Як захиститись від туберкульозу?

Поділитися

Сьогодні, 24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Щороку на туберкульоз у світі захворює 10 млн. людей і 1,6 млн. помирає. За даними Центру медичної статистики МОЗ України, в Україні за 2020 рік кількість уперше зареєстрованих захворювань на ТБ, включно з його рецидивами, становила 17 593, або 42,2 на 100 000 населення, що на 29,8% менше показника 2019 року (60,1 на 100 000 населення). Проте загроза захворіти на туберкульоз залишається досить високою.

Як захиститись від туберкульозу?

Якщо наш імунітет працює «на всі 100%», він може знищити хвороботворні бактерії, що потрапили в організм, не давши їм розмножитися та викликати захворювання. Питання міцного імунітету особливо актуально навесні, коли опір нашого організму послаблений зимовими випробуваннями: коротким світовим днем, низькими температурами та перепадами тиску. Ще однією розповсюдженою проблемою навесні є гіповітаміноз та дисбаланс деяких мінеральних речовин, що може бути спричинено більш низьким споживанням рослинної їжі взимку.

Ми підготували декілька порад, як знизити ризик захворіти на туберкульоз та покращити свій стан навесні.

  • Забезпечте себе мікроелементами.

Мікроелементи, що містяться в їжі, мають різноманітні метаболічні характеристики та функції і визнані важливими для оптимального здоров’я людини. Дефіцит мікроелементів вважається найчастішою причиною вторинного імунодефіциту ( зниження імунітету) та захворюваності, пов’язаної з інфекцією, включаючи туберкульоз. Тому особливу увагу варто звернути на свій раціон та додати до нього продукти, що мають достатню кількість необхідних нам мікроелементів та позитивно впливають на імунітет. Перш за все, це овочі та фрукти. Рекомендуємо вам дотримуватись принципу «веселки» – намагатись, щоб протягом тижня в ваш раціон були включені продукти всіх кольорів. Різне забарвлення овочів та фруктів пов’язане з їх різним хімічним складом, тому принцип «веселки» забезпечить включення до харчування максимальну кількість різноманітних речовин.

  • Отримуйте всі необхідні вітаміни.

Зазвичай, рекомендується обирати сезонні овочі та фрукти, так як вони мають найбільший вміст біологічно активних сполук. На початку весни рослини минулорічного врожаю вже втратили більшість своїх корисних властивостей. Найкраще вітаміни зберігаються в цибулі, часнику та цитрусових. Азе зараз вже появилась в продажу свіжа зелень, яка стане чудовим вітамінним доповненням до ваших страв. Варто нагадати, що помаранчеві овочі ( морква, гарбузи, цитруси) містять каротин, що в організмі перетворюється на важливий для імунітету вітамін А. Щоб каротин добре засвоювався, до  овочевих страв варто додавати рослинну олію ( каротин розчинюється в оліях та не розчинюється в воді). Також зверніть увагу на те, щоб в вашому раціоні обов’язково була жирна риба ( не менш 250 г на тиждень), що містить природній вітамін Д та моега-3 жирні кислоти, корисні, у тому числі, для нашого імунітету. Нагадаємо, що рекомендується максимально замінити тваринні жири корисними рослинними оліями, що містять ненасичені жирні кислоти та вітамін Е.

  • Відмовтесь від того, що вам шкодить.

Пам’ятайте, що перш за все, щоб запобігти захворюванню на туберкульоз, варто відмовитись від куріння. Також знайте, що шкідливе споживання алкоголю може призвести до багатьох проблем для нашого здоров’я, у тому числи спричинити зниження імунітету. Дуже важливо для збереження здоров’я знизити споживання солі (до 5 г на добу), та скоротити споживання цукру ( максимум 50 г на добу), або взагалі відмовитись від доданого цукру.

  • Потурбуйтесь про свій кишечник

Не нехтуйте рекомендаціями, щодо підтримки здорового балансу своєї кишечної мікрофлори. Саме корисні кишечні бактерії відіграють одну з найважливіших ролей у формуванні імунної відповіді нашого організму. Щоб збалансувати мікрофлору кишечника, регулярно споживайте ферментовані продукти, що містять корисні бактерії ( молочнокислі продукти, справжній хлібний квас, квашена капуста тощо).

  • Будьте активними

Особливо хочемо підкреслити, що загальний стан нашого здоров’я та імунітету зокрема напряму залежить від нашої фізичної активності. Гіподінамія ( недостатня рухливість) негативно впливає на імунітет та може призвести до цілої низки захворювань. Тому пам’ятайте, що для підтримки здоров’я ми повинні надавати своєму тілу помірне фізичне навантаження не менше 30 хвилин щодня.

  • Зупиніть розповсюдження туберкульозу

Туберкульоз легень може протікати по-різному. Якщо процес зачіпає тільки легені, то хвороба може себе взагалі ніяк не проявляти, і людина дізнається про нього випадково. А може протікати як звичайна ГРВІ – слабкістю, підвищеною стомлюваністю, субфебрильною температурою, блідістю і пітливістю, особливо ночами. Тому найкращим засобом раннього виявлення та своєчасного лікування є що річне проходження флюрографічного дослідження.

Якщо у вас активна туберкульозна хвороба, вам слід негайно пролікуватися. Це може передбачати прийом ряду ліків протягом 6-12 місяців. Важливо приймати всі свої ліки, як вони призначені, весь час – навіть якщо ви почуваєтесь краще. Якщо ні, то можна знову захворіти.

Якщо у вас в організмі є мікроби проти туберкульозу, але вони не активізувались, у вас є те, що лікарі називають «прихованим туберкульозом». Ви не можете поширити хворобу на інших. Але лікар все-таки може рекомендувати приймати ліки, щоб мікроби не активізувались.

Отже, не нехтуйте своїм здоров’ям та здоров’ям оточуючих, їжте смачно та корисно, будьте активними та залишайтесь здоровими.

Хочете отримувати новини в месенджер? Підписуйтеся на наш ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛ чи долучайтесь до нашої групи у Вайбері Ми є також в Instagram , у facebook та  whatsapp

Як ми зимували в Єгипті: щоденник сім’ї з трьома дітьми

“Оси” і “Смерчі” на межі з Кримом продемонстрували кремлівським окупантам, що можуть дати відсіч