111

Жидівський Пробойовий Kурінь — самостійний оперативний військовий підрозділ 1-го корпусу Української Галицької Армії. Сформований у червні 1919 року під час Чортківської офензиви з жидівської (Jewish) міліції Тернополя. Командир — поручник Соломон Ляйнберг.

Склад куреня:

  • 4 стрілецьких (по 200–220 вояків) і скорострільна (8 кулеметів) сотні;
  • 3 чети — кінноти, саперна і зв’язку.

Місце дислокації та вишколу — село Остап’є (нині Підволочиського району Тернопільської області). Від 14 липня Жидівський Пробойовий Kурінь брав участь у бойових діях з польськими військами на лінії сіл Максимівка – Романове Село – Жеребки – Колодіївка, прикривав відхід частин 1-го корпусу за Збруч у районі Скалата, Гримайлова та Гусятина.

На Надніпрянщині відзначився в боях із московсько-більшовицькими військами під містами Проскурів (нині Хмельницький), Вінниця, Фастів, Бердичів.

Внаслідок бойових дій та епідемії тифу і дизентерії курінь втратив дві третини особового складу. Начальна команда УГА його розформувала, вцілілих вояків перевели в інші частини.
Частина людей дісталася до Одеси, звідки разом з членами місцевої єврейської бойової дружини емігрували до Палестини. Дехто залишився на території Радянської України, а деякі, серед яких був і Соломон Ляйнберг, повернулися в Галичину, яка на той час була вже під Польщею. У Тернополі він і був замучений у місцевій в’язниці (за іншими даними — в таборі для інтернованих військовополонених Української Галицької Армії) в 1920 році.

Центральний провід ВО «Тризуб» ім. С.Бандери звертається до українців з ініціативою по вшануванню пам’яті загиблих у боротьбі за самостійність України всіх бійців Жидівського пробойового куреня, шляхом проведення в усіх українських церквах заупокійних богослужінь по жидівських лицарях, які загинули зі зброєю в руках у боротьбі за Україну та встановленні у Тернополі (місті, де було сформовано Жидівський пробоєвий курінь) величного пам’ятника, присвяченого бійцям цього підрозділу УГА та його легендарному Командиру – поручнику Соломону Ляйнбергу.

Зберемо гроші на пам’ятник жидам – українським патріотам!

Геть шовінізм, антисемітизм і українофобію!

Слава жидам – борцям за державність української нації!

Слава українському націоналізмові!

Слава Україні!

Провідник ВО «Тризуб» ім. С.Бандери Дмитро Ярош
Голова ЦП ВО «Тризуб» ім. С.Бандери Андрій Стемпіцький

1 comment

  1. Львівський

    Хлопці, до вашого патріотизму і рішучості ще би трохи знань додати. Знайте, що в тому курені служили старшинами і підстаршинами і українці, їх було навіть більше, як євреїв, бо останні в УГА переважно були лікарями, суддями, інтендантами, бухгалтерами, ветеринарами – не в бойовому складі. І де ви в 1919-му могли знайти в 25-тисячному Тернополі аж 1200 вояків-євреїв? А про Ляймберга (не Ляйнберга) взагалі дурниці плетете, тому читайте:
    Ляймберг Семен Яковлевич, 1891 г. р., уроженец г. Тернополь, еврей, штабс-капитан Австрийской армии, армий Петлюры и Деникина, член ВКП(б) с 1921 г., нач. радиочасти 4-го управления штаба РККА. Осужден в 1933 г. по ст. 56-6 УК РСФСР на 3 года лишения свободы. В 1938 г. зав. радиоузлом Белбалткомбината, проживал: ст. Медвежья Гора. Вновь арестован 3 октября 1937 г. Особой тройкой УНКВД ЛО 19 декабря 1937 г. приговорен по ст. ст. 58-6-11 к высшей мере наказания. Расстрелян в г. Ленинград 9 апреля 1938 г.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.