Стартує новий проект зі збереження кучерявого пелікана в Європі

Поділитися

Стартує новий проект зі збереження кучерявого пелікана в Європі

20 листопада в Бухаресті офіційно стартував проект “Життя пелікана”, який координується Rewilding Europe. Зусилля багатьох партнерів у різних Європейських країнах мають привести до збільшення чисельності популяцій цього важливого та знакового птаха.

Новий проект “Життя пелікана” має на меті зменшити загрози популяціям кучерявого пелікана та покращити середовище його розмноження у багатьох країнах. Фото: Jari Peltomaki / Wild Wonders of Europe

Величний птах під загрозою

Маючи розмах крил майже три метри і вагу понад 10 кг, кучерявий пелікан – один з найбільш вражаючих птахів Європи. Побачити групу цих величних рибоїдів, що разом здіймаються у повітря – незабутнє видовище.

Незважаючи на свій знаковий статус, кучерявий пелікан надзвичайно вразливий всюди, де він зустрічається. Цей птах відноситься до категорії “Вид, близький до загрозливого стану” у Червоному списку МСОП. Для розмноження йому потрібен доступ до непроточних, повних рибою водойм, непорушених людською діяльністю, з великими затопленими і мілководними районами. Основними причинами скорочення чисельності пеліканів є втрата оселищ, а також знищення гніздових колоній рибалками, через незаконного полювання та в результаті зіткнення з електролініями.

Європейський проект

Зменшення цих загроз та поліпшення середовища розмноження кучерявого пелікана є метою нового, п’ятирічного проекту “Життя пелікана”, який офіційно розпочався на стартовій зустрічі в Бухаресті 20 листопада. У рамках програми LIFE, що фінансується Європейською Комісією, проект зосередить увагу на збереженні цього виду вздовж Чорноморсько-Середземноморського міграційного маршруту, де мешкає близько 50% світової популяції пелікана.

Чорноморсько-Середземноморський міграційний маршрут є одним з трьох Палаарктико-Африканських пролітних шляхів, що з’єднують Європу з Африкою.  Разом вони складають найбільшу у світі систему міграції птахів.

У ревайлдинг регіоні дельти Дунаю та в усьому його ареалі існування кучерявий пелікан є знаковим видом і важливим показником “екологічного здоров’я, – пояснює Делі Сааведра, Координатор ревайлдинг регіону Rewilding Europe. – Шляхом різноманітних заходів проект LIFE Pelicans має сприяти стабілізації популяції в одних районах та збільшенню в інших“.

 Очікувані результати

Заходи проекту включатимуть зусилля щодо:

·        зменшення прямої смертності пеліканів від зіткнень з лініями електропередач;

·        покращення умов гніздування птаха шляхом поліпшення середовища його існування та патрулювання;

·        збільшення поінформованості зацікавлених сторін та залучення їх до збереження кучерявого пелікана (через роботу з молоддю та просування туризму на основі природи);

·        моніторингу загального впливу проекту.

Тегування 25 кучерявих пеліканів за допомогою супутникових передавачів надасть важливу інформацію, яка допоможе у плануванні майбутніх заходів.

Буде проведено опитування у партнерстві з регіональними компаніями з розподілу електроенергії в Румунії, Болгарії та Греції для оцінки найнебезпечніших ліній електропередач для пеліканів та виявлення тих, які потенційно придатні для встановлення відводів. Це прості пристрої, що чіпляють на лініях електропередач. Це робить останні видимими птахам у польоті, щоб вони могли їх уникнути.

Місця розмноження та відпочинку кучерявих пеліканів будуть покращені на ключових ділянках уздовж шляху прольоту шляхом будівництва штучних плавучих платформ. Вони зменшать залежність від зміни рівня води (внаслідок таких факторів, як кліматичні зміни), яка часто робить традиційні місця гніздування птахів з очерету та трави непридатними для цього.

Комплексний підхід

У Бухарестському заході взяли участь усі партнери проекту. Rewilding Europe є координатором проекту, партнерами на місцях є Rewilding Ukraine (Україна), Еллінське орнітологічне товариство (Греція), Дирекція природного парку Персіна (Болгарія), Болгарське товариство охорони птахів (Болгарія) та Румунське орнітологічне товариство (Румунія).

Кучерявий пелікан зустрічається в різних регіонах Європі, в залежності від можливостей годування. Проект LIFE Pelicans враховує це, проектні роботи будуть проводитися в 27 Спеціальних зонах охорони (SPA) в Румунії, Болгарії та Греції, а також в українській дельті Дунаю, крім цього заплановані підтримуючі дії в Туреччині та інших балканських країнах. Проект допоможе реалізувати місію мережі Натура 2000, яка є найбільшою у світі мережею заповідних територій і має на меті забезпечити довгострокове виживання найцінніших видів та оселищ у Європі, що перебувають під загрозою знищення.

У дельті Дунаю, яку поділяють Румунія, Молдова та Україна, кучеряві пелікани часто пересуваються між територіями. Проектні заходи, заплановані в українській частині дельти, повинні бути корисними для птахів у всій дельті.

Однією з цілей проекту в дельті Дунаю є створення нових гніздових колоній з української сторони, – пояснює Делі Сааведра. – Це зменшить глобальну загрозу для виду. Аналогічно, підтримка охорони виду в інших країнах уздовж міграційного маршруту буде корисною для популяцій, що розмножуються далі на південь та захід».

За більш детальною інформацією звертайтеся:

Куракіна Катерина

Комунікації Rewilding Ukraine

e-mail: katya.kurakina@rewilding-ukraine.com

моб: 067 29 17 655

Корисні посилання:

·         Сторінка Rewilding Ukraine на Facebook https://www.facebook.com/rewildingUA

·         Веб-сайт Rewilding Europe https://rewildingeurope.com

 Rewilding Europe та Rewilding Ukraine

Європейська природоохоронна організація, яка працює у більш ніж 10 країнах, впроваджуючи у своїй роботі підхід ревайлдингу. В Україні організація діє у дельті Дунаю через місцевого партнера – Rewilding Ukraine. Місія організації: зробити Європу більш диким місцем, що надає більше простору дикій природі, біорізноманіттю та природним процесам.

Що таке rewilding (ревайлдинг)? Це прогресивний підхід до збереження природи. Мова йде про те, щоб дозволити природі самій піклуватися про себе, щоб природні процеси самі формували землю та море, відновлювали пошкоджені екосистеми та деградовані ландшафти, створювали дикі, більш біорізноманітні місця існування.

А ми тільки трохи допомагаємо у цьому шляхом відновлення правильних природних умов, наприклад, прибираючи дамби, що стримують ріки, сприяючи відновленню лісу чи повертаючи на природні території види, які існували тут до винищення людиною.

 

 

Під час прем’єри оперети “Шаріка” про боротьбу січових стрільців гестапівці розстріляли 30 українських патріотів

У «Слузі Народу» офіційно не працює жодної особи