнала лемків українським депортованим народом»

Поділитися

Політична партія «Українська платформа «Собор» звертатиметься до Верховної Ради України  з вимогою забезпечити прийняття закону про статус депортованих для насильно виселених у 1944-46, 1947, 1950-1951 роках зі своїх етнічних земель лемків та інших українців. Про це в інтерв’ю редакції газети «Номер один» заявив в. о. голови Тернопільської обласної організації «Українська платформа «Собор», помічник-консультант народного депутата України П. Жебрівського Руслан Кулик.

За словами політика, коли точаться дискусії про «депортовані народи» в Україні передусім згадують кримських татар. Проте ширшою за масштабом та брутальнішою за виконанням була акція виселення півмільйона українців із Польщі.

Так, зокрема, під час операції “Вісла” у 1947 році, було знищено цілі села, вбито сотні людей, замордовано десятки священиків, спалено і зруйновано більше 250 церков.

«Депортація знищила духовну і матеріальну культуру лемків. Це трагічна сторінка нашого народу, яка поставила нас на межу зникнення. На очах сьогоднішньої цивілізації зникає один із субетносів українського народу.  До цього часу ніхто не вибачився перед ними за цю трагедію, не відшкодовано ні моральної, ні матеріальні кривди», – сказав Руслан Кулик.

“На даний момент ми готуємо законопроект про депортацію лемків”, – заявив політик. Так, відповідно до норм цього законопроекту,  лемків повинні визнати депортованим українським народом та надати їм, або їхнім нащадкам, матеріальну компенсацію.

«За останні 65 років померло багато депортованих, і тому лемки вправі вимагати, щоб право на майно і компенсацію було дано їхнім нащадкам», – підкреслив Руслан Кулик.

Крім того, політик заявив про необхідність створення державної програми збереження лемків як субетносу українського народу. “На жаль, сьогодні лемків як етнографічну групу українського народу поставлено на межу знищення”, – сказав Кулик. «Лемківська земля дала багато талановитих та неординарних особистостей для нашої держави – автор музики гімну України Михайло Вербицький, переписувач унікальної пам’ятки –Пересопницького Євангеліє, на якому присягають президенти України,  Михайло Василевич,  геніальний поет Богдан-Ігор Антонич. У лемківських родинах народилися  народні артистки сестри Байко, тернопільський відомий скульптор Іван Мердак і ще багато талановитих та неповторних особистостей, які внесли свою лепту в науку, освіту, культуру нашої держави», – відзначив політик.

Щодо запланованого проведення заходів до 65-ої річниці примусового переселення етнічних українців із південно-східних регіонів Польщі під час операції «Вісла», Р.Кулик зауважив, що «останні не повинні обмежитися виключно вшануванням пам’яті постраждалих, а повинні стати початком визнання лемків депортованим українським народом».

 

 

Тернопільська «Наша Україна» – проти самостійної участі партії у виборах

“Україна – вперде!” Як я був на форумі партії Королевскої