Україна перебуває у глибокій економічній кризі без помітних ознак одужання

Поділитися

dolarДиректор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у коментарі мережевому виданню «КП в Україні» пояснив, чому сьогодні Україна перебуває у значно скрутнішому економічному становищі, ніж це було під час світової фінансової кризи 2008-2009 років.

Цінова стабільність в економіці країни суттєво залежить від довіри населення до національної грошової одиниці і від готовності її використовувати як засіб збереження і довгострокового фінансування економічної діяльності. І досить яскраво ця готовність виявляється через структуру заощаджень і кредитування населення.

Посилення політичної напруженості, а також зростання валютних дисбалансів змусили українців відмовитися від депозитів і вивести свої заощадження з банківської системи, причому частина цих ресурсів прямує на готівкові валютні ринки для купівлі валюти. Увесь 2014-й і першу половину 2015-го українці забирали заощадження з банків.

Це привело до істотного зменшення кредитування економіки загалом і населення зокрема. І хоча у другому півріччі 2015-го депозити стали повільно повертатися у банківську систему, банки продовжили скорочувати об’єми кредитування. Так, об’єми кредитів в економіку наприкінці 2015-го були майже на 17% менші у порівнянні з початком року, а об’єми кредитів населенню — на 28%.

Така ситуація з депозитами і кредитами вказує на продовження глибокої кризи в країні і помітно відрізняється від ситуації 2008-2009 років. Головна відмінність якраз і демонструє глибину нинішньої кризи: вже через рік після обвалу 2008-2009 почалося помітне відновлення депозитної системи. А сьогодні говорити про тенденцію повернення засобів населення в банківську систему не можна.

Найцікавіші Ukrainian books презентує сучасний інтернет-проект Buy Ukrainian

А ви знаєте хто командує українським флотом?