Інфекційні збудники вражають людей у період найбільшої статевої активності, викликають ускладнення, які призводять до втрати працездатності. Особливого значення набуває інфікування інфекціями ТОRСН-комплексу. Цей комплекс об’єднує наступні інфекції:
Т— токсоплазмозу;
О (othes) – інші інфекції, а саме: сифілітична, хламідійна, енте- ровірусна, гонококова, лістеріозна, віруси гепатитів А і В; ймовірними – віруси кору, епідемічного паротиту; гіпотетичними – вірус грипу типу А, вірус папіломи людини;
К (гиЬеІІа) – краснуху;
С – цитомегаловірусну;
Н – герпетичну.
Поряд з гострими існують стерті, латентні форми та безсимптомний перебіг. Клінічні прояви і тяжкість хвороби залежать від виду збудника, його вірулентності, рівня імунологічної реактивності організму.
На превеликий жаль перенесені вище вказані інфекції не залишають стійкого імунітету, тому спостерігаються рецидиви захворювань.
Тема сьогоднішньої розмови – токсоплазмозні інфекції.
Токсоплазмоз – широко розповсюджене зоонозне паразитарне захворювання з різноманітними клінічних проявами, а також можливим безсимптомним перебігом, що може призвести до летального завершення захворювання.
Основне джерело токсоплазмової інфекції – дикі і домашні кішки, Основний фактор передачі – сире або недостатньо термічно оброблене м’ясо, м’ясні продукти з цистами токсоплазм. До додаткових факторів передачі відносяться погано вимиті зелень, фрукти, овочі (з землі), брудні руки.
Основні шляхи передачі інфекції — через шкіру, від матері до дитини, через кров (найчастіше при трансплантації органів).
Хвора на токсоплазмоз людина не представляє епідеміологічної загрози, що робить можливим лікування в амбулаторних умовах і в будь-якому стаціонарі.
Імунітет при токсоплазмозній інфекції, нестійкий. Як свідчать численні дослідження, захворюваність на токсоплазмоз у багато разів нижча показників інфікованості. Інфікованість жінок, як правило, в 2-3 рази вища, ніж у чоловіків. За даними наукових досліджень.
Токсоплазмоз може бути набутим і вродженим.
Набутий токсоплазмоз за перебігом ділиться на гострий і хронічний.
До особливостей перебігу гострого набутого токсоплазмозу можна віднести : підвищенняя температури від 37О до 39О, раптове збільшення шийних, потиличних, над- і підключичних лімфатичних вузлів; порушення функції зору та запальні процеси у внутрішніх органах.
Для репродуктивного періоду найбільшу небезпеку складає хронічний набутий токсоплазмоз.
Хронічний токсоплазмоз — тривалий процес із загальноінфекційним синдромом і наявністю уражень внутрішніх органів різного ступеня. Характерні ознаки:
– довготривалий субфебрилітет (місяцями незначне підняття toтіла) з незначними коливаннями температури, який не піддається лікуванню звичайними терапевтичними засобами;
– генералізоване збільшення лімфатичних вузлів;
– специфічні запальні процеси геніталій та непліддя;
– можливі вади розвитку плоду;
– ураження центральної нервової системи, серцево-судинної системи, ушкодження очей.
При хронічному токсоплазмозі не буває ізольованого пошкодження органа, можна говорити про переважне ураження внутрішніх органів на фоні загального процесу.
При вродженому токсоплазмозі передача активних форм збудника відбувається через плаценту гематогенним шляхом від матері до плоду. Зараження плоду можливе тільки у випадку первинного інфікування матері під час вагітності, коли збудник знаходиться в кров’яному руслі жінки. У жінок, інфікованих чи тих, що перехворіли на токсоплазмоз до вагітності, передача токсоплазми плоду не відбувається.
Якщо плід був інфікований під час І-ІІ триместру вагітності, розвиваються вади плоду, причому відмічаються тяжкі ураження центральної нервової системи і очей. Наслідками зараження у Ш триместрі вагітності можуть бути недоношеність, затримка внутрішньоутробного розвитку плоду, атрофія очних нервів.
До 30% дітей, що інфіковані внутрішньоутробно, мають при народженні клінічно виражений токсоплазмоз.
Продовження читайте незабаром.
Матеріал підготувала
лікар акушер-гінеколог вищої категорії Поліклініки Медікус
канд. медичних наук, доцент
Лукащук-Федик Світлана Володимирівна
За детальнішою інформацією звертайтеся за адресою:
Поліклініка Медікус
головний лікар – лікар вищої категорії, кандидат мед.наук Швед А.М.
м. Тернопіль, вул. Живова,28,
запис проводиться за тел.: (0352) 52-57-57,40-05