Про водну катастрофу на Тернопільщині

Поділитися

Громадська організація «Екоальянс»
46011, м. Тернопіль, вул. Слівенська 15. Поштове відділення 11, а.с. 934
ел. адреса: fil.eko111@gmail.com тел. 096 384 18 26

Голові Тернопільської обласної
державної адміністрації
БАРНІ С.С.

 

У Теребовлянському районі біля села Раковець внаслідок тривалої посухи пересохла річка Студенка. По-іншому її ще називають Тудинка. На дні річки місцями залишилися невеличкі калабаньки і сліди людей, які збирали рибу. Студенка – це права притока Стрипи, яка бере початок біля села Вікторівка Козівського району і між селами Соснів та Надрічне Теребовлянського району впадає у Стрипу. Під час першої світової війни у боях в районі Студенки приймав участь син Івана Франка – Петро Франко. В заболоченій частині річки – від села Росохуватець Козівського району і до села Раковець Теребовлянського району – розташований Семиківський гідрологічний заказник державного значення. Студенка пересохла в межах цього заказника. Посуха завдала шкоди не тільки в межах цього заказника. Поблизу села Купчинці Козівського району пересохли чи зміліли озерця (точно не знаю), розташовані в долині між селами Купчинці та Ішків.
У Теребовлянському районі біля села Раковець внаслідок тривалої посухи пересохла річка Студенка. По-іншому її ще називають Тудинка. На дні річки місцями залишилися невеличкі калабаньки і сліди людей, які збирали рибу.
Студенка – це права притока Стрипи, яка бере початок біля села Вікторівка Козівського району і між селами Соснів та Надрічне Теребовлянського району впадає у Стрипу.
Під час першої світової війни у боях в районі Студенки приймав участь син Івана Франка – Петро Франко.
В заболоченій частині річки – від села Росохуватець Козівського району і до села Раковець Теребовлянського району – розташований Семиківський гідрологічний заказник державного значення. Студенка пересохла в межах цього заказника.
Посуха завдала шкоди не тільки в межах цього заказника. Поблизу села Купчинці Козівського району пересохли чи зміліли озерця (точно не знаю), розташовані в долині між селами Купчинці та Ішків.

Інформуємо Вас про катастрофічний стан водних ресурсів області за для об’єднання дій у вирішенні зазначених проблем.
2016 рік підтвердив проблему водних ресурсів області, яка назріває вже кілкі років поспіль.
Вчені та громадські організації намагалися довести цю важливу проблему керівництву області.
На наступний час це проблема вже не суто екологічна, вона стала соціально економічною та торкається практично усіх жителів області.
У кожному районі області є кілько сіл де вода у криницях пропала. Цій рік став для багатьох мешканців краю катастрофічним бо після зимового періоду вперше у історії досліджень вода у криницях не піднялася.
Мешканці краю опинилися з цією трагедією сам на сам. Про це зараз багато пишеться селянами та громадськими активістами.
При тому нажаль Тернопільською обласною державною адміністрацією (ОДА), Тернопільською обласною радою ні чого не зроблено для порятунку ситуації.
По зазначених проблемах було видане кілько документів:
– Лист ОДА від 7 серпня 2015 року № 81 « Про забезпечення ефективного використання водних об’єктів області «
– Розпорядження ОДА від 16 листопада 2015 року №703-од «Про стан використання водних об’єктів Тернопільської області, вжиття заходів щодо його покращення та запобігання виникненню на них надзвичайних ситуацій»
– Лист Тернопільського обласного управління водних ресурсів до департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації від 29.02. 2016 року №196 про «Стратегію роботи облводресурсів в період маловоддя на 2016 рік»
– Лист ОДА від 02 березня 2016 року №16 «Про використання водних ресурсів області в умовах низької водності»
У зазначених документах правдиво викладена інформація про катастрофічний стан водних ресурсах області, безвідповідальність їх використання, кричущі порушення у експлуатації водних об’єктів та заплановані необхідні заходи щодо унормування ситуації.
На жаль практичних дій влади обласної та місцевої не відбулося.
Практично влада демонструє неспроможність щодо реагування на ситуацію..
По при те що зникають річки, ставки, катастрофічно падає рівень підземних вод ні хто не відреагував на це навіть інформаційне.
На сайтах ОДА, Обласної ради, управління екології та природних ресурсів ОДА, Тернопільського обласного управління водних ресурсів, Тернопільського гідрометеорологіческого центру немає правдивої, необхідної інформації по тому що відбувається в області у водних ресурсах. Також до сіх пір немає порад фахівців що робити мешканцям багатьох населених пунктів, де зникла вода.
У жодної структури ми не змогли отримати інформацію с переліком населених пунктів, які залишилися без води, переліку річок,ставків які всохли та знаходяться на межі всихання.

Вважаємо що дія має бути миттєвою.
Пропонуємо:
– Терміново залучити усі структури до вивчення ситуації в області та проведення оперативної аналітики стану водних ресурсів з розробкою першочергових завдань.
– Відновити ведення паспортів річок ставків, джерел.
– Організувати єдиний інформаційний центр збору та обробки інформації
стану водних ресурсів для прийняття рішень.
– Розглянути питання фінансування робіт проведення досліджень процесів, які відбуваються з водними ресурсами (як поверхневими так і підземними) та визначення прогнозу стану водних ресурсів у майбутньому.
– Приступити до розробки регіональної Програми «Адаптації області до змін клімату», яка має охопити усі галузі та громади, які залежні від водних ресурсів.
При тому звертаємо увагу що на маловоддя у значній мірі впливає низька залісненість області. Нестача складає 80 тис. гектарів лісів до нормативу заліснення 20% території.
Ситуація вимагає зміни традиційної системи використання водних ресурсів, жорсткого контролю та прогнозного розвитку господарства області з врахуванням можливостей забезпечення водою.
Підтримуємо звернення з цього питання керівника ГО «Зелений світ» Олександра Степаненко» м. Чортків.

З повагою,
Голова громадської організації
«ЕКОАЛЬЯНС» О.Г. ФІЛЬ

01.09.2016р.

За незаконно вбитого кабана браконьєр заплатить 12 тисяч гривень штрафу і втрать джип

На Тернопільщині чиновник прийняв хабар у вигляді трикімнатної квартири