“Синдром акваріума” в Бучачі: як популяризується читання в маленькому місті

Поділитися

AJ1SUt2dkfs5 грудня (субота) о 17.00 письменники Олексій Чупа та Вікторія Амеліна зустрінуться з читачами в Бучачі. Автори презентують свої романи «Акваріум» та «Синдром листопаду, або Homo Compatiens», що вийшли у серії сучасної української інтелектуальної прози «Вітражі» харківського видавництва «Віват». Організатори зустрічі Літературний центр імені Агнона спільно з «Їздець» та VIVAT Publishing Ltd.

Місце презентації – кав’ярня “Lavazza”.

Романи «Акваріум» та «Синдром листопаду, або Homo Compatiens» дуже різні, як і їхні автори – і водночас дуже схожі, бо по-різному шукають відповіді на одні й ті питання. Диктатури, революції, теракти, війни. Це відбувається так далеко – і в той же час зовсім поряд із нами. Чи може людина щось змінити, або ж вона лише дрібна комашка, що тішиться ілюзією свободи, дивлячись на світ через скло акваріума? Чи можна й чи треба співчувати іншим – особливо, якщо ці «інші» далеко, і ми не поділяємо їхні переконання? Відповіді на ці запитання Вікторія Амеліна та Олексій Чупа шукатимуть разом зі своїми читачами.
b8LhXsdM9BQПро книги:

«Акваріум» Олексія Чупи розкриває природу диктатури і розповідає про жорстокий соціальний експеримент, усередині якого, саме того не знаючи, живе українське суспільство. Одного дня звичайний український хлопець випадково купує касету, на якій замість музики записана моторошна історія. Це сповідь колишнього науковця, соціопата і домашнього тирана, що відловлює людей і просто у київському передмісті створює з них примітивне суспільство, ставши над ними диктатором і Богом. Історія, що вмістилась у 90 хвилин касетного запису, водночас охоплює понад 20 років новітньої української історії – від розвалу СРСР до неназваної, але цілком очевидної революції.

e_FdXWK69Rs«Я холоднокровний експериментатор. Кожного зі своїх героїв я саджаю до в’язниці сюжету і спостерігаю за їх реакціями, як за мишами у лабіринті. Я не пишу, я досліджую, намагаючись дати відповідь на питання, які мене цікавлять», – говорить Олексій Чупа.

Цьогоріч роман «Акваруім» був відзначений спеціальною премією від мережі книгарень «Буква» в рамках Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова», а також увійшов у довгий список літературної премії Книга року ВВС-2015.

h8G3ObZpH_E«Cиндром листопаду, або Homo Compatiens» Вікторії Амеліної розповідає історію цілого покоління від розвалу СРСР до Майдану на прикладі пересічного українця Кості, в якого є одна незвичайна здатність: переживати чужі події як свої власні, від дрібних буденних проблем до війн і революцій. І тут немає жодного моралізаторства, адже герой відкидає співпереживання, заглушає його веселощами, а то й перетворює на джерело заробітку. Словом, робить усе, аби залишитися в зоні комфорту, і забути про таких незручних українців, росіян та арабів, що мимоволі стають частиною його «я». Читач тим часом проживає разом з наратором епізоди аварії підводного човна, Чеченської війни, самоспалення тунісця і Арабську весну – аби врешті несподівано для самого себе прийти на український Майдан.

«Авторка вплітає українські події останніх років у контекст новітньої історії цілого світу. І йдеться не так про політичні паралелі (скажімо, Майдану київського і майдану Тахрір у Єгипті), як про те, що в сучасному глобалізованому світі немає і не може бути локальних конфліктів, локальних проблем, локальних воєн, локальних революцій…», – вважає письменник Юрій Іздрик.

WZasu88q91IМинулого року роман увійшов до рейтингу найкращих книжок року за версією порталу «Літакцент», а також до списку Літературної премії Валерія Шевчука.

Про авторів:

Олексій Чупа народився 1986 року у місті Макіївка на Донеччині. Вивчав філологію, працював машиністом на коксохімічному заводі і паралельно писав поезію, а згодом і свою першу прозу. Досить відомий поет, у 2014 Чупа здійснив справжній прорив як прозаїк: протягом року вийшли друком одразу три його книжки – романи «10 слів про вітчизну» ( «КСД») і «Бомжі Донбасу» («Discursus») та роман у новелах «Казки мого бомбосховища» ( «КСД»). Того ж року після кількох місяців окупації письменник був змушений виїхати з Донеччини. У 2015 півроку провів у Польщі, працюючи над перекладами польського письменника Марека Гласка в рамках стипендіальної програми для українських митців Gaude Polonia.

PXMSwhx6jmEВікторія Амеліна народилася в російськомовній родині у Львові. В 14 років разом із батьком іммігрувала в Канаду, однак згодом вирішила повернутися в Україну. З дитинства мріяла бути письменницею, проте обрала сферу IT і 10 років працювала програмістом і менеджером у міжнародних компаніях, об’їхавши півсвіту – від Непалу до Силіконової Долини. У 2014 покинула кар’єру в IT і стрімко увійшла в літературу: за один рік стала лауреаткою Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» і видала дебютний роман «Синдром листопаду, або Homo Compatiens», що був тепло зустрітий читачами і критиками.

Владимир Кличко – Тайсон Фьюри: лучшие моменты и послесловие

Згадай тих, кого вбили голодом