Ключові загрози російського втручання у вибори

Поділитися

Головними загрозами з боку Росії на виборах Президента є інформаційний вплив, кіберпровокації, фінансова підтримка і технології силового характеру. Про це заявив голова КВУ Олексій Кошель в ході міжнародного круглого столу «Шотландсько-український круглий стіл з питань виборів і протидії російській дезінформації».

Інформаційне втручання найбільше проявляється в питаннях поширення російського аналогового телебачення в прикордонних районах Чернігівської, Сумської та Харківської областей. Окрім того, значний відсоток громадян України має доступ до російського телепродукту через супутникове мовлення. Зараз російська пропагандистська машина намагається максимально використовувати таку залежність та значно нарощує відсоток тематики, пов’язаної з українськими виборами.

Цілком реальною є технологія інформаційних провокацій – створення фейкових сторінок обласних та районних організацій політичних партій та кандидатів для поширення недостовірної інформації в переддень виборів. Практика застосування такої технології на виборах в ОТГ показала, що поширення інформації з фейкових сторінок може мати значний резонанс серед ЗМІ та виборців.

За оцінкою КВУ під час загальнонаціональних кампаній традиційно понад 50% коштів, які витрачають політики, є тіньовими фінансовими ресурсами. Через це зростає ризик ймовірної фінансової підтримки українських кандидатів з боку громадян та компаній, пов’язаних з РФ. На сьогодні низка журналістських розслідувань вказують на ймовірність підтримки окремих українських ЗМІ, що виконують функції «партійних телеканалів», з боку російських компаній.

КВУ занепокоєний використанням низки технологій силового характеру (псевдозамінування, спроби захоплення виборчих дільниць) під час виборів до ОТГ та у міжвиборчий період впродовж 2018 року. КВУ звертає увагу представників правоохоронних органів та спецслужб на потребу посиленого захисту виборчих дільниць, систем передачі даних та необхідності охорони суб’єктів виборчого процесу.

Настрої українців напередодні виборів: маніпуляції від соціологів

Сьогодні нардеп прийшов у Верховну Раду з годинником, вартістю 2 мільйони гривень