111

В окрузі №167, Чортків, кандидат Тарас Козак пропонує виборцям договір, який зобов’язує їх проголосувати за нього. Юристи скептично оцінюють даний документ.

Незвичний та навіть дещо оригінальний договір потрапив до рук ОПОРИ. Даний документ мав би засвідчувати угоду між виборцем та кандидатом у народні депутати по виборчому округу 167 Тарасом Козаком.

У документі йдеться про те, що вище згаданий кандидат зі свого боку зобов’язується відстоювати інтереси своїх виборців у Верховній Раді, працюватиме там не «кнопкодавом», а народним захисником. Бути принциповим борцем з корупцією, у свій округ добиватиметься додаткового фінансування тощо. Практично усі тези пана Козака закінчуються словами «… як це прийнято в Європі». Проте, окрім зобов’язань кандидата є прописані й обов’язки виборця, який за задумом, мав би підписати даний договір. Отже, виборець зобов’язаний проголосувати 28 жовтня за даного кандидата, «підтримати Козака Тараса Мирославовича у його незмінному прагненні захистити своїх виборців, боротися за їхні інтереси…». Виборці матимуть право контролювати виконання ним своїх передвиборчих обіцянок та його передвиборчої програми, «у разі, якщо Козак Т. М порушить їх, вимагати відкликання з посади народного депутата України».

Ну і закінчується договір підписом представника Козака та виборцем.

Юрист, якому ОПОРА показала дану копію договору, чесно кажучи був дещо здивований. Та відразу зазначив, що даний договір не буде дійсним, оскільки його зміст суперечить цивільному кодексу.

«Згідно ст.1 ЗУ «Про статус народного депутата України» Народний депутат України є обраний відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України» представник Українського народу у Верховній Раді України і уповноважений ним протягом строку депутатських повноважень здійснювати повноваження, передбачені Конституцією України та законами України, – пояснює юрист  ОПОРИ Валерій Корнійко. – Отже, уже в Законі передбачено те, що він представник народу, відповідно й усіх виборців, навіть тих, які за нього не голосували, є уповноваженим і ніяких договорів додатково укладати не потрібно».

Більше того, правовідносини які виникають із договорів, які укладаються між фізичними особами є цивільно-правовими відносинами, тоді як відносини, що стосуються виборів це питання конституційного права.

Звернув увагу юрист й на те, що особисто Тарас Козак не підписує договір. На ньому стоїть ксерокопія його підпису, проте власноручні підписи будуть ставити виборець та «представник» Козака. Чим підтверджується це представництво? Представництво це теж правовідносини, які мають бути юридично оформлені, або договором або довіреністю.

Договір

Договір

За коментарями звертайтесь:
Святослав Липовецький,
координатор виборчих програм Громадянської Мережі ОПОРА в Тернопільській областіЗалишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.